Drahé kovy do konce roku: Výhled nejasný

Předpovídat pohyb ceny jakéhokoli aktiva je ošemetná věc. Stejně naivní je se jakýmikoli předpověďmi řídit, obzvláště pokud jde o dlouhodobé investování. U drahých kovů, zejména zlata a stříbra, to platí možná dvojnásob, protože rozdíl mezi jednotlivými predikcemi je až překvapivě velký, což jen dokazuje, že ani samotní analytici nemají v pohybu drahých kovů v průběhu letošního roku moc jasno.

Každý investor by se měl při rozhodování o tom, kam a kdy uloží své peníze, rozhodovat na základě vlastních zkušeností a znalostí, případně rizikového profilu, investičního horizontu a podobně. Řídit se cizími radami, kterých je v médiích nepřeberné množství, se většinou nevyplácí. Zkušenosti říkají, že ti, kdo jdou vlastní cestou, jsou většinou na vítězné straně.

Přesto někdy neuškodí zjistit si i cizí pohled na věc. Současný opětovný zájem o drahé kovy přímo vybízí k tomu, abychom se podívali, jak vidí (respektive viděli na začátku roku) jejich budoucnost odborníci na slovo vzatí.

Různý pohled na věc a nejednotnost v cenách asi nikoho nepřekvapí, ale rozdíly u analytiků z bank a investičních společností, kteří předpovídají ceny drahých kovů pro London Bullion Market Association, na rok 2012, jsou poměrně výrazné, zejména u zlata. Předpovědi zveřejňuje LBMA každý rok, přičemž každý z analytiků určuje maximální, minimální i průměrnou cenu na celý rok pro čtyři kovy (zlato, stříbro, platina, paládium) společně s komentářem o očekáváních a svým pohledem na situaci na trhu.

Minimum: Zlato za 1 200 USD

Nejnižší minimální cena zlata, která se v letošní předpovědi objevila, byla pouhých 1 200 dolarů za unci. Rohit Savant z CPM Group vysvětlil svoji poměrně pesimistickou předpověď tím, že investoři (jak centrální banky, tak soukromí investoři) sice budou mít o zlato stále zájem, ale rizikem pro cenu žlutého kovu může být silný dolar a oslabující poptávka z Indie. Savant má nejnižší také maximum (1 800 USD za unci) a je jedním ze sedmi analytiků (z celkem 26), kteří předpověděli maximální cenu pod 2 000 dolarů za unci. Zatím to vypadá, že s tímto maximem se docela trefil (pokud zlato neposílí do konce roku o 200 a více dolarů).

Thorsten Proettel z LBBW, který očekával minimum na 1 220 USD za unci (maximum 1 950), viděl jako největší riziko pro cenu zlata zvyšování produkce, pokles v nákupech klenotnického zboží a nevýraznou poptávku v oblasti investic do zlata. Nejvyšší minimum pak očekával Ross Norman ze společnosti Sharps Pixley (1 590 USD za unci), podle něhož měla být investiční poptávka, zejména v Asii, naopak silná kvůli ekonomickým nejistotám v první polovině roku. Sám však přiznal, že předpovědět pohyb ceny zlata v roce 2012 je extrémně složité. V každém případě se však svým minimem od reality (1 548 USD za unci na konci května) velmi nevzdálil.

10 000 USD za unci zlata? Podle Nicka Barisheffa do pěti let žádný problém
Inflace v cenách potravin, další kolo kvantitativního uvolňování a pokračující evropská dluhová krize mohou poslat cenu zlata strmě vzhůru. Inflačně očištěná cena zlata může stoupat až k 10 000 USD za trojskou unci. Myslí si to Nick Barisheff, šéf Bullion Management Group. V grafu, kterým ilustruje svůj superbýčí názor na zlato, je vidět téměř perfektní korelace vývoje ceny zlata a amerického dluhu. Politici podle Barisheffa již dlouho řeší zadlužování tištěním peněz a jen odkládají problém do budoucna.

Maximum: Zlato za 2 500 USD

V odhadech maximální ceny byli analytici poměrně optimističtí. Většina jich odhadovala, že cena žlutého kovu letos překoná dvoutisícovou hranici za trojskou unci. Největším "ranařem" je v tomto směru Edel Tully z UBS, který na začátku roku očekával maximální cenu na 2 500 USD. Vzhledem k tomu, že druhé nejvyšší maximum bylo 2 250, je jeho předpověď skutečně odvážná. I jeho průměrná cena je jednoznačně nejvyšší (2 050) a extrémnost jeho předpovědi dokládá rovněž to, že minimum odhaduje pouze na 1 400 USD.

Hlavními důvody pro toto optimistické očekávání byly zejména přetrvávající problémy se zadlužením států, recese v Evropě a následné snižování úrokových sazeb, mírný růst rozvinutých ekonomik, mírná předpověď pro jiné třídy aktiv, stále nízké úrokové sazby v USA a pokračující nákupy zlata ze strany centrálních bank. Pozitivním faktorem pak může být také nové kolo QE. Pokud se cena přehoupne přes psychologickou hranici 2 000 USD za unci, může vystřelit skutečně vysoko**. Zatím to však na takový optimismus na trzích nevypadá.

I v čase nejvýraznějšího růstu v roce 2011 byl rozdíl mezi maximem a minimem v jednom roce kolem 600 USD, takže očekávání, že rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší cenou bude 1 100 USD, je trochu přitažené za vlasy. Nejumírněnějším analytikem byl v tomto případě pro letošní rok Bhargava Vaidya ze společnosti B.N. Vaidya & Associates, u něhož byl rozptyl mezi maximem a minimem "pouze" 460 USD.

Mimochodem, Tully byl loni nejúspěšnější v předpovědi průměrné ceny, kterou měl opět nejvyšší - minul pouze o 22 USD (odhad 1 550, skutečnost 1 572), a jeho předpověď nebyla ani zdaleka tak extrémní. Celkově však nejlépe odhadl vývoj v roce 2011 již zmiňovaný Norman Ross, který byl blízko jak minimu (nejvyšší předpověď 1 350, skutečnost 1 319 na konci ledna), tak i maximu (opět nejvyšší předpověď 1 850, skutečnost 1 895).

Pokračování článku najdete na serveru Investujeme.cz

Morgan Stanley: 4 býčí zlaté argumenty
Zklamání z minulého týdne, kdy Fed ani ECB neoznámily nic konkrétního a okamžitého na podporu ekonomiky, je zapomenuto. Akciím se daří a posiluje i zlato. Komoditní stratég Morgan Stanley navíc pro drahý kov, který je populární ochranou proti inflaci, vyjmenovává čtyři dlouhodobé býčí argumenty.

Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat