Burzovní kalendář 30. 5. - 3. 6. 2011

Zkrácený obchodní týden na burzách v New Yorku a Londýně bude mít dopad na aktivitu obchodníků. Ze Spojených států dorazí také statistika nezaměstnanosti za květen. V Evropě budou investoři kromě vývoje situace okolo řeckých dluhů sledovat inflační čísla a německou nezaměstnanost. Na pražské burze bude zajímavý vítěz posledních týdnů - sázková kancelář Fortuna.

Wall Street

Americké akcie mírně ztrácely čtvrtý týden v řadě a za květen jsou v mínusu zhruba dvě procenta (S&P 500 -2,4 %). Investory nepotěšila statistika amerického HDP a řízené zpomalování ekonomiky Číny. I díky býčímu doporučení Goldman Sachs se zastavil propad cen komodit.

Zatím se tak potvrzuje otřepané burzovní pravidlo, že květen není pro akcie příznivý.

"Od února se index S&P 500 pohybuje okolo 1 330 bodů a podle mě v podobném pásmu může kolísat ještě dlouhé měsíce," říká Jeff Kleintop, hlavní investiční stratég LPL Financial. (zdroj: CNBC)

Podle Kleintopa budou zásadními překážkami dalšího růstu cen akcií konec kvantitativního uvolňování (30. června) a jednání o dluhovém stropu ve Spojených státech, které musí být dokončeno do srpna. S nimi bude souviset i další růst americké ekonomiky jako takové.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Trh odolává medvědímu útoku

V novém týdnu budou obchodování znovu ovlivňovat především důležitá makrodata.

Z trhu práce dorazí ve středu report o tvorbě nových pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), v pátek se pak investoři dozvědí celkovou míru nezaměstnanosti (odhad 8,9 %) a údaje o tvorbě pracovních míst (odhad 190 tisíc).

"Myslím si, že květnová data z trhu práce investory poněkud zklamou," uvádí Michelle Girardová, hlavní ekonomka RBS. Ta je podobně jako Goldman Sachs pesimističtější než trh, když shodně odhadují vytvoření pouhých 150 tisíc míst. (zdroj: CNBC)

Lži, jimiž Fed krmí Američany - 2. díl

O chuti Američanů utrácet napovědí více tržby maloobchodních řetězců zveřejňované ve čtvrtek a statistika prodejů automobilů.

V pondělí zůstanou parkety amerických burz zavřené kvůli Dnu památky padlým (Memorial Day).

tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr>
datum událost
30/5 Den památky padlých - neobchoduje se
31/5 Spotřebitelská důvěra
31/5 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga
1/6 Index nákupních manažerů v průmyslu (ISM)
3/6 Celková míra nezaměstnanosti

5 energetických titulů, které milují v Goldman Sachs

Pražská burza

Index PX zakončil týden na úrovni 1 239 bodů a klesl tak o 1,3 %. Nejvíce klesajícím titulem byly akcie ECM (-12,9 %), nejvíce posílily akcie Fortuny (+10,1 %).

Oba největší pohyby souvisely se sledovanými insolvenčními řízeními ECM a Sazky.

Akcie ECM byly ve středu a ve čtvrtek po vyhlášení úpadku samotnou společností vyřazeny z obchodování, v pátek se pak znovu obnovilo. Titul zakončil týden na 35 Kč.

Fortuna pak těží z problémů Sazky, jež umožňují snazší a potenciálně úspěšnější start loterie, kterou společnost zahájí v létě.

Do obchodování promluvil i konec výsledkové sezóny na pražské burze. Ve čtvrtek reportoval své výsledky Pegas Nonwovens. Ty nepřekvapily, kdy provozní zisk EBITDA vykázal pokles o 6,6 % r/r na 8,3 mil. EUR. "Kromě výsledků jsme potenciálně očekávali oznámení případných investicí či akvizic, ale takové informace jsme se nedočkali," upozornil klienty v pravidelném týdenním reportu Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.

Ve čtvrtek ještě na trh dorazila hospodářská čísla společností ORCO a AAA Auto. ORCO vykázalo nižší čistou ztrátu -4,4 mil. EUR (loni -15,6 mil. EUR).

Autobazar AAA Auto pak zvýšil čistý zisk meziročně o 45 % vyšší (0,7 mil. EUR). Ve druhém pololetí ovšem očekává spíše nižší poptávku po ojetých vozech.

V novém týdnu bude akcie ovlivňovat především dění na zahraničních trzích. Důležité termíny ovšem přijdou pro dividendové investory.

Čtvrtek 2. června bude posledním dnem s nárokem na hrubou dividendu 50 Kč/akcii u ČEZu (5,4% hrubý div. výnos). K ČEZu se během týdne rovněž budou sledovat zprávy kolem doporučení německému parlamentu ohledně potenciálního odklonu od jaderné energetiky. Německý parlament by měl rozhodovat 6. června o jaderné energetické politice.

V pátek se pak bude naposledy s nárokem na hrubou dividendu obchodovat s akciemi Fortuny. Dividenda by měla být 0,3 EUR, což představuje aktuálně 5,7% hrubý dividendový výnos.

Akcie staré NWR (nizozemské) čeká poslední týden obchodování na hlavním trhu. V bázi indexu PX pak bude nizozemská NWR nahrazena novou "britskou" 20. června.

Akcie NWR si dělají s indexem PX, co chtějí

tr> tr>
datum událost
2/6 ČEZ - poslední den obchodování s nárokem na dividendu
3/6 ČEZ - poslední den obchodování s nárokem na dividendu

Monitor ocenění českých akcií

Eurozóna

Evropské akcie i přes lepší páteční náladu ztratily za uplynulý týden přes procento (DJ Eurostoxx 50 -1,21 %). Na summitu G8 se hodně mluvilo, ale dopad na náladu investorů byl prakticky nulový.

Evergreenem posledních týdnů je řešení situace v Řecku a dalších zadlužených zemích eurozóny. Na vývoj v této oblasti reagují silně především akcie evropských bank, které drží dluhopisy problémových zemí.

12 bank, které budou kvůli dluhům PIIGS krvácet

Bankám v minulém týdnu pomohla zpráva Financial Times o kapitálových požadavcích bank podle pravidel Basel III, která byla pro evropské bankovní domy příznivější, než se čekalo.

V novém týdnu čekají evropské investory podobně jako ve Spojených státech důležitá makrodata.

Z kalendáře vyčnívá především úterý s maloobchodními tržbami v Německu (odhad +1,5 % y/y), nezaměstnaností v Německu (odhad 7,0 %) a celé eurozóně a inflací v eurozóně (+2,8 %).

Právě inflace bude klíčová pro nadcházející jednání ECB, která pravděpodobně v červenci přistoupí k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby. To může být nepříznivé právě pro zadlužené země eurozóny.

Itálie, nebo Španělsko? Které velké "prase" je na tom hůř?

tr> tr> tr> tr> tr>
datum událost
31/5 Maloobchodní tržby v Německu
31/5 Nezaměstnanost v Německu
31/5 Inflace v eurozóně
1/6 Index nákupních manažerů v průmyslu (PMI)
3/6 Index nákupních manažerů ve službách (PMI)

V eurozóně nečekejte žádnou slávu. Dalších 6 hřebíčků do rakve

Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat