Burzovní kalendář 5. 3. - 9. 3. 2012

Býci na Wall Street sázejí v novém týdnu na potvrzení signálů o uzdravení amerického trhu práce, medvědi naopak nepřestanou poukazovat na zvětšující se výčet geopolitických rizik. Evropské akcie mohou být ovlivněny čerstvými makroekonomickými čísly a burziáni z Rybné ulice budou nejspíše slepě kopírovat vývoj ve Frankfurtu a na dalších velkých evropských trzích.

Wall Street

Americké akcie v minulém týdnu rostly (S&P 500 +0,28 %, Nasdaq +0,48 %) a celkově si index S&P 500 připsal nejlepší únorový výsledek od roku 1998. Za růstem stály lepší zprávy z nemovitostního a pracovního trhu, svůj vliv měly i lepší než očekávané výsledky některých předních amerických firem (Ford, GAP).

Dobrou náladu na Wall Street nepokazil ani šéf Fedu Ben Bernanke, který investorům vzkázal, ať zatím nepočítají s dalším kolem kvantitativního uvolňování.

"Nemyslíme si, že by měl trh dále růst tak rychle jako v posledních šesti týdnech," říká portfoliomanažer Thomas Nyheim z fondů Christiana Trust. "S&P 500 se dostal na naši cílovou cenu, a proto se dá předpokládat, že toho v následujících měsících moc nepředvede."

Někteří analytici však po sérii dobrých ekonomických zpráv své cílové ceny na hlavní indexy zvedli. Patří mezi ně například analytik Jonathan Golub z UBS, který tvrdí, že akciová rally teprve naplno začíná. Zvýšil proto cílovou cenu indexu pro konec roku 2012 z původních 1 325 bodů na 1 475 bodů.

Korekce, nebo další růst? Co čeká akciový trh?
Stále více lidí v tuto dobu očekává korekci na trzích, aby mohli levně nakoupit. Patříte mezi ně? Upřímně řečeno, není se čemu divit – americké akciové indexy jsou na ročních maximech a poslední dobou to nevypadá, že by se jim chtělo tato maxima překonat, neboť investoři si nejsou jisti, zda je ekonomika v takovém stavu, aby k tomu mělo dojít. Navíc se zdá, že trhům chybí výraznější impuls k dalšímu růstu. Korekce však stále nepřichází.

V novém týdnu je americký makroekonomický kalendář relativně skromný. Největší pozornost bude směřovat k páteční celkové nezaměstnanosti.

"Pokud se ekonomice podaří potřetí v řadě přidat 200 000 pracovních míst (odhad trhu je 210 000), investoři začnou brát oživení na trhu práce vážně," poznamenal pro agenturu Reuters Robert Sinche, analytik RBS. Celková nezaměstnanost by měla zůstat dle odhadů na 8,3 %.

Vliv na vývoj indexů by mohly mít také geopolitické novinky, například jednání prezidenta Obamy v Izraeli a nedělní prezidentské volby v Rusku. Měly by být také oznámeny konečné volební výsledky v Íránu. Ostře sledovaný trh s ropou by mohla ovlivnit pětidenní energetická konference (CERA).

7 černých labutí, které mohou zničit akciovou rally
Akciím se od začátku roku nebývale daří, ale šéfka investičních strategií ze společnosti Charles Schwab Ann Sondersová už na nebi vyhlíží sedm takzvaných černých labutí, tedy mimořádných událostí, které tento robustní růst na akciových trzích v celém světě mohou zastavit. Růst ceny ropy a geopolitická rizika jsou jen některá z nich.

5/3 Průmyslové objednávky

5/3 Index nákupních manažerů ISM ve službách

9/3 Nezaměstnanost

Zotavuje se americký trh práce?
Graf na jedné straně znázorňuje, kolik měsíčně přibylo (respektive ubylo) v USA pracovních míst mimo zemědělský sektor (v modré barvě), a na straně druhé 4týdenní klouzavý průměr podaných nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (v červené barvě – zobrazeno převráceně). Za posledních 35 let pokaždé, když 4týdenní klouzavý průměr žádostí o podporu poklesl pod 375 tisíc, směřoval ukazatel tvorby pracovních míst nad hodnotu 250 tisíc. Přepočteno na podíl americké populace tento vývoj odpovídá míře nezaměstnanosti pod 8 %.

Evropa

Západoevropským akciím se v minulém týdnu dařilo díky ECB, která se rozhodla masivně napůjčovat další peníze komerčním bankám. Pomohla i dobrá americká makrodata (DJ Eurostoxx 600 +0,9 %).

Březnový bankrot Řecku už nehrozí a ECB nabízí levné půjčky. Co bude dál?
Ministři financí v eurozóně rozhodli o nové šanci pro Řecko a poskytli ohrožené zemi další masivní půjčku - 130 miliard eur. Jako bonus "stálému zákazníkovi" navíc přibyly nižší úroky z první půjčky. Soukromí investoři mají navíc v rámci výměny dluhopisů za "delší papíry" s nižší hodnotou škrtnout více než 100 miliard dluhů země. Vyjádřit se mají do 8. března a očekává se poměrně hojná účast - 85 až 90 % věřitelů. Nic moc jiného jim totiž nezbývá. Tímto krokem je podmíněn již zmíněný druhý záchranný balík, bez něhož by nastal chaotický bankrot a přišli by ještě o více peněz.

"Řecko se nyní hodně snaží a udělalo velké pokroky," prohlásil v týdnu německý ministr financí Wolfgang Schäuble.

Na to, aby se Řekové dál snažili a splatili něco z druhého záchranného balíčku ve výši 130 miliard eur, které z velké části půjčilo Německo, dohlédne například 160 německých berních úředníků.

Otázkou zůstává, zda to bude stačit, protože hodně expertů, například Mohamed El-Erian, šéf fondů PIMCO, považuje Řecko za odepsanou záležitost.

Komu zvoní bailoutová hrana aneb Řecko obětním beránkem
Evropské autority si nedávnou "pomocí" Řecku jen "umyly ruce". Jejich záchranný balíček totiž není skutečnou pomocí Řecku, má chránit především eurozónu jako celek a posílit "požární stěny" mezi ní a Řeckem, zatímco Řecko nechává napospas (tragickému) osudu.

Investoři se tak více než na Řecko budou v nadcházejícím týdnu soustředit na další důležitou várku evropských makrodat a jednání ECB o úrokových sazbách.

5/3 Index nákupních manažerů v eurozóně

5/3 Maloobchodní tržby v eurozóně

6/3 HDP v eurozóně za 4. čtvrtletí 2011

8/3 Rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb ECB a BoE

Pražská burza

České akcie odcházely v minulém týdnu z parketu pražské burzy s dvouprocentním ziskem. Letos již investorům vydělaly skoro 9 %.

Pražskou burzu pozitivně ovlivnila dobrá nálada na okolních trzích a úspěšný závěr české výsledkové sezóny, kde Erste Group splnila očekávání investorů a "uklidnila" je, že navyšování kapitálu není bezprostředně nutné, což se pozitivně odrazilo na týdenním skoro 6% zhodnocení.

V rámci odhadů byly také výsledky sázkové společnosti Fortuna (+2,5 %). Rozčarování přinesly provozní výsledky KIT Digital (+10,4 %), ale jelikož tato společnost má velmi nízké zastoupení v hlavním indexu PX, a navíc bude tato emise akcií brzy stažena z obchodování na pražské burze, tak to investoři v celkovém kontextu vývoje na trhu spíše přehlíželi.

Jelikož výsledková sezóna na pražské burze skončila a česká makrodata mají na vývoj českých akcií spíše minoritní dopad, dá se očekávat, že parket v Rybné ulici bude v novém týdnu ve vleku vývoje na západoevropských burzách.

Politika ECB nahrává středoevropským měnám
Stovky miliard, které ECB pustila do evropského bankovního systému, začínají být stále zřetelněji cítit na finančních trzích. Kromě dramatického propadu rizikových prémií u klíčových (zranitelných) zemí eurozóny, jako jsou Itálie a Španělsko, si levné peníze od ECB nejspíše našly cestu i na devizové trhy ve střední Evropě.

9/3 HDP

9/3 Inflace - index spotřebitelských cen

9/3 Nezaměstnanost

Technická analýza: Akcie KB by letos mohly vystoupat až na úroveň 4 000 Kč
Bankovní akcie jsou dnes velmi atraktivně ohodnocené. Na pražské burze nabízí zajímavý růstový potenciál Komerční banka. Na technickou analýzu akcie KB se podíváme s Patrikem Komárkem, senior makléřem brokerjetu České Spořitelny.

Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat