Investice do neznámého a nepoznatelného aneb Jak vydělat na černých labutích

Ty nejlepší investice bývají mnohdy jednorázové, takže minulost nemůže být vodítkem pro budoucnost. Jak identifikovat dobré obchodní příležitosti, když je úroveň nejistoty za hranicemi toho, s čím pracují tradiční modely financí, se pokusil přiblížit Richard Zeckhauser, americký ekonom a profesor na Harvardu, ve své studii "Investing in the Unknown and Unknowable".

David Ricardo vydělal jmění nákupem dluhopisů od britské vlády čtyři dny před bitvou u Waterloo. Nebyl vojenský analytik, a i kdyby, neměl by šanci vypočítat pravděpodobnost Napoleonovy porážky nebo vítězství. Nebál se ale investovat do neznámého a nepoznatelného (UU - Unknown and Unknowable). Konkurenčních spekulantů bylo pomálu a vidina zisku nevídaných peněz v případě Napoleonovy prohry v mnohém překonávala rizika ztráty několika pencí v případě jeho výhry.

Nejchytřejší investoři (nebo spíše spekulanti) dokáží obrovsky vydělat na investicích do neznáma. Své sázky si ale nevybírají namátkou a bezmyšlenkovitě.

Při investování do neznáma a neurčita zapomeňte na tradiční modely! Základní koncepty nahrazují analýza rozhodování, teorie her a behaviorální finance.

Riziko, nejistota a neurčitost

Kdyby ve světě převažovala jen nejistota, nejlepších finančních výsledků by dosahovali ti, kdo dokáží nejlépe odhadnout pravděpodobnosti. Reálný svět investování má ale ještě další dimenzi, kde dokonce ani podoba a povaha budoucího jevu není známá. V takovém případě nemůže pravděpodobnosti nikdo ani stanovit. Kdo chce uspět, potřebuje specifické strategické a rozhodovací dovednosti.

Znalost budoucího jevu Investiční prostředí Potřebné dovednosti
Riziko známé pravděpodobnosti známé rozdělení výnosů optimalizace portfolia
Nejistota (U) neznámé pravděpodobnosti odhadované rozdělení výnosů optimalizace portfolia, teorie rozhodování
Neurčitost (UU) neznámé pravděpodobnosti odhadované rozdělení výnosů z dedukce chování ostatních optimalizace portfolia, teorie rozhodování, strategické uvažování, doplňkové dovednosti

Neurčité události jsou rozšířené a v reálném světě nevyhnutelné. Jde o takzvané "černé labutě". Přicházejí nečekaně a nedají nám žádný čas na přípravu. Jejich dopady na trhy jsou rovněž nepředvídatelné (vzpomeňme například na asijskou krizi v roce 1997, teroristické útoky z roku 2001 nebo technologickou bublinu na přelomu tisíciletí).

Jakmile ale přijdou, nikomu to najednou nepřijde zvláštní. Lidé mají totiž neuvěřitelně rozvinutý smysl pro nalézání racionálních zdůvodnění ex post, proč bylo možné černou labuť předvídat. Tato tendence ke zpětnému zdůvodňování bohužel omezuje naši schopnost správně předvídat extrémní jevy do budoucna (ze svých chybných odhadů a rozhodnutí se neumíme dostatečně poučit).

Problémem je, že většina investorů dokáže uvažovat většinou jen v podmínkách rizika, což by sedělo na svět, kde jsou jevy a pravděpodobnosti známé. Když přijde zápletka (černá labuť), neumějí se s ní vypořádat a začnou dělat hrubky.

Jak vydělávají na černých labutích chytří investoři?

Pozitivem je, že neurčité události jsou pro "nebojácné investory" spjaté s vysokými investičními výnosy. Navíc existují způsoby, jak s neurčitými událostmi nakládat. Ztráty jsou samozřejmě také součástí procesu, ale očekávané výsledky je několikanásobně převyšují. Je jen zapotřebí zbavit se pocitu viny za minulá špatná rozhodnutí (jen se z nich poučit a jít dál).

Warren Buffett, mistr v investování do neznáma, říká, že nejlepším tréninkem pro byznys je bridge. Hra vyžaduje soustavné posuzování pravděpodobností v těžko odhadnutelných situacích. Hráči musejí dělat stovky "mikrorozhodnutí" v rámci jednoho kroku, při nichž porovnávají očekávané výnosy a ztráty. Také se musejí smířit s dobrými rozhodnutími (svých nebo svého partnera), která vedla k špatným výsledkům. Právě tento nadhled je zapotřebí, pokud chcete úspěšně investovat do neznámého světa UU situací.

Buffett kdysi řekl: "Je podstatné si uvědomit, že prakticky všechna překvapení jsou nepříjemná." Nejznámější černé labutě spadají obvykle do teritoria negativních událostí. Je to ale spíše věcí vnímání než reality. Příznivá černá labuť se těžko identifikuje a často přichází postupně a nepozorovaně (snížení výskytu teroristických útoků, uzdravení pacienta z vážné choroby nebo oživení trhu). Pokud pozitivní černé labuti předchází nepříznivé období způsobené silnou jednorázovou negativní událostí, těžko se stanovuje, kdy slavit jeho konec.

Finanční svět je přitom místem s příznivým poměrem pozitivních událostí ve vztahu k záporným. Podívejte se, kolik lidí díky němu neuvěřitelně zbohatlo. Byli to ti, kteří dokázali využít pozitivních neurčitých jevů. Mezi šťastlivce nepatří jen to malé procento výherců jackpotu v loterii, jsou jím například i miliony těch, jimž se podařilo koupit levně dům před tím, než se rozvinula nemovitostní bublina.

Jiné neurčitosti ovlivňují jen jednotlivce nebo malou skupinu. Právě v nich vidí autor studie Richard Zeckhauser největší investiční potenciál.

Řada milionářů vydělala jmění velkým znásobením svých investic (stačila jim pro dosažení očekávaného výsledku desetinová nebo setinová počáteční sázka). Příležitost získat 10- až 100násobek investice, nebo přijít o vše, vnímali jako velmi atraktivní.

Investice nemusí přinášet symetrické výnosy. Bylo by ale nepravděpodobné, že byste dlouhodobě nevydělali extrémní výnosy se sázkami, které splňují následující tři charakteristiky:

  1. Vykazují znaky neurčitosti.
  2. Není to investice pro každého (vyžaduje specifické schopnosti investora).
  3. Je nepravděpodobné, že by byla protistrana dobře informována.

Jakmile se vycvičíte v posuzování těchto charakteristik a získáte praxi, snáze se vám budou posuzovat pravděpodobnosti, kdy bude "neznámo" pracovat ve váš prospěch.

Recept na největší zisky = UUU

Některé z neurčitých UU situací, na kterých se dá vydělat největší balík peněz, by si zasloužily ještě jedno U navíc. A sice jedinečnost (uniqueness). Většina velkých investorů včetně Ricarda a Buffetta vděčila za převážnou část svého jmění právě UUU situacím.

Ricardo na Waterloo a dluhopisech vydělal polovinu svého majetku, který měl, když zemřel - milion liber (v současných penězích by to bylo 50 milionů). Buffett se může chlubit desítkami investic tohoto druhu (mezi nejznámější patří Nebraska Furniture Mart a See's Candies nebo dlouhodobé investice do firem Washington Post či Coca-Cola). Velmi úspěšnou se pro Buffetta stala také sázka na pojišťovny, jejichž byznys má rovněž hodně co do činění s pravděpodobnostmi a risk managementem.

Příležitosti se všemi zmíněnými rysy se nenaskytnou každý den, a už vůbec nám je někdo nenaservíruje "přímo pod nos". Investor do neznáma musí být neustále ve střehu, aktivně nové příležitosti vyhledávat a nebát se riskovat (dlouhodobá pravděpodobnost hraje v jeho prospěch). Proto Warren Buffett v každoročním dopise zmiňuje další a další plánované akvizice a bohatí privátní investoři neustále zkoušejí nové instrumenty a usilují o nové kontrakty.

Zdroj:
valuewalk.com
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat