Pět důvodů pro sázku na výrobce sportovního oblečení a dva konkrétní akciové tipy od UBS

Image
Překážky, překážka, atletika, sport
Obrázek: Wikimedia Commons

Letošní léto by mělo být po loňské vynucené pauze plné velkých sportovních událostí v čele s fotbalovým Eurem a olympijskými hrami. Navzdory pokračujícím omezením se z toho mohou nepochybně radovat sportovní fanoušci, neméně dobrá zpráva je to ale také pro výrobce sportovního oblečení. Banka UBS v současnosti vidí hned pět důvodů, proč by se měla vyplatit investice do jejich akcií, a přidává dva konkrétní, důvěrné známé tipy.

Fotbalové Euro, olympiáda v Tokiu, velké tenisové turnaje v čele s Wimbledonem a US Open. To je nabídka velkých sportovních událostí letních měsíců. Na příští rok jsou navíc v plánu fotbalové mistrovství světa, zimní olympiáda nebo odložené mistrovství světa v atletice. Po roce různých odkladů a zrušených sportovních akcí se mají fanoušci na co těšit. A protože sport je velký byznys, na své si přijdou třeba i prodejci reklamy, pro něž jsou slavní sportovci a velké mezinárodní události skvělou propagací.

Podle banky UBS by z toho vedle jiných mohli těžit někteří evropští výrobci sportovního oblečení a vybavení. Letos do poloviny května zaostávaly jejich akcie za průměrem trhu o deset procentních bodů, evropský trh jako celek pak navíc hleděl na záda tomu americkému.

Analytici z UBS považují akcie výrobců sportovního oblečení v Evropě za sázku na otevírání ekonomiky (na rozdíl od výrobců oblečení obecně, kterým se i v době uzavření obchodů díky on-line prodejům celkem dařilo). A vidí pět důvodů, proč by akcie výrobců sportovního oblečení měly v dalších týdnech a měsících nechat trh daleko za sebou.

1. Sportovní události

Podle UBS v posledních 20 letech akcie výrobců sportovního oblečení před velkými sportovními událostmi překonávaly svou výkonností tržní průměr. To by mělo v době návratu k normáln(ějš)ímu životu platit i nyní.

2. Menší vliv nepříznivé nálady spojené s Čínou

Řada evropských značek se vymezila vůči produkci bavlny v některých částech Číny, kde podle některých zpráv dochází k nucenému pracovnímu nasazení některých národnostních a náboženských menšin. Hospodářské výsledky evropských výrobců za druhé čtvrtletí tím mohou být ovlivněny nepříznivě, UBS ale čeká v dalších kvartálech uklidnění situace a také vyvážení negativních dopadů situace v Číně jinými zdroji příjmů na globální úrovni.

3. Příznivější kurz eura

Pro evropské vývozce je silné euro problém. UBS čeká ve druhém pololetí minimálně dočasné oslabení evropské měny (případná více jestřábí rétorika Fedu by tomu mohla pomoci), a tedy pozitivní vliv na vývozy a na příjmy ze zahraničních prodejů.

4. Ústup problémů v rámci dodavatelských řetězců

(Nejen) sektor sportovního oblečení byl ovlivněn zahlcením amerických přístavů a zpožděním dodávek v souvislosti se zablokováním Suezského průplavu. Zboží by se ale již mělo po světě přepravovat bez problémů.

5. Otevírání ekonomiky

Investoři zhusta zaměňují výrobce sportovního oblečení a výrobců oblečení obecně. Zapomínají ale, že u firem jako Adidas nebo Puma tvoří třeba prodeje týmového oblečení více než 10 % tržeb. A na týmové aktivity jsme během lockdownů mohli většinou zapomenout.

A tím se UBS vlastně dostává i ke konkrétním akciovým tipům. "V obdobích 3, 6, 9 a 12 měsíců před začátkem velkých sportovních událostí v letech 1998-2018 (mistrovství světa a Evropy ve fotbale, olympijské hry) překonaly akcie Adidasu a Pumy index MSCI World o 7, 12, 16 a 24 procentních bodů," píše UBS v analýze z 18. května. Pro ni aktuální jsou i níže uvedené údaje.

Puma

Cílová cena: 100,3 EUR

Potenciál vzhledem k cílové ceně: +9 %

Závěrečná cena 4. června: 92,56 EUR

Puma
zdroj: Google Finance

Adidas

Cílová cena: 363 EUR

Potenciál vzhledem k cílové ceně: +22 %

Závěrečná cena 4. června: 296,60 EUR

Adidas
zdroj: Google Finance
Zdroj:
UBS
Akciové tipy
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
24. 6. 2021 12:21
Štěpán Pírko (Bohemian Empire): Inflace má dlouhodobé důvody být vyšší, zahýbat to může nejen…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
23. 6. 2021 12:11
Siuda (Conseq IM): V portfoliích výrazně podvažujeme akcie, hlavně ty americké. Střední Evropa se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
22. 6. 2021 22:48
Ronald Schubert (WOOD & Company): Trhy jsou na maximu, investoři se Fedu "nebojí". Dlouhodobě vidím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 6. 2021 10:01
Novák (AKCENTA CZ): Koruna letos může atakovat maxima z roku 2020
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat