Michal Šnobr (J&T): Budoucnost akcií ČEZ, to je hra o dividendu a Temelín

Ceny elektřiny a spolu s nimi i akcie energetické skupiny ČEZ se odrazily ode dna. O dalším osudu akcií největší české energetické firmy rozhodnou víkendové německé volby. Po nich se můžeme dočkat dalšího růstu. Z akcií se také zřejmě už stáhl velký prodejce. Nejdůležitější bude pro ČEZ rozhodnutí o dostavbě Temelína, které může ohrozit nejen dividendu, ale celou firmu. Pokud se stavět nebude, mohla by dividenda naopak vzrůst, říká energetický analytik z J&T a akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Jak se bude vyvíjet trh s elektřinou, pro akcie ČEZ naprosto zásadní? Zatím se zdá, že se elektřina odráží ode dna.

Co se týče cen elektřiny, vše důležité se odehrává za hranicemi Česka. Z tohoto pohledu jsou německé volby mnohem důležitější než české volby. Český politik může nanejvýš něco zkazit.

Co konkrétně se může změnit po německých volbách?

Všichni z energetiky čekají na výsledky německých voleb jako na smilování. Je pravděpodobné, že se toho po volbách hodně změní. Zatímco dříve byly německá a francouzská elektřina na stejných úrovních, teď je německá o 20 % levnější. Většina plynových elektráren se stala nekonkurenceschopnou. Na každé vyrobené MWh prodělají tyto elektrárny 15 eur. Obnovitelné zdroje jsou nezvladatelné. Je to velký problém, kterému se vládní CDU/CSU záměrně před volbami vyhýbá. Po volbách už to nepůjde.

Rok 2013 je první rok, kdy Němci začínají vnímat náklady obnovitelných zdrojů. I od Angely Merkelové již bylo slyšet, že musí přijít reforma. Neví se sice nic konkrétního, ale právě kvůli tomu v posledních týdnech rostou ceny elektřiny. Kdyby po volbách vznikla velká koalice, případně byla obnovena koalice CDU/CSU a FDP, dá se očekávat, že se energetický trh pohne.

A jaký bude dopad na akcie ČEZ?

Akcie ČEZ se propadly ze dvou hlavních důvodů. Tím prvním je tři roky trvající pokles cen elektřiny. Přiblížilo se přitom období, kdy je pokles vidět v konečných cenách pro spotřebitele. Ještě v roce 2013 ČEZ prodával elektřinu za 51,50 eura díky předprodejům. V roce 2014 to bude ale kolem 45 eur, o rok později už jen 40 eur. To hospodaření ČEZ zasáhne.

Druhý důvod je ten, že z energetických akcií se stahují velcí investoři. Skupina Capital Group Company držela na začátku roku přes 14 milionů akcií ČEZ, v pololetí měla již jen kolem 8 milionů akcií a zřejmě pokračovala ve výprodejích. Tento investor držel téměř 10 % volně obchodovaných akcií, což je velký balík.

Tento pokles se ale zastavil. Jak na tom budou akcie ČEZ v dalších měsících?

Bude záležet na tom, jaké budou po volbách v Německu přísliby ohledně energetiky. Když vše půjde dobře, může cena elektřiny vzrůst k 42 EUR/MWh, což by energetický trh krátkodobě stabilizovalo. ČEZ je v Evropě společně s rakouským Verbundem nejcitlivější akcie na ceny elektřiny. Cena akcií ČEZ pod 450 Kč byla z mého pohledu mimo. Řekl bych, že z hlediska fundamentů mají teď akcie hodnotu mezi 550 až 600 Kč. Když přijde příslib z Německa, mohou růst ještě výše.

ČEZ ale kromě cen elektřiny trápí další věci, třeba problémy na Balkáně. Jaký budou mít vliv?

Těch věcí je více, ale už nemají takový dopad. Určitě musíme počítat s tím, že pokud nedojde k nějakému výraznějšímu oživení cen elektřiny, bude muset ČEZ přistoupit k odpisům domácí počeradské plynové elektrárny. Druhým rizikem je Rumunsko. Pokud ČEZ nedostane ochranu od Evropské komise, část podpory na zelené energie nikdy nedostane. To je riziko na úrovní 1 až 1,5 miliardy Kč.

Tato rizika jsou ale v cenách akcií započítaná. Letošní výsledky ČEZ by navíc měly být na skvělé úrovni, protože firma měla předprodanou elektřinu. Pokud teď ČEZ čeká zisk 37,5 miliardy Kč a rok předtím byl zisk přes 40 miliard Kč, jsem přesvědčený, že tam je rezerva na úrovni 2 až 3 miliard. Další rezerva vznikla prodejem Chvaletic. Takže už teď se počítá s celkovou rezervou 4 až 5 miliard Kč, kterou bude firma krýt nečekané ztráty.

Dalším velkým tématem je dostavba Temelína. Věříte, že se s ní začne?

Je otázkou, zda se máme rozhodovat o dostavbě Temelína v roce 2013 nebo 2015, když to není potřeba. Veškeré změny, které nastaly v energetice v posledních letech, jsou tak zásadní, že je rozhodnutí o dostavbě příliš rizikové. Ani ekonomicky silnější státy si takové rozhodnutí nyní nedovedou představit. Plynová elektrárna Počerady se začala stavět před třemi lety, tehdy vypadala neskutečně ziskově. Po třech letech je investice za 17 miliard neschopná provozu, protože prodělává na každé vyrobené MWh. Proto říkám, rozhodujme, ale až budou známy podmínky na energetickém trhu. A to nebude dříve než v roce 2020.

To ale neznamená, že to rozhodnutí nemůže padnout už teď. Jaké podle vás bude?

Trochu se obávám direktivního rozhodnutí levicové vlády. Děsí mě prohlášení odborářů: Postavte Temelín a 50 tisíc nájemních bytů. Jsem přesvědčen, že v současných podmínkách evropského trhu ČEZ Temelín stavět nemůže. Garantovaná cena elektřiny z Temelína pro ČEZ je neprůchodná přes Evropskou komisi. Je to podpora jednoho předem určeného subjektu.

Obavy ze snížení dividendy kvůli dostavbě Temelína tedy nejsou nyní na místě?

O tom celá hra s akciemi ČEZ vlastně je. Pokud firma bude stavět Temelín a ceny elektřiny zůstanou, kde jsou, obavy z poklesu dividendy jsou odůvodněné. Při riziku toho, že stavba nakonec nebude stát 300 miliard Kč, ale půl bilionu, a místo 5 let bude trvat 10 let, nepomůže ČEZ ani garance státu. ČEZ pak bude riskovat svou životaschopnost. Pokud by byl ČEZ politicky donucen k absolutně nerentabilní stavbě, nejenže nebude dividenda, ale v případě komplikací se může hrát o přežití společnosti.

A pokud se Temelín stavět nezačne?

Jsem přesvědčen o tom, že pokud by k dostavbě nedošlo, může ČEZ vyplácet i vyšší dividendu i při nižším zisku. Není důvod, aby stát tento potenciál nevyužil. Stát má ve firmě 70% podíl, od ostatních akcionářů si vezme daň 15 %, a získá tak tři čtvrtiny peněz, které ČEZ vyplácí. V ČEZ končí investiční cyklus, takže tu pro vyšší dividendu bude prostor. Bude mu zůstávat spousta volných prostředků.

Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat