Burzovní kalendář 20. 6. - 26. 6. 2011

Zasedání Fedu by nemělo přinést zvýšení sazeb a vyjádření Bena Bernankeho by mělo potvrdit představu centrální banky USA o dalším hospodářském oživení v USA v druhé polovině roku. Každá pozitivní zpráva o pomoci Řecku bude zřejmě znamenat posílení trhů na obou stranách Atlantiku. Od pondělí se pak bude poprvé obchodovat uhelná NWR v rámci londýnských indexů FTSE.

Wall Street

Americké akcie zakončily týden více méně na nule (S&P 500 +0,04 %). Na trzích tak stále dominují medvědi. Akcie tak přerušily šestitýdenní sestupný trend, ovšem zda budou akcie schopny napravit svou reputaci z posledních dvou měsíců, zůstává otázkou.

uvedl v pravidelném technickém komentáři opční obchodník Josef Košťál.

Trhy v tuto chvíli čekají na to, co oznámí Ben Bernanke po zasedání Fedu, které je naplánováno na středu. Pokračování kvantitativního uvolňování popřel již minulý týden. Investiční profesionálové proto se třetím kolem kvantitativního uvolňování (QE3) nepočítají.

Také se nepočítá s jakýmkoli pohybem základní úrokové sazby. "I kdyby Bernanke nezopakoval svoji tradiční frázi o prodlouženém období nízkých sazeb, trh to nijak nezviklá v přesvědčení o jejich dlouhém trvání," tvrdí Marc Pado, stratég Cantor Fitzgerald. (zdroj: Thestreet.com)

Co vyplyne ze zasedání Fedu, jak bude pokračovat pomoc Řecku a dalších 5 zásadních otázek pro další vývoj trhů

Nízké sazby by měly podporovat příklon investorů ke zlatu. Sice se nedá očekávat nějaký mohutný býčí atak, ovšem ceny nad 1 500 USD by se měly udržet s přehledem. Ke zlatu investory stále táhne především nejistý ekonomický výhled.

Zlato se poveze nahoru na vlně nejistoty a nízkých sazeb

O stavu ekonomiky mohou ve Spojených státech leccos naznačit další makrodata, která přijdou na trh. Sledované budou především údaje o prodejích domů a páteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Dalším podstatným faktorem pro růst ekonomiky jsou ceny ropy. Ty se v případě texaské WTI drží pod 100 USD, Brent stojí okolo 120 USD. Ceny ropy jsou tak z historického hlediska stále velice vysoké.

Ropa: Tak dlouhý graf jste ještě neviděli

Na trh přijdou i čísla z firemní oblasti. V uplynulém týdnu investory svými čísly a výhledem vyděsil výrobce mobilů Blackberry, společnost Research in Motion. V příštím týdnu své hospodaření poodhalí například společnosti Oracle nebo FedEx.

Právě FedEx, který přepravuje zásilky po celém světě, je přitom považován za významný indikátor ekonomické aktivity ve Spojených státech. Finální údaje o americkém HDP se investoři dozvědí v pátek před zahájením obchodování.

tr> tr>
datum událost
20/6 - 24/6 Výsledková sezóna (Oracle, FedEx, Walgreen, Adobe Systems)
21/6 Prodeje existujících domů
22/6 Fed - rozhodnutí o sazbách a projev Bena Bernankeho
23/6 Prodeje nových domů
24/6 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby

Americká vláda se bojí udělat to jediné, co může zachránit ekonomiku, tvrdí Hussman

Pražská burza

Index PX dokázal v uplynulém týdnu mírně posílit (+0,09 %). Trh byl ovlivněn především sentimentem z vyspělých evropských burz.

Nejvíce se obchodovalo s akciemi ČEZu, které neudržely úroveň 900 Kč a v pátek zakončily na 886 korunách. V rámci evropské bankovní nálady se obchodovala Erste Group, jíž pomohla lepší páteční nálada po schůzce Angely Merkelové a Nicholase Sarkozyho.

Nejvíce rostoucí akcií týdne byla KIT Digital (+6,9 %, 208,5 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná zpráva. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo ORCO (-8,3 %, 200 Kč).

Ve středu proběhla valná hromada Pegas Nonwovens, která nepřinesla žádné nové zprávy ohledně rozdělení zisku, protože společnost vyplácí dividendu z fondu emisního ážia, na což nepotřebuje souhlas akcionářů. "Očekáváme, že společnost letos vyplatí hrubou dividendu 0,98 EUR (5,1% hrubý dividendový výnos) oproti 0,95 EUR vyplaceným loni," uvedl Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Od pondělí 20. června se budou akcie NWR obchodovat jako faktická součást londýnských indexů FTSE. "Očekáváme spíše neutrální reakci kvůli dodatečné nabídce až 16 milionů akcií ze strany majoritního vlastníka BXR," napsal v pravidelném týdenním komentáři Milan Vaníček.

Na konci týdne došlo také k převážení středoevropského indexu CECE. V rámci něj došlo ke snížení váhy domácího trhu s vlivem na některé společnosti obchodované na BCPP, například na CETV. Z báze indexu PX pak vypadly akcie developera ECM.

Anketa: Které české akcie jsou podle odborníků favority letošního léta?

tr> tr>
datum událost
20/6 NWR - první den obchodování v rámci FTSE
23/6 ČNB - nastavení úrokových sazeb

Petr Hlinomaz: Zůstanou akcie Komerční banky pod tlakem?

Evropa

Evropské akcie v uplynulém týdnu dokázaly Díky pátečnímu růstu uzavřít celý týden po delší době ve výraznějším plusu (DJ Eurostoxx 50 +1,38 %).

Pro vývoj nejen evropského obchodování může být klíčový výsledek dnešní, tedy nedělní schůzky evropských ministrů financí. Ti se budou zabývat další pomocí Řecku.

Po páteční dohodě Angely Merkelové a Nicholasem Sarkozym, podle níž by do Řecka měl být "vpuštěn" soukromý kapitál, se dá očekávat, že každý posun směrem k pomoci Řecku budou trhy vnímat pozitivně.

Torben Andersen: Eurozóna je v kritickém bodě

Význam budou mít také makrodata a indexy nálady. Mezi nejsledovanější bude patřit ZEW, týden pak uzavře páteční IFO.

tr> tr>
datum událost
20/6 Německo - index výrobních cen
21/6 ZEW - index ekonomického očekávání v Německu a v eurozóně
22/6 Zápis z jednání Bank of England
22/6 Nové průmyslové objednávky
23/6 Index nákupních manažerů PMI
24/6 IFO - index podnikatelské nálady v Německu
Mohlo by vás zajímat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat