19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
O tom, že světové dluhy jsou stále vysoké, ale ne všude s nimi chtějí bojovat. O tom, že bilance Fedu je oproti ECB ještě relativně konzervativní. O tom, co je to SCANNZ, a o tom, kolik bude stát bitcoin na konci roku 2018.
Podle Mezinárodního měnového fondu je celkový světový dluh veřejného i soukromého sektoru mnohem vyšší, než byl před finanční krizí (statistiky jsou trochu matoucí, nedávno jsme zde měli trochu jiná čísla). Nyní jde o více než dvojnásobek všech vyprodukovaných výrobků a služeb za rok. Více než polovinu obstarávají USA, Japonsko a Čína, kde je růst dluhů asi nejvíce patrný.
.@IMFNews: "World’s public/private sectors deeper in debt than at height of the financial crisis...Global debt now >2X size of the value of goods & services produced every year & at 225% of global GDP, now 12 % points higher than at previous peak in '09" https://t.co/tIh1DTZ4x8 pic.twitter.com/pROhstRGlz
— Trevor Noren (@trevornoren) 18. dubna 2018
Jedním z řešení je podle MMF doporučení vládám, aby přestaly s fiskálními stimuly v době, kdy se ekonomikám daří. Ve většině rozvinutých zemí by se snižování zadlužení mohlo v následujících pěti letech podařit, USA ovšem mezi ně patřit nebudou.
#Debt ratios are projected to decline in all advanced economies, but one. https://t.co/2IDPWhZZeh #FiscalMonitor pic.twitter.com/6JMDEm0CND
— IMF (@IMFNews) 18. dubna 2018
O bilanci Fedu se mluví často. Možná i proto, že s programy typu kvantitativního uvolňování začali právě američtí centrální bankéři. Ale ve vztahu k velikosti ekonomiky je rozvaha Fedu oproti bilanci ECB vlastně nepatrná.
Mind the transatlantic gap! While ECB balance sheet keeps growing and growing, Fed continues to shrink its balance sheet. ECB‘s total assets now amounts to more than 40% of Eurozone GDP, almost twice as high as #Fed‘s. pic.twitter.com/7whJMJaLR0
— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) 17. dubna 2018
BRIC(S) byla hezká zkratka, která dokonce vedla k ustavení spolku Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. PIIGS již tak lichotivě neznělo, zkratka sdružovala státy, které měly problémy s dluhy. Nyní se po delší době objevila nová zkratka SCANNZ (Švédsko, Kanada, Austrálie, Norsko a Nový Zéland). Ty mají pro změnu společné zejména to, že v nich vznikla či vzniká bublina na realitním trhu.
Trouble Brewing in the 'SCANNZ Economies' - https://t.co/1pAjZXQBiP blog by @Callum_Thomas$SPY $ACWI
— See It Market (@seeitmarket) 18. dubna 2018
Borec pod pseudonymem Russian Market loni v létě předpověděl, že cena bitcoinu bude na Vánoce na 15 000 USD. Trefil se. Na přelomu roku pak predikoval, že do konce roku 2018 bude kurz bitcoinu na 800 USD. Kdo sází SHORT? Ještě je čas.
I called Bitcoin $15‘000 for this Christmas.
— Russian Market (@russian_market) 30. prosince 2017
Now I predict that Bitcoin is going to hit $800 in 2018. (eight hundred only)
Are you ready? #TimeStamp https://t.co/3RhKgstWZN
Black Panther je překvapivý hit, který láme rekordy jako na běžícím pásu. A vedle toho pomohl ukončit zákaz kin v Saúdské Arábii. Ten trval 35 let.
Saudi Arabia is ending a 35-year ban on movie theaters with a screening of "Black Panther" https://t.co/XmbvCaVflS pic.twitter.com/iEA3GRViWp
— CNNMoney (@CNNMoney) 18. dubna 2018