Burzovní kalendář 4. 2. - 8. 2. 2013

Příští týden se ponese ve znamení summitu EU, zasedání Evropské centrální banky a makroekonomických ukazatelů. Příznivý vývoj eura vůči americkému dolaru signalizuje, že se evropská ekonomika stabilizuje, příznivý vývoj očekávají i manažeři v Německu a Spojených státech. Ve Spojených státech i v Evropě navíc vrcholí výsledková sezóna.

Wall Street

4/2 – 8/2 Výsledková sezóna (Zynga, Time Warner, Visa, Philip Morris International, Yum! Brands, Walt Disney)

4/2 Podnikové objednávky

5/2 Index nákupních manažerů ve službách ISM

7/2 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti

8/2 Platební bilance

Americké akcie v pátek posunuly svá více než pětiletá maxima. Index Dow Jones Industrial Average uzavřel nad 14 tisíci bodů.

Analytici se předhánějí na obou koncích názorového spektra. Jedni volají minimálně po korekci, druzí ale oponují, že akcie v době tištění peněz nabízejí nejzajímavější investiční alternativu. Technicky jsou akcie vysoko nad svými dlouhodobými průměry, které se logicky staly silnou úrovní podpory.

Své výsledky za poslední kvartál roku 2012 již odhalily dvě třetiny firem z indexu S&P 500. Více než polovina z nich překonala odhady na úrovni zisku, o něco horší je situace na úrovni tržeb. Očekávání navíc byla velice nízká, analytici z Goldman Sachs proto například očekávají za čtvrtletí pokles ziku v rámci indexu o 8 %.

Nový týden bude na data bohatší především v eurozóně. Ve Spojených státech půjde především o index nákupních manažerů ve službách v úterý, u něhož se očekává mírný pokles.

Přestože data ze Spojených států byla v minulém týdnu spíše smíšená, optimismus vyvolaly revidované údaje z konce roku 2012. Nadále se předpokládá příznivý vývoj na trhu práce.

Navíc Fed na svém zasedání nechal prozatím výhled měnové politiky beze změny, což uklidnilo část trhu, která se obávala ukončení některého z programů kvantitativního uvolňování ještě v letošním roce.

Akcie: Cenový vrchol je ještě před námi
Existuje nějaký typický vzorec chování akcií z různých sektorů během různých fází býčího trhu, zejména během cenových vrcholů? Otázka, která je velice aktuální. Současný růst akcií trvá s korekcemi již 4 roky, čili "přesluhuje" - průměrný býčí trh trvá 3,8 roku. Konec nemusí přijít hned, ale je dobré se na něj připravit.

Dnešní očekávané výsledky amerických firem
Dnes oznamuje z významných amerických firem z indexu S&P 500 své hospodářské výsledky už jen společnost Moody's. Odhady analytiků, jak je nashromáždila agentura Bloomberg, v přehledných grafech.

Makrodata z USA přišla opět smíšená. Nezaměstnanost vzrostla, ale revize za prosinec byla příznivá
Data z amerického trhu práce byla smíšená až mírně pozitivní. Míra nezaměstnanosti byla horší než očekávaná (7,9 % vs. konsenzus 7,8 %). Změna počtu pracovních míst byla zhruba v souladu s očekáváním (157 tisíc vs. konsenzus 160 tisíc). Optimismus ale vyvolaly lepší revidované údaje za konec roku 2012.

Šok pro americkou ekonomiku: HDP na konci roku klesl o 0,1 %
Velice negativní překvapení přišlo ze Spojených států. HDP ve čtvrtém čtvrtletí 2012 neočekávaně poklesl o 0,1 % mezičtvrtletně, počítalo se přitom s růstem o 1,1 %. Za špatným výsledkem jsou především fiskální restrikce, a to škrty ve výdajích na obranu, u nichž jde o největší pokles od roku 1972

Čína

8/2 Index spotřebitelských cen

8/2 Platební bilance

Spálí Čína Mongolsko? Nová uhelná velmoc mění situaci na trhu
Světový trh s koksovatelným uhlím je dlouhodobě utvářen zejména dodavatelsko-odběratelskými vztahy mezi asijskými ocelárnami a australskými těžařskými společnostmi. V rámci Asie je samozřejmě největším hráčem Čína, největší producent oceli na světě a významný spotřebitel a dovozce koksovatelného uhlí, které je důležitou komoditou pro produkci oceli. Austrálie si donedávna na čínském trhu držela pozici nejvýznamnějšího exportéra koksovatelného uhlí, v posledních dvou, třech letech se však na čínském trhu stále více prosazuje Mongolsko.

Evropa

4/2 Eurozóna - index spotřebitelských cen

5/2 Eurozóna - maloobchodní tržby

6/2 Německo – podnikové objednávky

7/2 - 8/2 Summit EU

7/2 Německo – průmyslová produkce

7/2 ECB a Bank of England - rozhodnutí o sazbách a měnové politice

7/2 Velká Británie – odhad HDP za 4. čtvrtletí 2012

Evropské akcie již nestihly zareagovat na páteční americký optimismus a za týden ztratily přes procento (DJ EuroStoxx 50 -1,24 %). Spíše slabší výsledky zatím zveřejňují také evropské firmy v rámci výsledkové sezóny, horší prodeje vykázali i němečtí maloobchodníci.

Evropskou unii čeká dvoudenní summit ve čtvrtek a pátek a ve čtvrtek zasedání Evropské centrální banky. Od ní někteří analytici očekávají reakci na stále silnější euro, které v rámci světových měnových válek výrazně znevýhodňuje evropské exportéry. Je ale pravděpodobné, že ECB se sazbami zatím hýbat nebude. Zajímavý bude i ekonomický výhled, který ve čtvrtek zveřejní Evropská komise.

Žádná změna monetární politiky se nečeká ani v Británii. Tam ale bude investory zajímat první odhad vývoje HDP na konci loňského roku.

Euro dosáhlo minulý týden nejlepšího výsledku oproti dolaru za posledních 14 měsíců a poprvé letos posílilo 2 týdny po sobě. To by mohlo znamenat, že se evropská ekonomika staví na nohy. "Pohyb eura je velmi dramatický," prohlásila pro Bloomberg Sireen Harajli, měnová analytička Crédit Agricole v New Yorku. "Obecně se evropská čísla postupně vylepšují. Myslím si, že to značí, že evropská ekonomika se přinejmenším stabilizuje."

Mnozí analytici ale varují, že si Evropa díky ECB a její záchranné síti v podobě přislíbených intervencí na dluhopisovém trhu (program OMT) užívá nezasloužené euforie. Itálie i Španělsko si půjčují velice výhodně ve srovnání se situací v posledních dvou letech. Politici ale příliš nepokročili.

I proto budou všichni pozorně sledovat summit EU, kde se vedle dluhové krize může opět mluvit o Británii, která jako první z velkých zemí otevřeně hovoří o tom, že proces evropské integrace nemusí být tak nezvratný, jak je často prezentováno.

Zprávy z bojiště: Silné euro je prvním raněným v měnové válce
Před rokem to bylo s evropskou společnou měnou hodně nahnuté – spekulace o rozpadu měnové unie a zániku společné měny byly denním chlebem v médiích i na poradách analytických oddělení. Zatímco eurozóna je stále kompletní, tématem číslo jedna jsou takzvané měnové války. A z bojiště chodí první znepokojivé zprávy, pro euro hodně špatné.

Německo: Maloobchodní tržby zaostávají, manažeři jsou ale optimističtí
Maloobchodní tržby v Německu v prosinci 2012 klesly o 1,7 % meziměsíčně a o 4,7 % meziročně. Obě čísla byla výrazně horší, než se čekalo.

Goldman Sachs: ECB může brzy snížit sazby
Situace v Evropě se uklidňuje, Itálie si v týdnu bez problémů půjčila další miliardy eur s mnohem nižším úrokem než v předchozí aukci dluhopisů a euro nadále posiluje vůči americkému dolaru. Podle analytiků z Goldman Sachs ale možná až příliš.

Řekové berou lesy útokem, aby měli čím topit
Ekolog Grigoris Gurdomichalis držel nedávno v noci hlídku v horách v okolí Athén. Nachytal při ní mladého muže, jak na státním pozemku kácí strom. Muž propukl v pláč a ospravedlňoval se tím, že je nezaměstnaný a potřebuje dřevo, aby mohl doma zatopit své ženě a čtyřem malým dětem, protože si již nadále nemůže dovolit platit za topný olej.

Pražská burza

6/2 ČNB - rozhodnutí o sazbách

7/2 Philip Morris International - hospodářské výsledky

Index PX v uplynulém týdnu ztratil 0,73 %. Index táhly ke čtvrtému týdennímu poklesu v řadě především NWR a Komerční banka, naopak se dařilo akciím Pegasu Nonwovens a tabákové Philip Morris ČR.

"Domácí trh by měl být v novém týdnu relativně bez firemních zpráv, kromě čtvrtečního zveřejnění výsledků Philip Morris International(PMI), kde by se mohla objevit nějaká zpráva k tabákovému trhu v ČR za 4Q2012," upozorňuje na absenci domácích zpráv hlavní analytik J&T Banky Milan Vaníček.

Ve středu je zasedání ČNB, kde se pravděpodobně dočkáme další, prozatím pravděpodobně slovní intervence proti koruně. Například analytici z České spořitelny pro intervence proti již nyní slabé koruně nevidí důvod.

Proč klesla pražská burza a které akcie obchodovat v únoru?
Proč se pražské burze nedaří stejně jako světovým akciovým trhům? A jaké jsou vyhlídky českých akcií pro únorové obchodování? Svůj výhled nabízí makléř z Patrie Direct Roman Koděra.

Proč by se Češi (ne)měli bát intervencí ČNB proti koruně?
Riziko měnových intervencí ze strany ČNB je omezené. A nejen proto, že česká koruna není aktuálně silná, jako byl například švýcarský frank, než mu Švýcarská národní banka začala bránit v posilování pod 1,2 EUR/CHF. Export totiž není všechno.

Carsten Hesse (Wood & Company): Letos se v rámci CEE vyhněte českým a maďarským akciím
ČEZ ani další české blue chips akcie nebrat, to nejzajímavější z regionu najdete dále na východ, zejména v Turecku a v Rusku. V prvním případě budou trhy profitovat ze solidních fundamentů a rostoucího zájmu světa, ve druhém růst potáhne zdražení komodit, říká akciový stratég z londýnské pobočky WOOD & Company Carsten Hesse.

Mohlo by vás zajímat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat