Proč a jak investovat do kryptoměn pomocí CFD

Bitcoin a další kryptoměny již nějakou dobu nejsou jen technologickou kuriozitou. V globálním světě financí mají pevné místo. Používají se i jako platební prostředek a v portfoliích investorů z celého světa jsou považovány za plnohodnotnou třídu aktiv.

Rok 2021 je nepochybně velice zajímavou dobou pro kryptoměnové nadšence. Volatilita v tomto segmentu je obrovská, například bitcoin již od začátku roku zdvojnásobil svoji hodnotu a poté klesl o 50 %. A ani intradenní kolísání cen etherea v řádu desítek procent není ničím výjimečným.

Tržní podíl kryptoměn
Tržní podíl kryptoměn

Vzhledem ke stále rostoucí popularitě kryptoměn (zejména mezi začínajícími investory) se v tomto článku podíváme na jednu z nejpřístupnějších forem investování do kryptoměn, a to prostřednictvím takzvaných rozdílových smluv, zkráceně CFD.

Proč investovat do kryptoměn? Odpovědí je volatilita

Pravděpodobně nejdůležitějším argumentem pro a paradoxně také proti investování do kryptoměn je gigantická volatilita, která charakterizuje tento typ aktiv. Denní volatilita okolo 1 % je pro většinu tradičních finančních instrumentů hodně. Pro srovnání, v roce 2021 můžete na prstech jedné ruky napočítat dny, kdy byla denní volatilita bitcoinu pod 3 %.

Právě díky volatilitě vstupuje většina začínajících investorů na trh s kryptoměnami s vidinou ohromné potenciální návratnosti, které lze dosáhnout v krátké době. Je však potřeba si uvědomit, že čím vyšší je volatilita daného instrumentu, tím vyšší je investiční riziko s ním spojené.

V případě kryptoměn existují další rizika nebo problémy, jako jsou složitost samotného tématu z technologické i fundamentální stránky, potřeba vhodného těžebního zařízení, právní předpisy a v neposlední řadě také důvěra klientů v kryptoměnové burzy.

Jistě tedy stojí za to podívat se blíže také na kryptoměnové CFD jakožto tradingovou alternativu, která je snadno dostupná každému potenciálnímu investorovi. V případě XTB má každý klient k dispozici nejen nabídku hlavních kryptoměnových CFD, ale také jistotu zázemí regulovaného brokera s 15letou lokální historií. XTB podléhá dohledu a licencím předních evropských regulátorů, jako jsou ČNB, KNF, FCA či CySEC.

Co jsou CFD?

CFD je zkratka pro contract for difference (smlouva o rozdílu, rozdílová smlouva). Jedná se o velmi oblíbený finanční instrument, který představuje dohodu mezi emitentem smlouvy (například broker XTB) a investorem, v níž se obě strany zavazují navzájem si vyplatit směnné rozdíly, za něž byly transakce uzavřeny.

Příklad:

Investor provedl transakci - nakoupil CFD za 1 000 USD. Poté se rozhodl uzavřít investiční pozici, když cena instrumentu vzrostla na 1 020 USD. V tomto případě je rozdíl mezi transakčními úrovněmi 20 USD a investiční účet investora se zvýší o tuto částku. Samozřejmě, pokud by cena klesla na 980 USD místo růstu a obchodník by se pak rozhodl uzavřít obchod, znamenalo by to pro něj ztrátu 20 USD.

Důležité: Z důvodu jasnosti příkladu nebereme v potaz žádné náklady ani finanční páku.

CFD je finanční derivát, tedy typ finančního instrumentu, jehož cena závisí na ceně podkladového aktiva. Podkladovým aktivem mohou být například:

 • měnové páry (EUR/USD, USD/CZK a další),
 • komodity (zlato, ropa a další),
 • akcie (Apple, Amazon a další),
 • kryptoměny (bitcoin, ethereum a další).

Důležité: Obchodováním s CFD se obchodníci nestanou vlastníky podkladového aktiva, dochází pouze k vyrovnání kurzového rozdílu (pohybu ceny daného aktiva nahoru nebo dolů), jak je patrné z příkladu výše.

CFD - možnost spekulovat na pokles cen

Jednou z klíčových výhod CFD, která se obzvláště hodí pro obchodování vysoce volatilních aktiv, je schopnost spekulovat nejen na růst cen (LONG, dlouhá pozice), ale také na pokles cen (SHORT, krátká pozice). Pokud si tedy myslíte, že například kurz bitcoinu spadne, můžete toho využít - stačí otevřít krátkou CFD pozici v bitcoinu.

CFD - pákový efekt

Pákový efekt je mechanismus, který je součástí CFD. Umožňuje zapojit pouze část kapitálu, která by byla potřebná k investici bez pákového efektu. Velikost páky se u různých poskytovatelů liší, u XTB je páka pro CFD na kryptoměny 1:2, což znamená, že investor potřebuje k otevření své pozice pouze 50 % hodnoty transakce. CFD na kryptoměny mají nízkou páku, ale například CFD na zlato mají páku 1:20 (pro otevření obchodu potřebuje investor 5 % hodnoty transakce).

Důležité: Je potřeba si uvědomit, že pákový efekt může být velkým přínosem pro investory, ale také zvyšuje riziko (čím větší pákový efekt, tím vyšší riziko).

CFD - zajištění zisků a omezení ztrát

Výše jsme zmínili, že kryptoměny jsou velmi volatilním finančním instrumentem, což pro investora může znamenat vysoké zisky, ale i vysoké ztráty. V případě brokera XTB a jeho investiční platformy xStation se může každý klient spolehnout na ověřené nástroje řízení rizik - pokyny SL (stop-loss) nebo TP (take profit).

Stop loss (SL) - jedná se o ochranný příkaz, který obchodníci používají k omezení rizika obchodování. Příkaz po dosažení úrovně předem určené investorem iniciuje automatické uzavření pozice v kontrolované ztrátě, i když je obchodní platforma vypnutá.

TP (take profit) - příkaz, který obchodníci používají k realizaci zisku při obchodování. Příkaz po dosažení úrovně předem určené investorem iniciuje automatické uzavření pozice v zisku, i když je obchodní platforma vypnutá.

CFD - minimální velikost obchodu

Jedním z dalších argumentů pro výběr CFD jako formy obchodování kryptoměn je možnost provádět malé transakce. Například minimální pozice, kterou lze otevřít u XTB v bitcoinovém CFD, je 0,01. To znamená, že k otevření minimální pozice na tomto instrumentu stačí, když má investor na svém účtu asi 160 USD (při kurzu bitcoinu 32 000 USD).

CFD nejsou pro každého

Pamatujte, že kryptoměnové CFD nejsou pro každého. Investoři, kteří se zajímají o dlouhodobé investování do kryptoměn, i investoři, kteří mají vysokou averzi vůči riziku (vysoká volatilita znamená vysoké riziko), by měli zvážit, zda jsou pro ně CFD vhodné.

CFD na kryptoměny u XTB

S rostoucí popularitou kryptoměn se vyvinula také nabídka kryptoměnových CFD u XTB. Nedávno jsme snížili transakční náklady u nejpopulárnějších digitálních měn a snížili jsme i minimální úroveň transakcí pro všechny nabízené kryptoměny.

V současné době lze u XTB obchodovat CFD na:

Bitcoin (BTC)

Bitcoin je vůbec první kryptoměnou. K jeho vytvoření došlo v lednu 2009 tajemným Satoshim Nakamotem. Identita osoby, která tuto technologii vytvořila, zůstává záhadou. Podle původní teze má bitcoin nabízet nižší transakční poplatky než tradiční on-line platební mechanismy a na rozdíl od vládních měn je provozován decentralizovaně. Neexistují žádné fyzické bitcoiny, pouze zůstatky vedené ve veřejné knize, ke které má každý transparentní přístup, a bitcoiny nejsou vydávány ani podporovány žádnými bankami nebo vládami. Bitcoin se ukázal jako katalyzátor, jehož prostřednictvím byly vytvořeny tisíce různých kryptoměn.

Ethereum (ETH)

Není vše, jak se na první pohled zdá. Ethereum není kryptoměna, jedná se o blockchainovou platformu s vlastní kryptoměnou, která nese název ether (ETH). Dnes jsou však oba názvy použitelné. Jako blockchainová síť je ethereum decentralizovanou veřejnou knihou pro zaznamenávání a ověřování transakcí. V současné době je ether druhou největší digitální měnou na světě hned po bitcoinu, pokud jde o popularitu a celkovou tržní kapitalizaci.

Bitcoin cash (BCH)

Bitcoin cash je kryptoměna vytvořená v srpnu 2017 na základě bitcoinu (jak napovídá název samotný). Bitcoin cash si klade za cíl zlepšit výkon ve srovnání s originálním bitcoinem a také zvětšit velikost bloků, což umožňuje zpracovávat více transakcí a také lepší škálovatelnost.

Litecoin (LTC)

Litecoin je kryptoměna, kterou v říjnu 2011 vytvořil Charles Lee. Stejně jako bitcoin cash vznikl i litecoin na základech bitcoinu (takzvaná bitcoin fork, bitcoinová vidlice) a stejně jako bitcoin je i litecoin založen na globální platební síti s otevřeným zdrojem, která není kontrolována žádným ústředním orgánem, jako je vláda nebo centrální banka. Litecoin se však od bitcoinu liší v několika klíčových aspektech, mezi které patří rychlejší generování bloků nebo použití jiného algoritmu.

Ripple (XRP)

Ripple je jak kryptoměna, tak digitální platební síť pro finanční transakce. Ripple byl vytvořen v roce 2012 a za jeho vznikem stojí Chris Larsen a Jed McCaleb. Ripple funguje na open source a peer-to-peer decentralizované platformě, která umožňuje převody peněz v jakékoli formě - nejen v kryptoměnách jako bitcoin nebo litecoin, ale také v tradičních měnách jako euro nebo dolar.

Zajímavá kryptočísla
Zajímavá kryptočísla

Jak mít neustále aktuální informace o klíčových aspektech a událostech na kryptoměnovém trhu?

Je to jednoduché - stačí si nainstalovat platformu xStation od XTB. V záložce Novinky analytický tým pravidelně komentuje situaci na trhu s kryptoměnami formou tržních zpráv, analýz nebo webinářů.

Klíčové informace o kryptoměnových CFD u XTB

 • demo účet zdarma a bez rizika během několika sekund;
 • rychlé otevření reálného účtu (cca 15 min) - otevření i vedení zdarma;
 • CFD na 5 populárních kryptoměn: bitcoin, ethereum, bitcoin cash, ripple a litecoin;
 • možnost krátkého prodeje (SHORT), tedy spekulace na pokles;
 • páka 1:2;
 • obchodování 24 hodin denně, 7 dní v týdnu;
 • možnost udržení otevřené pozice po dobu 365 dnů;
 • zabezpečení finančních prostředků a dohled ČNB, KNF a dalších.

Demo účet zdarma u XTB

Otevření bezplatného investičního účtu u XTB trvá asi 15 minut, ale vy můžete zjistit, jak vypadá obchodování kryptoměnových CFD u XTB, ještě rychleji. Stačí postupovat podle tří jednoduchých kroků k otevření bezplatného a bezrizikového demo účtu během několika sekund:

 1. Klikněte zde.
 2. Zadejte svůj e-mail.
 3. Zkontrolujte svou e-mailovou schránku, kde najdete vygenerované přihlašovací údaje.

Demo účet je pro investora něco jako letový simulátor pro pilota - co nejvíce se podobá skutečnému, avšak prostředky viditelné na platformě jsou virtuální, takže se můžete naučit investovat a používat platformu bez jakéhokoli rizika. Po měsíci účet automaticky vyprší, takže se nemusíte starat o jeho zrušení.

První kroky v platformě xStation od XTB

Platforma je extrémně jednoduchá a intuitivní, každý začínající investor by se ale měl v demo účtu nejdříve seznámit se základními pokyny.

1
Důležité: Data se vztahují k minulým údajům o výkonu, což není spolehlivý ukazatel budoucí výkonnosti. Zdroj: xStation

Jak začít investovat a otevřít pozici?

Kliknutím na "otevřít pokyn" se otevře panel pro zadávání objednávek pomocí integrované investiční kalkulačky. Díky tomu je velmi snadné nastavit velikost transakce a zkontrolovat všechny její aspekty: hodnotu, marži potřebnou k otevření objednávky, rozpětí a komise (náklady na otevření objednávky) či denní swap (denní náklady na správu otevřené pozice). Také s tímto panelem můžete nastavit úrovně stop-loss a take profit (lze to provést i později, například prostřednictvím grafu).

2

Jak zavřít pozici?

Uzavření CFD pozice je také velmi snadné: Stačí najít pozici v panelu "otevřené pozice" a kliknout na X na pravé straně.

Důležité: CFD se neuzavírají opačným obchodem. Když máme dlouhou pozici (LONG) a provedeme prodejní transakci (SHORT), otevře se další investiční pozice, tentokrát krátká.

3
Důležité: Data se vztahují k minulým údajům o výkonu, což není spolehlivý ukazatel budoucí výkonnosti. Zdroj: xStation

Zprávy z trhu a tržní analýzy

Platforma XTB je navržena tak, aby investor mohl snadno najít vše, co potřebuje k efektivnímu investování. Za zmínku stojí vestavěný portál o tržních novinkách a analýzách na kartě "ZPRÁVY". Zprávy lze filtrovat, stačí do vyhledávacího pole zadat instrument, který vás zajímá, nebo vybrat na kartě filtrů například kryptoměny.

4

Kryptoměny na dosah ruky - mobilní aplikace XTB

Nakonec stojí za zmínku také mobilní aplikace XTB. Jedná se o velmi pohodlný nástroj, díky kterému můžete být vždy nablízku svým investicím i událostem na trhu. Aplikace XTB patří v současné době mezi nejlépe hodnocené investiční aplikace na světě a je k dispozici v systémech iOS a Android.

Vzhledem k mírně odlišnému způsobu použití oproti desktopové/webové platformě je mobilní verze silně zaměřena na jednoduchost a uživatelskou přívětivost. Proto je z hlediska nástrojů trochu štíhlejší, ale stále obsahuje vše potřebné k obchodování, včetně hlavních indikátorů a dalších nástrojů technické analýzy. Díky mobilní aplikaci XTB můžete mít neustálý přehled, otevírat nové transakce nebo spravovat již otevřené pozice. Push notifikace odesílaná přímo do vašeho mobilního zařízení zajistí, že budete vždy 100% v obraze.

Mobilní aplikaci XTB můžete vyzkoušet zdarma, stačí kliknout na jeden z níže uvedených odkazů:


Disclaimer

Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty.

U 73 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty.

Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu.

Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů.

Společnost X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci.

V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků.

Bitcoin
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: ZDR Investments
25. 3. 2023 14:09
Roman Latuske (ZDR Investments): V segmentu retailových nemovitostí letos nečekáme problémy, byznys…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 10:28
Ponaučení z krize: Prioritou firem je odolnost, tlak na vyšší ceny bude pokračovat
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
24. 3. 2023 6:00
ABCD investora: Lesk a bída akciového výplachu aneb Proč nyní (ne)kupovat i banky
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat