Tabákové společnosti Philip Morris ČR v prvním pololetí klesl zisk o 14,2 % na 1,7 miliardy korun

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, klesl v letošním prvním pololetí meziročně čistý zisk o 14,2 % na 1,7 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o 4,7 % na 8,6 miliardy Kč. Navzdory pandemii koronaviru považuje společnost své výsledky za uspokojivé.

Zisk klesl hlavně kvůli nižším prodejům v pohraničí, snížení prodejů portfolia tabákových výrobků určených ke kouření a pohybům zásob vyvolaných vlivem vládních nařízení v rámci opatření proti pandemii v ČR i na Slovensku.

"V této mimořádné a bezprecedentní situaci způsobené globální pandemií covidu-19 je naší hlavní prioritou zajištění bezpečí zaměstnanců, jejich rodin, stejně jako našich partnerů a zákazníků," uvedla předsedkyně představenstva a generální ředitelka Philip Morris ČR Andrea Gontkovičová. Firma podle ní bez ohledu na covid-19 a opatření přijatá vládami k zamezení šíření viru dosáhla slušných výsledků.

Philip Morris ČR působí jako prodejce, nikoli jako výrobce zahřívaných produktů. EBITDA marže i proto poklesla o 3,7 procentního bodu na 36,3 % (odhad: 38,6 %). Čistý zisk klesl o 5,7 % na 1,43 miliardy Kč (odhad: 1,36 miliardy Kč).

Podle vedení společnosti pokračuje silný růst prodeje tabákových náplní HEETS a zařízení IQOS, v nichž se na rozdíl od obvyklých cigaret tabák zahřívá. Úroveň škodlivých a potenciálně škodlivých látek je podle firmy v těchto produktech o 90-95 % nižší.

Objem domácího odbytu zahřívaných tabákových výrobků se v České republice a na Slovensku zvýšil o 0,4 % na 1,2 miliardy kusů a celkový objem domácího odbytu klesl o 0,2 miliardy na 6,2 miliardy kusů.

Odhadovaný kombinovaný tržní podíl Philip Morris ČR (cigaret a zahřívaných tabákových výrobků) se zvýšil o 3,5 procentního bodu ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, a to v důsledku nárůstu tržního podílu HEETS o 4,1 procentního bodu. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků v České republice v prvním pololetí roku 2020 poklesl o 11,5 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019, uvedla firma.

"Zatímco výsledky na úrovni provozního i čistého zisku meziročně výrazně klesly a byly pod naším očekáváním kvůli jednorázovým nákladům spojeným s pohybem zásob, tržby a tržní podíly si díky HEETS vedly dobře. Na úrovni hrubého zisku firma reportovala stabilní výsledky, když HEETS nesou nižší marži než klasické cigarety, ale jejich rychlý růst by měl postupně začít do růstu zisku přispívat. Tržby v 1H2020 pak byly výrazně zasaženy propadem přeshraničních prodejů. S výhledem do druhého pololetí lze i přes nadále slabé přeshraniční prodeje a dopady skokového 10% růstu spotřebních daní (na stáncích se projevil zhruba od července) očekávat na úrovni zisku o něco lepší výsledky. Anualizovaný zisk na akcii implikuje více než 9% hrubý dividendový výnos. Philip Morris ČR je tak i přes růst spotřebních daní nadále zajímavým defenzivním titulem," napsal analytik Jan Šafránek z České spořitelny.

Odhadovaný kombinovaný tržní podíl Philip Morris Slovakia vzrostl o 0,2 procentního bodu v porovnání se stejným obdobím roku 2019, a to v důsledku nárůstu tržního podílu HEETS o 2,7 procentního bodu. Celkový kombinovaný trh cigaret a zahřívaných tabákových výrobků na Slovensku v prvním pololetí roku 2020 poklesl o 1,3 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019.

"Překvapivý byl vývoj především v ČR, kde jsme predikovali téměř 10% meziroční pokles tržeb, a to především kvůli poklesu přeshraničních prodejů v důsledku omezení spojených s covidem-19. Objem v ČR poklesl jen o 4,4 % (čekali jsme -12 %). Navíc byl silnější i efekt růstu cen (+2 %). Lepší než očekávané výsledky na domácím trhu podtrhuje meziroční růst tržního podílu v ČR na 44,4 % z 40,9 %. Efekt ČR přetlačil i slabší než očekávaný vývoj na Slovensku a ve výrobních službách. Tržby z výrobních služeb dosáhly 1,18 miliardy Kč (+1,5 % meziročně, odhad: 1,24 miliardy Kč). Vyšší podíl zahřívaných produktů, který pozitivně působí na vývoj tržeb vzhledem k vyšším dosaženým cenám, naopak snižuje ziskovost společnosti vzhledem k nižším dosaženým maržím u těchto produktů," shrnul výsledky analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

"Anualizovaný čistý zisk na akcii naznačuje možnost udržení velice solidní dividendy i za rok 2020. Celkově hodnotíme dosažené výsledky jako velice solidní vzhledem k situaci, která především v druhém kvartálu panovala (nejen) v Evropě kvůli pandemii covidu-19," doplnil Vaníček.

Zdroj:
ČTK, Philip Morris ČR
Akcie ČR
Přestat sledovat
Philip Morris ČR
Přestat sledovat
Tabák a cigarety
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 7. 2022 13:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 6. 2022 12:27
Pírko (Bohemian Empire) & Žabža (FINAX): Jak "hrát" bouři na trzích a v ekonomice?
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat