Twitter plný tržního kolapsu? Horší jsou už snad jen Oscary a olympiáda!

Propad trhu starý týden proměnil Twitter v minové pole plné strašlivých hlášek, zaručeně pravdivých názorů, hysterických záchvatů, katastrofických vizí, ukazování prstem na ty špatné a našponovaných nervů. Existují jen tři horší věci než Twitter a korekce – Twitter a Olympijské hry, Twitter a debata prezidentských kandidátů a Twitter a předávání Oscarů.

Prostě musíme počkat, až to přejde. Musíme doufat, že se korekce na Twitteru přeřítí kolem jako chrt na závodišti a nepostaví se do cesty příliš velkému množství slušných a spokojených lidí. Pro jistotu však nabízíme seznam věcí, na které je dobré se při korekci trhu na Twitteru připravit.

1. Bití se v prsa

Tržně neutrální týpci, kteří vždy sázejí na růst i na pokles a pravděpodobně nikdy nevydělali žádné peníze, budou v plné síle. Budou všemi možnými způsoby prohlašovat, že "to přece říkali", aniž by to předtím doopravdy říkali. Můžete je zkusit spočítat. Najdete všechny možné verze podobného prohlášení vtěsnané do 140 znaků.

2. Zpětné předpovědi

Napsali jste v posledních týdnech něco, co mělo pořádně medvědí tón? Skvělé, určitě ten tweet najděte a zveřejněte ho znovu v novém světle. Každý to přece dělá. "Tady je má hláška z 30. září, kde jsem přesně předpověděl, že je trh na vrcholu. Jsem prostě génius, když jsem něco takového věděl. K dalším věcem, které jsem prohlásil, nebudeme přihlížet, tohle je všechny přebije. Jistě, klidně vám podepíšu knihu."

3. Rozdávání ran na všechny strany

Lidé v průběhu korekce přicházejí o peníze. Pro většinu je to jen přechodný stav, posléze půjde život dál. To ale neznamená, že to tak během výprodeje budou brát. Lidé na Twitteru přitom bývají velmi výbušní. Každý opačný názor bude tvrdě potrestán. Pokuste se nezkazit si vztahy s lidmi, které respektujete, kvůli takové hlouposti.

4. Nejednotnost v příčině korekce

Ebola! Evropa! Daně jsou příliš vysoké! Daně jsou příliš nízké! Obamova vláda nevzbuzuje důvěru! Může za to Kongres! A co Putin? A Čína? Teď si nevzpomínám, jmenoval jsem již Evropu? Co dolar? A kde sakra je ta bazuka Maria Draghiho? A víte, že se gayové teď smějí ženit? To je potom jasné, že trhy jdou dolů.

5. Lavina statistik

Jaká je průměrná délka korekce a kam až akcie padají? Jaká je typická rychlost poklesu? Co se stane, když korekce přijde v říjnu? A co když to je v říjnu, ale v září se akciím dařilo? A co když přijde korekce během konkrétního roku prezidentského cyklu nebo ve třetí fázi měsíce? A co korekce v době nízkých úroků, nebo když ekonomika roste pomaleji než o 3 %? A co když přijde korekce před výsledkovou sezónou nebo po finální epizodě seriálu True Blood? Co sakra ta data říkají?

6. Hranice

Každý má určité úrovně, které určují, kde by měl výprodej skončit. Pohyblivé průměry, minulé hladiny podpory, určitá doba v rámci měsíce, vše události, které slouží jako katalyzátory konce propadu. I když tomu racionálně sami nevěříte, někde vzadu v hlavě to je. A pravděpodobně to budete prezentovat jako fakt, přestože sami dobře víte, že to tak není.

7. Ze zastánců fundamentální analýzy se stanou techničtí analytici

Ale jen dočasně. Uslyšíte lidi, kteří se vrtají v rozvahách a výsledkovkách, používat slova jako "přeprodaný", aniž by věděli, že vlastně mluví o ukazateli RSI. Během korekce neexistují žádní čistí fundamentalisté. Všichni se dívají na grafy.

8. Převlékači kabátů

Silné názory se budou měnit ze dne na den, dokonce z hodiny na hodinu, pokud přizveme do hry technickou analýzu. Ze zatvrzelého medvěda po ranním propadu se odpoledne stane nesmiřitelný býk. Než bude konec, uvidíte ty samé lidi mluvit o roku 1987 i 1982.

9. Odhalení

Jakou roli v tom všem hrají média? Skvělá otázka. Jejich rolí je přilévat olej do ohně a rozdmýchávat plameny strachu. Nemá smysl je za to nenávidět, tak to prostě je. Novinář a bloger Phil Pearlman prohlásil: "Higher the Vix, higher the clicks". A je to pravda, zvýšená volatilita znamená i větší čtenost. Jen ji novinářům nechte, už dlouho si volatility neužili.

10. Strach nahánějící blbost bude nejvíce sdílena

To je jistota. Čím více vyvolá titulek strachu, tím více lidí ho sdílí. Člověk si za tisíce let vývoje vyvinul schopnost přežít. A sem patří i reakce na strach. Kdo kdysi nevaroval před krvežíznivými mamuty či soptícími vulkány, nepředal dále svou DNA, protože ho mamut ušlapal, nebo byl roztaven zaživa. Když se nad tím zamyslíte, jsme jen sebranka hlasitých křiklounů a nejzbabělejších lidí, kteří kdy žili. Proto také budeme sdílet články ze Zero Hedge a od Johna Mauldina.

Když už tohle všechno víte, máte půlku bitvy za sebou. Teď jen si umět dát věci do kontextu a nezbláznit se z toho. Zachovejte chladnou hlavu, smysl pro humor a věnujte korekci na Twitteru co nejméně pozornosti.

Zdroj:
thereformedbroker.com
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Twitter
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat