Burzovní kalendář 31. 1. - 4. 2. 2011

Další výsledková vlna nebo čísla z amerického trhu práce by neměly mít v novém týdnu tak velký vliv jako další vývoj eskalujících protestů v Egyptě. Také vstup do historicky výkonnostně podprůměrného února může některé investory držet dál od akcií. Investoři na pražské burze se po ztrátovém týdnu možná selektivně vrátí zpátky k některým energetickým akciím, kterým by mohl pomoci růst komodit na světových trzích.

Wall Street

Americký index Dow Jones se sice v týdnu podíval nad psychologickou laťku 12 000 bodů, ale zisky neudržel a za celý týden ztratil 48 bodů (-0,4 %). Na negativním výsledku obchodování v minulém týdnu se odrazily horší výsledky některých velkých firem, nepokoje v Egyptě a mírně horší páteční čísla o výkonu americké ekonomiky.

Zda se jednalo jen o přestávku po osmi týdnech nepřerušovaného růstu, nebo začíná řadou analytiků avizovaná korekce, ukažou obchodní seance v novém týdnu.

Tom DeMark: 10procentní korekce na trzích je na cestě

Roelof van den Akker: Grafy nelžou, Dow Jones čeká až 15% korekce

V pondělí mají šanci ještě uhájit pozitivní lednový výsledek (S&P od začátku roku +1,5 %), ale další dny budou určitě poznamenány vývojem v Egyptě.

"Nikdo přesně neví, jak to nakonec v Egyptě dopadne, a to představuje krátkodobě největší riziko pro trhy," říká Mark Chandler, měnový stratég z investiční firmy Brown Brothers Harriman. zdroj: CNBC

Stejně jako zkraje roku 2010 (protesty v Řecku) se ukazuje, že střety demonstrantů s policií v přímém přenosu mají nepříznivý vliv na investory a jedině "přeladění" například na dobré hospodářské výsledky firem nebo lepší makrodata by je mohlo vrátit k nákupním objednávkám.

Výsledková sezóna pokračuje hned v pondělí, kdy oznámí svá čísla ropný gigant Exxon Mobil nebo těžařská společnost Anadarko, který patří mezi favority uznávaného investora Marvina Schwartze.

V polovině týdne budou velmi sledované výsledky výrobce hraček Mattel, vydavatele platebních karet Visa nebo burzovního operátora Nasdaq OMX. V závěru týdne pak čísla doplní výrobce léků Merck nebo pojišťovna Aetna.

Makrodatem týdne se stane páteční nezaměstnanost, která by měla podle průzkumu mezi analytiky, který provedla agentura Thomson Reuters, zůstat stejně jako v prosinci na hodnotě 9,4 %.

Trhy také úterním obchodováním vstoupí do nového měsíce, který není, na rozdíl od ledna, akciím nakloněný. V období let 1930 až 2010 v něm americké akcie (S&P 500) v průměru ztrácejí 0,02 %, když průměrný měsíční výnos činí +0,76 %.

tr> tr> tr> tr>
datum událost
31/1-4/2 Výsledková sezóna (Exxon Mobil, UPS, Viacom, Merck, Visa)
1/2 ISM - index nákupních manažerů v průmyslu
4/2 Nezaměstnanost

Pražská burza

Ve vývoji obchodování na pražské burze se v minulém týdnu odrazila špatná nálada na vyspělých trzích, která přebila relativně pozitivní informace od firem, které se na ní obchodují. Index PX ztratil celkově přes tři procenta.

Česká výsledková sezóna měla v týdnu dva zástupce, kteří prezentovali své předběžné výsledky hospodaření. Pojišťovna VIG splnila očekávání trhu a potvrdila vyplacení dividend. Její akcie za týden přidaly jedno procento.

Unipetrol spíše zklamal, ale investoři na to byli přece jen trochu připraveni, a proto týdenní propad o 3 procenta nebyl až tak kalamitní.

Unipetrol i přes horší čísla může podržet vidina možnosti vyplacení dividend, řekl ve videoanalýze výsledků Unipetrolu pro Investiční web Jan Tomaník z Wood & Company.

V nadcházejícím týdnu se žádné zveřejnění výsledků nebo odhadů výsledků nechystá, proto budou mít na české akcie vliv externí faktory, například vývoj na trhu komodit, který se díky geopolitické nejistotě posouvá výše.

Otázkou také je, jak s mladými trh začne hýbat poslední statistika pohybu peněz, které směřují na rozvíjející se trhy, kam se řadí také Česká republika.

datum událost
3/2 ČNB - rozhodnutí o úrokových sazbách

Eurozóna

Indexy vyspělých evropských burz v minulém týdnu ztrácely a kromě negativního vlivu událostí v Egyptě, které mohou v případě uzavření Suezského průplavu výrazně zkomplikovat evropský obchod, hodně investorů vylekala čísla o vývoji britské ekonomiky, které místo očekávaného růstu vykázala v posledním kvartálu 2011 pokles.

Je sice pravda, že se "díky" Egyptu již nemluví tolik o evropské úvěrové krizi, ale v týdnu její přítomnost ukázal průzkum agentury Bloomberg, podle kterého experti vidí hned několik kandidátů, kteří eurozónu v příštím roce nakonec opustí.

S novým týdnem čeká investory nová várka hospodářských výsledků předních evropských firem. Británii zastoupí olejářská BP, British Telecom nebo výrobce léků GlaxoSmithKline, Německo například Deutsche Bank nebo technologická společnost Infineon Technologies.

V evropském makrokalendáři bude nejdůležitější čtvrteční zasedání ECB.

datum událost
31/1-4/2 Výsledková sezóna (GlaxoSmithKline, Infineon Technologies, British Telecom)
1/2 Index nákupních manažerů v EU
1/2 Nezaměstnanost v EU
3/2 ECB - rozhodnutí o úrokových sazbách
Mohlo by vás zajímat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat