Diamanty v portfoliu neplní jen estetickou funkci. Doba (po)covidová jejich investiční význam ještě umocňuje

Diamanty nepatří zrovna k investičnímu mainstreamu. Ignorováním drahých kamenů se přitom investoři ochuzují nejen o fantastický estetický zážitek, ale také o možnost efektivně se pojistit proti (nečekaným) turbulencím na trzích, říká Milan Sedláček, manažer obchodu DIAMONDS INTERNATIONAL CORPORATION. Jací lidé do diamantů investují a co je k tomu motivuje? A čemu se od nich lze přiučit?

V první řadě se o diamanty zajímají lidé, kteří mají rádi hezké věci a obdivují unikátní optické vlastnosti jedinečného přírodního materiálu. Dokonalé řemeslné zpracování při vybroušení dává diamantům punc výjimečnosti, jedinečnosti a exkluzivity, protože každý ručně vybroušený kámen je originál. Ve spojení s fantazií a umem šperkařského mistra se pak stává vrcholným dílem lidského umu. Zčásti jde tedy o lidi se sběratelskou vášní a obdivem ke šperkům.

Další skupinou jsou lidé, kteří mají vytříbený žebříček hodnot, kteří často nabrali životní zkušenosti i v dobách, kdy pro ně slunce tolik nesvítilo.

Ochota sdílet životní zkušenosti, moudrost, zdravý nadhled a ekonomickou uvážlivost v rámci rodiny dala vzniknout v řadě zemí tradici, která se generačně předává. Tvoří součást pevného základu rodiny po vztahové i ekonomické stránce. Vlastnictví diamantů bylo historicky výsadou nejbohatších - rodin králů, šlechticů, vlastníků velkých majetkových celků, továren nebo obchodních a finančních společností. Na diamanty bylo vždy pohlíženo jako na pojistku, která měla za úkol ochranu majetku, byly hodnotovou (finanční) rezervou, která odolávala politickým či ekonomickým krizím včetně období ozbrojených konfliktů.

Vyvážení majetkového portfolia a cenová stabilita

Význam a cena diamantů vždy stoupaly s nárůstem nejistoty či nestability, kdy ceny jiných typů aktiv, například cenných papírů, nemovitostí, uměleckých děl, samotných peněz a dalších, klesaly.

Stačí se podívat na roky hypotéční krize v USA (2007-2009), kterou má řada lidí v čerstvé paměti. Kapitálový trh se tehdy propadl (měřeno indexem Dow) o 55 %. Diamanty oproti tomu zaznamenaly v letech 2007-2014 cenový vzestup v řádu mnoha desítek procent (podle každé kvalitativní a váhové kategorie), který ve velkém rozsahu i násobně převážil propad kapitálového trhu. To je v podstatě nejdůležitější funkce diamantů coby investice - schopnost hodnotového vyvážení majetkového portfolia. Výhodou je i cenová stabilita, kdy k cenovým změnám dochází pouze několikrát za rok a jejich ceny nekolísají jako ceny jiných burzovně obchodovaných komodit a finančních instrumentů.

Současná doba se vyznačuje taktéž velkou mírou nejistoty. Pociťujeme tlak na provedení nutných ekonomických, politických a společenských změn, které jsou globálního rozsahu.

Není proto náhoda, že posledních asi 15 měsíců kontinuálně roste celosvětová poptávka po diamantech. Je již veřejně známo, že ložiska těžby se budou z důvodu vyčerpání postupně zavírat a dostupnost kvalitní suroviny bude stále omezenější. Ve světě již započal přesun kapitálu z rizikových (dluhových) aktiv do takzvaných konzerv (měnové kovy a diamanty) pro ochranu jeho hodnoty v budoucnu. Cena diamantů za tuto dobu vzrostla o 15-23 %, což v době extrémně nízkých úrokových sazeb a umělého navyšování objemu peněz v oběhu není vůbec špatný výsledek.

Za zmínku stojí i to, že skupina velmi vzácných barevných diamantů je na tom ještě lépe. Například růžové diamanty meziročně zdražily o plných 30 %, což je dáno i tím, že jejich těžba již na konci roku 2020 definitivně skončila. Výhled na další období tedy nahrává dalšímu růstu cen.

Ochrana proti (pocovidovým) skrytým hrozbám

Jak bude vypadat vývoj po ekonomické stránce v období následujících let, můžeme jen odhadovat. Ovlivní ho i vývoj politické situace v jednotlivých zemích.

Je ale férové připomenout fakt, o kterém se moc nemluví. Růst ekonomiky začal zpomalovat již v srpnu 2018, kdy se již silněji projevil vliv globální nadvýroby a neúměrného nárůstu zadluženosti národních ekonomik. Tento vývoj vyvrcholil pandemií covidu-19 a vypnutím ekonomiky v globálním měřítku. Dříve nepředstavitelný jev, který se stal skutečností, se ale dosud neprojevil na finančních trzích. To v sobě nese potenciál zatím skrytých hrozeb, jež mohou násobit dopady budoucích krizí, které doutnají pod povrchem mlčení médií a politiků o skutečném stavu ekonomiky a byznysu (bankroty leteckých společností, klopýtající cash flow klíčových výrobních odvětví, prodlužování doby splatnosti a nárůst objemu nesplacených závazků).

Ve spojení s rozjíždějícím se růstem základních úrokových sazeb se rýsuje obraz velmi složité ekonomické situace, která nemůže nemít dopad i do finančního sektoru, zejména do bankovních dluhových investičních instrumentů, které budou vystaveny globálně rostoucí míře rizika.

Z tohoto pohledu je přesun alespoň části finančních prostředků do diamantů (a měnových kovů) nezastupitelným krokem pro stabilizaci majetkového portfolia pro budoucí období. V podstatě nejde o investici, nýbrž o výměnu hodnotově neukotveného platidla (dnešních peněz) za skutečné peníze (měnové kovy a diamanty) s vnitřní reálnou hodnotou, která je historicky daná a ze které naše dnešní peníze v minulosti vzešly.

Potenciál nárůstu cen reálných aktiv (diamantů a měnových kovů) v nadcházejícím období se rovná, či je dokonce násobkem sumy rizik a hrozeb na úrovni rizikových (dluhových) aktiv včetně peněz vyplývajících ze současné nestabilní situace.

Svět se bude nucen postupně vrátit ve vlastním zájmu k historicky osvědčeným pravidlům, která vždy fungovala, aby mohl pokračovat ve vývoji při zachování prostoru pro lidsky důstojný a smysluplný život. Z tohoto pohledu jsou přírodní diamanty velice perspektivním uchovatelem a ochráncem hodnoty prostředků do nich vložených, respektive i aktivem splňujícím parametry mezinárodně uznávaného platidla. Jde jen o to, aby se veřejnost v našich zeměpisných šířkách opět naučila tento nástroj ve větším rozsahu používat, jak je tomu po staletí jinde ve světě.

Zdroj:
DIAMONDS INTERNATIONAL CORPORATION
Diamanty
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 11. 2022 9:24
Kacerovský (WOOD & Company): Trh s kryptoměnami ještě může skrývat různé kostlivce, řada projektů je…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek:
20. 11. 2022 21:00
Ján Hájek (Česká spořitelna): Tlak na marže a zisky je výrazný, to nejhorší je teprve před námi.…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ján Hájek
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat