Jim Cramer: Neopouštějte akcie, nic lepšího vám nikdo nenabídne!

Excentrický investor, komentátor a moderátor pořadu Mad Money na finanční televizi CNBC Jim Cramer má jasno. S americkými akciemi na věčné časy, radí investorům.

Podle aktuálního průzkumu serveru Bankrate mezi tisícovkou Američanů jsou dnes nejpopulárnějšími investicemi hotovost a nemovitosti. Do nemovitostí by peníze na deset let uložilo 25 % dotázaných a do hotovosti 23 % respondentů, zatímco do akcií jen 16 %. Podobné "popularitě" jako akcie se těší i zlato.

"Pro někoho, koho akcie provázejí na každém kroku, je to strašné zjištění, zároveň ale nejde až o tak velké překvapení. Nezřídka se mi stává, že v televizi hovořím téměř hodinu po otevření burz o akciích zavedených velkých firem s minimálním zobchodovaným objemem," říká Cramer. "Když jsem dříve pracoval jako manažer hedgeového fondu, posílal jsem objednávky na nákup třeba 200 tisíc akcií firem s velkou tržní kapitalizací a byl jsem si jistý, že můj požadavek bude uspokojený. Dnes by to klidně představovalo i 100 % zobchodovaného objemu."

Cramer pokles objemu obchodů na Wall Street vysvětluje tím, že většina Američanů, kteří si v 80. a 90. letech založili důchodové spoření, nakoupila za úspory akcie prostřednictvím podílových fondů a poté přešla do pasivity. "Vzpomínám si, že jsme byli zvyklí, že v pondělí burzy většinou rostly. Objem nově příchozích peněz byl totiž tak velký, že jej trh nebyl schopný vstřebat bez toho, aby šly ceny akcií nahoru. To je ale kvůli rostoucí nedůvěře a strachu investorů minulost," pokračuje Cramer.

Akcie byly vždy považovány za jedno z nejvýnosnějších aktiv při dlouhodobém investování. Na konci druhého tisíciletí ovšem přišla internetová bublina a s ní pád indexu Nasdaq Composite z 5 000 bodů na 1 100 bodů. Dnes se již sice index opět pohybuje na rekordních hodnotách, mnoho akcií ale zůstává pod vrcholem z roku 2000 a mnohé velké firmy z té doby již vůbec neexistují. Například akcie Intelu se v roce 2000 obchodovaly za 75 dolarů, dnes se jejich cena pohybuje kolem 35 dolarů. Podobně je na tom i Cisco Systems, jejíž akcie v roce 2000 vystoupaly na 80 dolarů, ale dnes se obchodují jen zhruba za 30. Před splasknutím internetové bubliny také proběhlo během krátké chvíle zhruba 300 technologických IPO, většina těchto firem ale zbankrotovala.

Další šok přišel ani ne o deset let později. Recese z roku 2008 smazala podstatnou část tržní kapitalizace některých firem a některé sektory (například bankovní odvětví) srazila na kolena. Ani to ale nebyl poslední hřebíček do pomyslné rakve objemu obchodů. V roce 2010 přišel flash crash, který během 26 minut srazil index Dow bezmála o tisíc bodů, v roce 2011 se trhy propadly téměř o dvacet procent kvůli evropské dluhové krizi a ztrátě nejvyššího ratingu USA a naposledy loni v létě a na přelomu loňského a letošního roku investory vyděsila Čína. Mezitím médii proběhla kauza největší zpronevěry v dějinách USA, za níž stál Bernard Madoff, a řešily se prohřešky bank vůči nařízením regulátorů. Akciové trhy zkrátka přicházejí o důvěru investorů.

Vyměnit papírové akcie za nemovitosti vypadá lákavě, ani realitní trh ale není neprůstřelný, jak ukázala hypoteční krize z roku 2007, a někdy ani dostupný (například v Kalifornii začínají ceny domů pro mladé rodiny na 1,3 milionu dolarů). Investoři do nemovitostí si pochvalují nízké úrokové sazby, těch ale dokáží využít jen ti, kterým banka půjčí. A hotovost na tom není o mnoho lépe. Pokud budete držet hotovost, máte jistotu, že v prakticky libovolném delším horizontu kvůli inflaci skončíte v mínusu.

Cramer je přese všechny výhrady investorů toho názoru, že akcie stále dávají smysl. "Investorům doporučuji, aby prvních deset tisíc dolarů vložili do indexového fondu. Poté by měli z každého tisíce dolarů zkusit sto dolarů zainvestovat do dynamických akcií a konzervativních akcií nesoucích dividendu a postupně všechny dividendy reinvestovat," říká. "Netvrdím, že akcie jsou tím jediným, do čeho lze investovat, měla by to ale být klíčová složka finanční strategie. Jsem přesvědčený, že ti, kdo poslechnou mé doporučení, na tom budou za deset let lépe než ti, kdo investují tak, jak napovídá průzkum Bankrate. Nejde o to, že si myslím, že akcie jsou dobré, ale o to, že všechny jejich alternativy ztrácejí na atraktivitě," dodává Jim Cramer.

Zdroj:
jimcramer.tumblr.com
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Cramer
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat