Reddit jako bitevní pole stoupenců a odpůrců kryptoměn

Souboj, bitva - ilustrační foto
Obrázek: YouTube

David Gerard, 54letý ajťák z Londýna, má jasno: "Bitcoin je přihlouplé platidlo, které nerdové používají k tomu, aby se navzájem okrádali." Kryptoměny jsou podle něj nesmysl. A hotovo. Aby ale bylo jasno, David Gerard není jen nějaká kancelářská krysa dotazující se na helplince kolegů, jestli zkusili restartovat počítač. Autor knih Libra Shrugged: How Facebook Tried to Take Over the MoneyAttack of the 50 Foot Blockchain má na Twitteru přes 13 tisíc sledujících. A když si chce na kryptoměny zanadávat se spřízněnými dušemi, zamíří do redditové skupiny Buttcoin, kde si jeho příspěvky může přečíst 65 tisíc lidí.

Bitcoin společnost rozděluje jako máloco. Ti, kteří díky němu vydělali miliony (dolarů), jej milují, ti, kteří "bohatnutí z ničeho" jen přihlížejí, mu nemohou přijít na jméno. Svět samozřejmě není černobílý, toto schematické rozdělení ale není daleko od pravdy. V červnu byl ve skupině Buttcoin jedním z nejpopulárnějších příspěvků ten, který obsahoval snímek diskuze z jedné prokryptoměnové skupiny, v níž se jeden z jejích členů přiznal k tomu, že na meme kryptoměně dogecoin přišel o 35 000 dolarů.

Amy Castorová ze skupiny Buttcoin tomu říká shitposting. "V kryptoměnovém světě se děje spousta komických a absurdních věcí. My jsme tu od toho, abychom si z toho dělali legraci," vysvětluje.

Odpůrci kryptoměn tomuto aktivu nejčastěji vyčítají, že není podložené fyzickou hodnotou. Za akciemi nebo dluhopisy stojí podniky, za fiat měnami ekonomiky, respektive státy coby politicko-hospodářské autority, za bitcoinem je podle nich hlavně (vlastně pouze) důvěra, respektive víra.

"Bitcoin není skutečný, nejsou to peníze v tom smyslu, jak je běžně chápeme. Nevíme, kdo bitcoin vytvořil, neexistuje jasná autorita, ke které by bylo možné se odvolat v případě problémů. Někdo přišel s tím, že systém peněz nahradí. To je vše," říká jeden ze správců skupiny Buttcoin, 40letý softwarový inženýr Stephen Brown. S tím souhlasí i uživatel s přezdívkou Adam Smith. "Když držíte bitcoin, to jediné, co má nějakou cenu, je PR."

AKTUÁLNÍ KURZY KRYPTOMĚN ŽIVĚ NA INVESTIČNÍM WEBU

Přispěvatel s přezdívkou AmericanScream dokonce přirovnává skupinu Buttcoin ke kryptoměnovému undergroundu. Tvrdí, že kdyby odhalil své pravé jméno, stal by se okamžitě terčem takzvaného doxing útoku, tedy útoku s cílem získání a následného zveřejnění a šíření soukromých údajů dané osoby. "Jsme obyčejní lidé, kteří se opovážili nahlas říct, že císař je nahý," tvrdí.

Osmadvacetiletý Jim McCormick vnímá velkou část stoupenců kryptoměn jako svého druhu sektu. Nedávno v redditových skupinách podporujících kryptoměny zveřejnil příspěvky s vymyšlenou argumentací podporující další růst jejich kurzů. Například upozorňoval na vznik formace "Iron Gremlin", jež by údajně měla být nákupním signálem. "Jak jsem předpokládal, byť nic jako formace Iron Gremlin neexistuje, řada komentujících souhlasila a dále tuto myšlenku šířila," popisuje svoji zkušenost. Následně toto sdílel ve skupině Buttcoin, kde samozřejmě pro změnu sklidili posměch ti, kdo s ním předtím souhlasili.

McCormick říká, že spousta lidí pochopila, že šlo o legraci. Na druhou stranu někteří podle něj jen na základě této "lži" mohli bitcoin koupit. "A to je jen špička ledovce. Ani si nechci představovat, na základě kolika takových nesmyslů si lidé bitcoin a jiné kryptoměny skutečně někdy koupili," dodává.

Video thumbnail play-btn
Obrázek: flickr.com
29. 6. 2021 17:00
Josef Tětek (SatoshiLabs): Čína se snaží bitcoin vytlačit, protože jej vnímá jako konkurenci digitálního jüanu, potenciál kryptoměny tím ale nesráží

Středeční streamy patří na Investičním webu konkrétním investičním nápadům. Tentokrát s odborníkem na kryptoměny Josefem...

Bitcoin, kryptoměny, propad, pád, krach, rozpad bitcoinu - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
9. 6. 2021 12:03
Kryptoměny dláždí cestu další finanční krizi, tvrdí expert na drahé kovy

"Když se ohlédnete, zjistíte, že všechny finanční krize přišly jako důsledek masivního osvojení si specifických, často...

Bitcoin, kryptoměny - ilustrační foto
Obrázek:
22. 6. 2021 6:38
Kryptosvět zasáhne regulatorní bouře, míní portfoliomanažer z Amundi. Za deset let podle něj nebudou bitcoin ani ethereum ve finančním systému hrát větší roli než dnes

Vlády v čele s tou americkou si nenechají vzít monopol na kontrolu měnové politiky, a tak lze na trhu s kryptoměnami...

Zdroj:
Forbes
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat