Burzovní kalendář 15. 3. - 19. 3. 2010

Wall Street bude v týdnu doslova zasypán makroekonomickými novinkami. Nové ekonomické statistiky buď potvrdí ekonomické oživení, nebo naopak dají za pravdu skeptikům, že ještě není vyhráno. Na pražské burze bude pokračovat výsledková sezóna, ale hlavní slovo bude mít znovu vývoj na okolních trzích.

Wall Street

Americkým trhům se minulý týden znovu dařilo a všechny tři hlavní indexy posílily (DOW 0,55 %, S&P 500 0,99 %, NASDAQ 1,78 %). Je však důležité poznamenat, že minulý týden byl na makroekonomické a mikroekonomické novinky skoupý, a tak spíše platilo, že "žádná zpráva = dobrá zpráva".

Burzovní kalendář pro nový týden je však hodně plný - investoři se dozvědí novinky z průmyslu, nemovitostního trhu, některé důležité korporátní výsledky, a v neposlední řadě také výsledek zasedání americké centrální banky FED.

Hned v pondělí to bude hodnota únorové průmyslové produkce, o den později zasedá FED. Drtivá většina respondentů v průzkumu agentury Reuters sice nečeká žádnou změnu základní úrokové sazby (0,25 %), investoři se však zaměří na následný komentář o situaci v ekonomice, harmonogramu udržitelnosti nízkých úrokových sazeb a o postupném stahování nestandardních expanzivních balíčků.

"Ještě před tím, než se FED posune ve své exit strategii, musí nejdřív vidět několik měsíců zlepšování situace na trhu práce," říká Bob Doll, ředitel velkého fondu privátního kapitálu BlackRock, a dodává: "Domnívám se, že se úrokové sazby do konce roku přece jen zvednou." (zdroj:AP)

Kondici nemovitostního trhu změří v úterý nová stavební povolení (odhad 610 tis.)a o den později žádosti o nové hypotéky.

Posledním opozdilcem výsledkové sezóny bude v týdnu například doručovatelská firma FedEx nebo vydavatel platebních karet Dicscover Financial.

Vývoj na komoditním trhu, a potažmo také na Wall Street, může ovlivnit úterní a středeční zasedání ropného kartelu OPEC ve Vídni.

Bude růst na burzách v New Yorku pokračovat také ve třetím březnovém týdnu? Odpověď hledejme na křivce burzovních grafů

datum událost
15-19/3 Výsledková sezóna (Nike, FedEx, 3Com)
15/3 Průmyslová výroba
16/3 FED – rozhodnutí o úrokových sazbách
18/3 Index průmyslové aktivity Philadelphia FED

Eurozóna

Vyspělé evropské trhy minulý týden přidaly 1,1 % měřeno indexem padesáti největších evropských firem zastoupených v DJ EUROSTOXX 50.

V novém týdnu vyčnívá z makrokalendáře index důvěry ZEW, u něhož se očekává pokles na 38,5 z 40,2 bodu před měsícem. Důležitá budou také úterní inflační čísla za celou Unii.

Na výsledkové listině najdou investoři například mnichovského výrobce automobilů BMW, finanční instituce zastoupí italská banka Unicredit nebo pojišťovna Generali.

datum událost
15-19/3 Výsledková sezóna (ENEL, Unicredit, BMW,Generali)
16/3 ZEW – index důvěry v Německu
16/3 Inflace - index spotřebitelských cen v EU

Pražská burza

Pražská burza minulý týden dokázala stejně jako ostatní mladé i vyspělé burzy růst - index PX přidal 2,8 procenta.

V nadcházejícím týdnu může být vývoj indexu PX ovlivněn pokračováním české výsledkové sezóny, konkrétně ve čtvrtek, kdy zveřejní svá čísla znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

"Očekáváme, že výsledky by měly dopadnout v souladu s odhady společnosti. Ta pro rok 2009 očekává pokles provozního zisku EBITDA do 5 %," zní odhad makléřské společnosti Atlantik FT.

"Pegas není růstovým titulem. Je to společnost, která stabilně generuje volné peněžní prostředky a je schopna snížit své zadlužení," napsal svým klientům Martin Krajhanzl, analytik České spořitelny.

Investory bude také zajímat, kolik peněz letos firma vyplatí na dividendách. Odhad analytiků České spořitelny hovoří o 0,95 EUR na akcii, což je velmi solidní 5,5% dividendový výnos.

Důležitou informací pro investory by mělo být také oznámení dohodnutých cen pro letošní rok.

Z makronovinek budou důležité maloobchodní tržby, které by měly podle odhadu agentury Bloomberg meziročně poklesnout o 2,5%.

"Celkově se domníváme, že po pozitivním týdnu může přijít lehké vybírání zisků, ale z pohledu týdne by měly být změny jen minimální," takovou vizi má pro příští týden Milan Vaníček, hlavní analytik Atlantik FT.

tr> tr>
datum událost
16/3 Maloobchodní tržby
18/3 Pegas Nonwovens – hospodářské výsledky
Mohlo by vás zajímat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat