6 krypto tokenů, které cílí na byznys globálních gigantů

Tokeny - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay

Nástup takzvaných krypto tokenů je jedním z deseti trendů, které podle společnosti Oppenheimer & Co. mají letos dominovat odvětví technologií založených na blockchainu. Mohou přitom narušit byznys v tradičních odvětvích, jako jsou bankovnictví, právo, zdravotní péče a další.

Podle analytiků z Oppenheimer & Co. má blockchain potenciál přinést podobně rozsáhlé změny, jako tomu bylo v případě internetu koncem 90. let. "Inovace založené na blockchainu jsou teprve na začátku. V současnosti například sledujeme nástup tokenů, které mohou vyřadit ze hry celou řadu různých zprostředkovatelů napříč odvětvími," míní.

Celková kapitalizace kryptoměn je zhruba 1,5 bilionu USD, samotné tokeny se zatím krčí ve stínu s hodnotou zhruba 40 miliard. Je to nicméně pětkrát více, než v listopadové zprávě Oppenheimer & Co., která se jimi zabývala. Kryptoměny jako celek jsou každopádně stále masivněji přijímány jako životaschopná alternativa tradičním způsobům placení, vedení databází a tak dále.

Přijetí krypta roste napříč segmenty ekonomiky

Co jsou vlastně krypto tokeny?

Začněme tím, co jsou takzvané coiny. Jde o kryptoměny, které se zpravidla těží, ale existují výjimky, takže těžitelnost není jednoznačný ukazatel. Kryptoměna, která se těží, je vždy coin, ale opačně to neplatí, protože existují i coiny, které se netěží (příkladem je ripple, jehož síť namísto těžby funguje na základě synchronizace a porovnávání dat jednotlivých uzlů). (zdroj).

Tokeny nemají vlastní síť, obvykle fungují na blockchainu jiné kryptoměny. Fungují díky takzvaným smart kontraktům na jiné platformě. Pro tyto účely byla vytvořena platforma ethereum, ale i další.

Pro tokeny je typické, že slouží jako platidlo v určité aplikaci, ke které patří. Prvotní nabídka tokenů se nicméně označuje zkratkou ICO (initial coin offering), ačkoli přesnější by asi bylo ITO (initial token offering). Tokeny lze rozdělit na zaměnitelné a nezaměnitelné (fungible vs. non-fungible). Zaměnitelné jsou vždy všechny stejné a mohou sloužit jako platidlo, prostředek úvěru či směny za určitou hodnotu. Fungují tedy jako bitcoin nebo fiat peníze. Nezaměnitelné tokeny jsou naopak unikátní a mohou reprezentovat konkrétní věc, umělecký předmět, píseň, digitální identitu, záběr rekordního gólu, zkrátka cokoli, co se může stát předmětem obchodu či jiné práce s daty, a to s nezaměnitelnou hodnotou a charakteristikou (například token majitele záběru vítězného gólu finále NHL je zkrátka jen jeden).

"Tokeny jsou schopné budovat důvěru (nejen) v obchodních vztazích zcela novým způsobem," stojí ve zprávě Oppenheimer & Co. "A to může mít celou řadu praktických využití – od vlastnění uměleckých děl přes úvěrování po přeshraniční platby."

Tokeny tak podtrhují trend takzvaných decentralizovaných financí (DeFi), které jsou jedním z pilířů růstu obliby kryptoměn jako takových. Díky blockchainu a schopnosti účastníků sítě kontrolovat veškeré transakce v ní odpadává nutnost zprostředkovatelů platebního styku, ale i celé řady dalších služeb napříč ekonomikou.

Největší projekty v segmentu decentralizovaných financí

Analytici z Oppenheimer & Co. se ve své zprávě z konce března mimo jiné zmiňují o šesti tokenech, které mají potenciál narušit dominanci některých velkých firem v jednotlivých oblastech ekonomiky.

1. Basic Attention Token (BAT)

Token využívá blockchain k jednoduššímu odměňování vydavatelů obsahu a prodeji reklamy v prohlížeči a vyhledávači Brave. Může tedy narušit dominanci Googlu, Facebooku a podobně.

2. Filecoin (FIL)

Token je využíván decentralizovaným úložištěm souborů. Ve hře jsou tak části tržních podílů Amazonu nebo Microsoftu.

3. Helium (HNT)

S těžbou HNT se rozrůstá bezdrátová síť pro různá zařízení. Mělo by to zajímat firmy jako Verizon, AT&T nebo T-Mobile US.

4. Nexus Mutual (NXM)

Token lze využít například k nákupu pojištění. Společnost Geico snad ví, o čem je řeč.

5. Aave (AAVE)

Tento token je využíván k čerpání úroků z vkladů a půjček. Zkrátka bankovní byznys (zatím) v malém.

6. Uniswap (UNI)

Z hlediska tržní kapitalizace jde o největší decentralizovanou burzu.

Zdroj:
Oppenheimer & Co.
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 10. 2021 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Dlouhodobě bude pro akcie podstatný vývoj bilance Fedu daleko za…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat