Burzovní kalendář 5. 4. - 9. 4. 2010

Wall Street dostal pro příští týden do vínku povzbudivá páteční čísla z trhu práce. Starý kontinent bude čekat na rozhodnutí o úrokových sazbách (ECB, BoE) a pražskou burzu může ve čtyřdenním obchodování ovlivnit dávka makroekonomických indikátorů.

Wall Street

Americké akcie udržely pozitivní tón obchodování také v minulém zkráceném týdnu a posílily v průměru o 0,74 procenta (index S&P 500). Velký pátek, kdy byly parkety burz v New Yorku zavřeny, přinesl povzbudivé informace z trhu práce, ale přímá reakce na tato data bude až při pondělním obchodování.

Někteří ekonomové považují páteční čísla za pozitivní, jiní připomínají, že se ještě nedá mluvit o trendu a že po historické stránce by mělo dříve dojít ke stabilizaci než k rychlé expanzi na trhu práce.

"Nezaměstnanost se stále drží blízko deseti procent, což je pro budoucnost stále velmi nebezpečná hodnota," poznamenal k pátečním číslům z trhu práce Justin Golden, stratég z poradenské firmy Macro Risk Advisors. (zdroj: AP)

Příští týden ovlivní vývoj obchodování na Wall Street také několik velkých aukcí pokladničních poukázek a státních dluhopisů, které proběhnou v pondělí, úterý a ve středu.

"Dluhopisový trh bude reagovat na páteční čísla z trhu práce, ale podle toho, kde je dnes výnos 10letého dluhopisu (pozn. 4 %), je oživení ekonomiky ještě úplně na začátku," říká Robert Pavlik, hlavní stratég z poradenské společnosti Banyan Partners. (zdroj: AP)

Důležitý bude také zápis z posledního jednání FEDu, který bude zveřejněn v úterý. Investoři se tak dostanou pod pokličku uvažování členů centrální banky o načasování případného zvyšování úrokových sazeb.

Z makrodat vyčnívá index nákupních manažerů ISM ve službách, který by měl v pondělí "ukázat" hodnotu 53,6 bodů - oproti únoru zlepšení o 3,6 bodu. Hodnoty indexu ISM nad padesát bodů mají indikovat ekonomickou expanzi.

Trh práce prověří prodej stávajících domů. Ty by měly podle odhadů oproti únoru klesnout o 1 procento.

Z korporátních zpráv mohou trh ovlivnit výsledky prodejů horké technologické novinky iPad, kterou o víkendu začala prodávat společnost Apple.

Po technické stránce by měli být investoři příští týden minimálně ostražití.

říká ve svém výhledu opční obchodník Josef Košťál z Optionslock.cz.

Fundamentální pohled, který vychází například z udržitelnosti firemních zisků, naznačuje, že je americký trh nyní mírně přeceněný.

datum událost
5/4 ISM - index nákupních manažerů ve službách
5/4 Prodeje stávajících domů
5/4 Zápis z posledního zasedání FEDu
8/4 Týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti

Eurozóna

Západoevropské trhy zakončily minulý týden stejně jako ty americké v mírném, přibližně 0,6procentním zisku (DJ EUROSTOXX 50).

Začátek nového týdne by ještě měly vyspělé evropské trhy nepřímo těžit z dobrých pátečních čísel z amerického trhu práce.

Později v týdnu mohou být ovlivněny řadou domácích makroindikátorů, jako například finální hodnotou růstu evropské ekonomiky za poslední tři měsíce minulého roku nebo čtvrtečními maloobchodními tržbami za celou Unii.

Nejdůležitější bude čtvrtek, kdy zasedají zároveň bankéři ECB a Bank of England. Růst sazeb se podle průzkumu mezi analytiky, který provedla agentura Bloomberg, nečeká, důležitý však bude následný komentář a tisková konference.

tr> tr>
datum událost
7/4 Hrubý domácí produkt za IV. čtvrtletí (finální číslo)
8/4 Maloobchodní tržby v EU
8/4 ECB, Bank of England - rozhodnutí o úrokových sazbách

Pražská burza

Pražská burza přešlapovala minulý týden při velmi nízké obchodní aktivitě na místě. Objemy obchodů nezvedl ani celkem nabitý závěr výsledkové sezóny.

Nadcházející zkrácený obchodní týden (Velikonoce) bude velmi bohatý na makroekonomické novinky.

Investoři budou sledovat například úterní maloobchodní tržby, kde je stále očekáván za únor pokles 3,5 %, ale je nižší než o měsíc dříve (-5,0 %). (zdroj: Atlantik FT)

Další dávku makrodat přinese pátek. Průmyslovou výrobu (oček. růst na 7,5 % z 5,3 %) a nezaměstnanost (očekávaná stagnace na 9,9 %). (zdroj: Atlantik FT).

tr> tr> tr> tr> tr>
datum událost
6/4 Maloobchodní tržby
9/4 Průmyslová a stavební výroba
9/4 Nezaměstnanost
Mohlo by vás zajímat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat