Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2011 - Erste, Komerční banka a VIG

Erste Group, Komerční banka a VIG. Potenciál a riziko akcií finančního sektoru v systému SPAD na pražské burze do konce roku.

Erste Group

Neschopnost politiků při hledání řešení dluhové krize se nejvíce promítla do cen akcií finančních institucí. To spolu s doznívající pachutí ze špatných hospodářských výsledků za 3Q vedlo k tomu, že se akcie Erste po zdánlivé stabilizaci v první polovině měsíce propadly během pouhých 6 dní o dalších více než 25 % na nová 2,5letá minima k úrovni 270 Kč. Koncem měsíce a začátkem prosince se dostavila určitá korekce a akcie se posunuly zpět k úrovni 350 Kč.

Tématem číslo jedna nejen pro Erste, ale pro většinu bank v západní Evropě, je v současné době úroveň kapitálu a snaha o splnění přísnějších podmínek kapitalizace stanovených Evropskou bankovní asociací (Tier 1 na úrovni 9 % do června 2012). Vzhledem k složité situaci v Maďarsku a Rumunsku a očekávanému výraznému ekonomickému zpomalení i v ostatních zemích v regionu se přikláníme k názoru, že banka bude v budoucnu nucena přistoupit k navýšení kapitálu, i když jen v relativně malé výši.

Poznámka: Na základě metodiky EBA činí kapitálový požadavek Erste Group Bank AG 743 mil. EUR, jak již bylo oznámeno při prezentaci výsledků za 3. čtvrtletí 2011. Erste Group tento požadavek splní v první řadě díky dosaženým ziskům a selektivnímu snížení aktiv, která nepatří ke klíčovému obchodu, ale bez státních kapitálových opatření. (zdroj: Erste Group)

Akcie Erste propadly od začátku srpna o 60 %, výrazně více než index evropských finančních institucí (BEBANKS Index), který ztratil něco přes 20 %. Současná valuace je také v relativním srovnání vůči ostatním bankám v regionu (podle P/BV 2011) o 60 % nižší. Z těchto důvodů si myslíme, že cena akcií již většinu potenciálních rizik reflektuje a nabízí příležitost pro dlouhodobější hráče.

Aktuální cenu akcií Erste Group sledujte zde

Komerční banka

Komerční banka je v posledních týdnech podporována pokračujícími nákupy akcií ze strany samotné banky, které podle reportovaných údajů probíhají do úrovně 3 200 Kč za akcii. To byl také jeden z faktorů, které pomohly akciím KB vyhnout se výraznějším propadům i přes negativní sentiment v průběhu listopadu.

Bankovní tituly jsou v posledních týdnech významně zasaženy vysokou volatilitou v reakci na jednotlivé zprávy okolo řešení dluhové krize v Evropě. Tato volatilita bude nadále pokračovat, jelikož finální řešení je prozatím v nedohlednu a o každém jednotlivém kroku se vede tvrdý politický boj.

Současné ceny titulu okolo 3 300 Kč jsou podle našeho názoru zajímavou příležitostí pro dlouhodobé investory díky stabilitě hospodaření banky a zajímavému dividendovému výnosu (okolo 7 %). V krátkodobém či střednědobém horizontu neočekáváme žádný výraznější trend a z tradingového pohledu bychom doporučili využívat případných propadů akcií pod hranici 3 100 Kč s následnou realizací krátkodobých zisků.

Aktuální cenu akcií Komerční banky sledujte zde

VIG

Akcie Vienna Insurance Group se v průběhu listopadu vyvíjely bez výraznějších fundamentálních zpráv podle celkového sentimentu na trhu. Impulz nepřinesly ani zveřejněné výsledky hospodaření za 3Q.

Dlouhodobě vnímáme současné úrovně ceny okolo 730 Kč jako zajímavé. Domníváme se, že titul je dostatečně atraktivní a dluhové problémy eurozóny by neměly mít výraznější dopad na hospodaření a stabilitu pojišťovny. Hospodářské výsledky navíc nejsou výrazněji ovlivňovány ani hospodářskými cykly, takže očekávané zpomalení ekonomik v regionu bude mít jen omezený dopad na ziskovost společnosti.

Současná situace dále nabízí VIG zajímavou příležitost pro posílení svého postavení v regionu prostřednictvím akvizic. Nedávno VIG oznámila další menší akvizici v Polsku a pokračuje zájem o pojišťovnu Warta, kterou prodává skupina KBC. Díky ní¨by se VIG mohla stát druhým největším hráčem na polském trhu.

Aktuální cenu akcií VIG sledujte zde

Komerční banka
Přestat sledovat
Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…