Burzovní kalendář 13. 8. - 17. 8. 2012

V novém týdnu bude makrokalendář na obou březích Atlantiku doslova nabitý. V Evropě investoři budou sledovat především HDP a index ekonomické nálady ZEW, ve Spojených státech mimo jiné maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu, o kondici amerických spotřebitelů hodně naznačí i hospodářské výsledky řady obchodních řetězců v čele s Walmartem. V Praze i na Nasdaqu se svými výsledky "pochlubí" společnost KIT digital.

Wall Street

13-17/8 Výsledková sezóna (Sysco, Home Depot, Estee Lauder, Target, Deere, Walmart, Gap)

14/8 Index cen výrobců

14/8 Maloobchodní tržby

15/8 Index spotřebitelských cen

15/8 Průmyslová výroba

16/8 Index aktivity filadelfského Fedu

16/8 Zahájené stavby domů

16/8 Vydaná stavební povolení

17/8 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity

Americké akcie si připsaly další růstový týden. Trhy stále spekulují na to, že to, co ECB "předvede" v příštích týdnech, opravdu zklidní situaci v eurozóně, což by z větší části vrátilo důvěru i na americký trh. Ve čtvrtek pak světovým akciím pomohla nízká vykázaná inflace v Číně, která dává tamní vládě prostor pro další stimulaci ekonomiky skrze uvolnění měnové politiky.

Technicky jsou americké akcie připraveny na alespoň krátkodobou korekci. Po ní by však měl přijít další růst. Tvrdí to ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Korekce je na spadnutí, býci se ale brzy vrátí
Index S&P 500 se celý týden pohyboval u horní linie rostoucího kanálu, která je nyní na hodnotě letošního maxima 1 420. Zde se pravděpodobně brzy dočkáme krátkodobé korekce, případně alespoň zpomalení nastaveného kurzu. Indikátory zůstávají v býčím postavení a cena se zřejmě bude stále držet v rostoucím kanálu.

Býčí trh začne ještě letos, věří stratég
Ekonomické zpomalení je patrné ve Spojených státech i v Evropě. Brian Belski z BMO Capital Markets ovšem věří, že růst na akciových burzách z posledních týdnů může vydržet a stát se základem pro dlouhodobější býčí trh. Akciím by se podle něj mělo dařit navzdory horší důvěře investorů.

Americká výsledková sezóna se chýlí ke konci. Jací opozdilci oznámí čísla zkraje nového týdne?
Seznam velkých amerických firem, které ještě nereportovaly své hospodářské výsledky, se krátí. Začátkem týdne přijdou na řadu mimo jiné ještě tři známé společnosti: Sysco, Estee Lauder a Home Depot. Odhady výsledků přinášíme jako obvykle v přehledných grafech.

Evropa

13-17/8 Výsledková sezóna (E.On, RWE, Merck)

14/8 Eurozóna, Německo, Francie - HDP za 2. čtvrtletí 2012

14/8 Eurozóna, Německo - index ekonomické nálady ZEW

16/8 Eurozóna - index spotřebitelských cen

17/8 Německo - index cen výrobců

Znovu se hodně řeší Řecko, které potřebuje refinancovat několik miliard svých dluhů, ale Troika mu podle všeho další peníze pošle až v říjnu. Proto v týdnu dražilo poukázky a bude v tom nejspíše muset pokračovat.

Půjde si Řecko v srpnu pro peníze na trh?
Okurková sezóna, německá politika cukru a biče a samozřejmě vystavené pojistky ze strany centrálních bank finančním trhům evidentně svědčí. Rychle zpevňují prakticky všechna riziková aktiva. Výjimkou přitom nejsou ani středoevropské měny, které se v případě zlotého a forintu ocitly na ročních maximech.

Sledovaná bude výkonnost největších evropských ekonomik. Žádné milé překvapení se na úrovni eurozóny zřejmě nedá čekat, podporu ekonomiky a uklidnění situace na trhu se španělskými a italskými dluhopisy si ovšem má vzít během několika týdnů více "na starost" ECB. Jistě ovšem bude chtít "spolupráci" i od evropských politiků.

Zpomalení německého průmyslu, které v uplynulém týdnu potvrdila průmyslová výroba i podnikové objednávky, se může podepsat na sledovaném indexu ekonomické nálady ZEW.

Jak možná přemýšlejí evropští snílci: 7 kroků na cestě k vyřešení evropské krize
ECB bude nepochybně jednou z největších zbraní Evropy v boji s vlastní dluhovou krizí. Se svou troškou do mlýna musejí přispěchat také politici. Ve všem tom mumraji trochu zaniká, že s tím možná všichni unijní Evropané nemusejí souhlasit. Ale co, jízdní řád je jízdní řád, na vítěze a poražené je času dost.

Pražská burza

14/8 KIT digital - hospodářské výsledky

V závěru uplynulého týdne na sebe všechnu pozornost strhl ČEZ, který smetl ze stolu veškerá výsledková očekávání analytiků. I v příštím týdnu by mohl těžit z výrazně lepšího sentimentu ohledně svých akcií. Bude zajímavé sledovat i výsledky jeho regionálních konkurentů RWE a E.Onu.

Komentář: ČEZ ve druhém kvartálu 2012 smetl odhady ze stolu a potvrdil celoroční výhled
Společnost ČEZ oznámila za 2Q2012 čistý zisk 12,758 miliardy Kč, což je meziročně o téměř 90 % více a vysoko nad odhady trhu i Erste Group. Zisk EBITDA byl meziročně vyšší o 28 % (22,134 miliardy Kč), tržby meziročně poskočily o 11,7 % na 52,2 miliardy Kč. Čísla hodnotíme jako velice silná i vzhledem k tomu, že na úrovni EBITDA nebyly oznámeny žádné zásadní jednorázové položky, u čistého zisku ano.

KIT digital měla být druhou společností, která zveřejní svá kvartální čísla. Firma, která v posledních měsících straší investory kotrmelci ve svém managementu, ovšem oznámení posunula až na 14. srpna. Bude zajímavé sledovat, zda za tímto rozhodnutím bylo něco zásadního.

ČS: Srpnová akciová strategie pro české akcie
Jaký výhled mají analytici České spořitelny na domácí akciový trh pro srpnové obchodování?

ČS: Aktuální monitor ocenění českých akcií
Pohled analytiků České spořitelny na nejlikvidnější tituly pražské burzy.

Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat