Jak se zastaví kryptoměnový rychlík?

Investory v kryptoměnovém světě lze připodobnit k hráčům v kasinu. Nikdy si nemohou být jistí, zda skončí jako boháči, nebo žebráci. Institucionální investoři ale mohou prostředí stabilizovat.

Image
Vlak, lego, pád

V posledních týdnech sledujeme spanilou jízdu bitcoinu i dalších kryptoměn. Jeho cena se již vyhoupla nad 40 000 dolarů. Raketový růst ceny nejznámější kryptoměny je na trzích anomálií, která se nevyskytuje příliš často. Určitě bychom se proto měli zamyslet nad tím, co za úspěchem bitcoinu stojí a jak se jeho příběh může dále vyvíjet.

Bitcoin a ethereum
zdroj: Coinmarketcap.com

Pro bitcoin je stejně jako pro ostatní aktiva podstatné, jaká je hospodářská politika centrálních institucí. Vzhledem k pandemii koronaviru je takřka po celém světě extrémně uvolněná měnová politika centrálních bank. Rozpočtovou politiku většiny vlád pak lze označit za rozhazovačnou, jež nebere velké ohledy na růst zadlužení. Tato kombinace vede k obrovskému přílivu peněz na trhy, což způsobuje mohutný růst cen aktiv.

Proč bitcoin?

Drtivá většina peněz proudí do prověřených aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy či nemovitosti. Proto i v krizi sledujeme, jak různá aktiva dosahují nových cenových maxim. Mnohé investice se již mohou jevit jako předražené, a proto dostávají šanci různé alternativy. Vedle uměleckých a sběratelských artefaktů nebo raritních aut to jsou také kryptoměny.

Na rozdíl od rally v roce 2017 se bitcoin v uplynulých měsících nevyšvihl do výšin jen díky zájmu drobných investorů, ale především na základě rostoucího zájmu velkých investorů. Ti nevstupují do světa kryptoměn s tím, že by se a spol. staly významnou součástí jejich portfolií, mnozí ale přece jen věnují malou část peněz na investice do kryptoměn.

I malé části velkých portfolií ale znamenají pro kryptoměny obrovský příliv peněz. Na ten přitom (logicky) nereaguje nabídková strana trhu, protože klíčové kryptoměny a jejich emise jsou naprogramovány deflačním způsobem. To se musí projevit jediným možným způsobem, tedy obrovským růstem cen.

FOMO efekt a možný náraz

Když po delší dobu skokově roste cena, začíná se u mnoha lidí, kteří do daného aktiva ještě neinvestovali, projevovat takzvaný FOMO efekt. Jde o strach, že propásnou jedinečnou příležitost na trhu. Strach se následně přetaví do zběsilého nakupování, které vede k dalšímu růstu ceny. Tím FOMO efekt zesiluje, až zdeptá další do té doby zdrženlivější jedince, kteří postupně naskakují do stále rychleji jedoucího vlaku.

Otázkou zůstává, zda tento vlak nakonec vykolejí, jak se mu to již jednou stalo na přelomu let 2017 a 2018. Ono vykolejení se projevilo hlubokým propadem cen kryptoměn. Vedlo to k výrazným ztrátám pro investory, kteří do rozjetého vlaku naskočili příliš pozdě.

I tentokrát se můžeme stát svědky podobného scénáře. Přesto lze usuzovat, že i po případném propadu cen kryptoměn budou mít tyto výrazně vyšší cenu než v období od poloviny roku 2018 do poloviny roku 2020. Velcí a zkušení investoři by totiž mohli částečně stabilizovat bouřlivě se vyvíjející situaci v kryptoměnovém světě.

8. 1. 2021 6:44
Efekt FOMO je velký nepřítel investorů: Jak s ním (ne)bojovat?

Zkratka FOMO znamená "fear of missing out", tedy hezky česky strach z toho, že vám ujede vlak. V době, kdy se bitcoin...

5. 1. 2021 17:02
Jak investovat do bitcoinu? Přímý nákup kryptoměny není jediná možnost

O bitcoinu po delší době začala psát i mainstreamová média. Loni kryptoměna zaznamenala zhodnocení o 300 %, jen v...

Zdroj:
BH Securities
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
23. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 1. 2021 6:46
Společensky odpovědné investování je velký trend. S těmito dvěma fondy na něj vsadíte
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Sociálně odpovědné investování
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat