Komodity na vrcholu. Mají investoři čekat propad?

Měď je na vzestupu, ropa je na vzestupu. Bavlna se blíží k historickému maximu. Zvyšující se náklady na suroviny tlačí nahoru spotřebitelské ceny. A spekulanti? Ti sázejí nato, že ceny poletí ještě více vzhůru. Například analytik Kasper Kierkegaard z Danske Bank tvrdí, že se počet pozic spekulujících na růst blíží rekordním hodnotám. Je vůbec možné, aby nastartovaný růst komodit něco zbrzdilo?

Granthamovo varování

Podle Jeremyho Granthama dlouhodobě ano. Šéf fondu GMO odhadl pád technologií v roce 2000 i pád trhů v letech 2007 až 2009.

Ve svém posledním dopise investorům Grantham varuje, že budeme pravděpodobně čelit velké korekci v cenách komodit. V dlouhodobém horizontu, co se týče všech komodit, zůstává přesto neuvěřitelně optimistickým a chápe tuto budoucí korekci jako životní příležitost k nákupu.

Grantham se totiž domnívá, že lidstvu dochází úplně všechno, skoro jako by se opět vracel k předpovědím o "hladové apokalypse" a přelidněné Zemi.

Přesto Grantham očekává v blízké budoucnosti propad komodit s pravděpodobností 80 %!

Možná je těžké si nyní, na těchto cenových úrovních, představit, že by komodity mohly být ještě někdy znovu levné. Ale není to právě ten pravý příznak spekulační bubliny?

Granthamovy úvahy dávají logiku ze dvou důvodů:

1. Zemědělské komodity musejí jít zákonitě dolů

Zemědělci právě zažili nejhorší rok za dlouhou dobu. Zemědělská půda, která nebyla spálena suchem, byla zasažena povodněmi. Není tedy divu, že ceny letěly raketově vzhůru. Ale pravděpodobnost, že tento rok bude stejně špatný jako předešlý, je nízká.

Zemědělci zareagovali okamžitě, navýšili ceny a vysázeli několikanásobně více plodin než loni. "Pokud se tedy letošní počasí ukáže být alespoň o trochu lepší, budeme se topit ne v dešti, ale v obilí. Pokud slunce i déšť neudeří ve stejnou dobu na stejné místo, očekáváme letos absolutně rekordní úrodu, tvrdí Grantham.

2. Čína

Čína je pro komodity hnací silou. Ale Grantham se stále více obává, že čínský boom brzy skončí. Čína rostla zkrátka příliš rychle moc dlouhou dobu.

Mzdy rostou závratným tempem, což bere čínské, dříve levné, pracovní síle konkurenční výhodu. Čína navíc nalévá příliš mnoho peněz do kapitálových výdajů - ohromujících 50 % HDP. To musí zákonitě vést k nadbytečným kapacitám (zbytečná infrastruktura a neobydlené předražené byty).

Čínské zadlužení rychle narůstá. A co je nejnebezpečnější, Čína nyní zažívá nemovitostní mánii. Podle některých průzkumů jde o srovnatelnou bublinu, jakou byla ta japonská z roku 1989.

Čínské domácnosti se snaží nakupovat reality co nejrychleji, protože ceny neustále rostou, navíc zde neexistuje příliš mnoho alternativ k nízko úročeným depozitům. Nutno připomenout, že čínskému finančnímu trhu silně dominují banky ve vlastnictví státu, nad kterými nyní visí strašák v podobě špatných úvěrů, které poskytly v období krize a nyní se dostávají do splatnosti.

Grantham odhaduje 25% šanci, že Čína zaznamená vážnější problémy nejpozději do dvou let, což by znamenalo podstatnou korekci u všech komodit.

Pravděpodobnost korekce

Sečteno podtrženo, z Granthamovy analýzy lze vyvodit závěr: pravděpodobnost, že na pokles komodit zapůsobí buď jeden, nebo druhý faktor (tedy bude tento rok nadúroda, nebo Čína klopýtne), je přes 80 %.

Pokud by obě události nastaly společně, pravděpodobně by to ve velké míře ochromilo komoditní trhy. Mohlo by to vyústit až ve finanční kolaps, který by však utvořil srovnatelně atraktivní nákupní příležitost, jakou byl pád trhů a jejich následné vzchopení v důsledku finanční krize. Nakupovat komodity za současné ceny představuje enormní riziko pro očekávané výnosy. Nemá smysl sázet na nedostatek surovin, když už to dělají všichni kolem. Mimo to firmy a spotřebitelé jsou možná přizpůsobivější, než by se dalo čekat - kromě zmíněné zvýšené výsadby zemědělské produkce budou firmy šetřit na palivech, substituovat dražší suroviny za levnější alternativy, vědci vynaleznou úspornější způsoby využití energií apod.

Podvědomí možná nutí investory chtít přesně to, co chtějí všichni ostatní, ale způsob, jak vydělat skutečné peníze, je kupovat to, co budou všichni chtít až v příštím roce.

A nejedná se jen o subjektivní vnímání, data z futures trhů potvrzují obavy. Spekulanti nyní sedí na obrovských částkách v pozicích spekulujících na růst, což vždy předchází značné korekci.

Podstatné procento z nich jsou poloprofesionální portfoliomanažeři hedgeových fondů, kteří (opět) hazardují s vypůjčenými penězi svých klientů. A jakmile dojde ke změně trendu, budou okamžitě nuceni ke zpětným odkupům.

Pokud stále věříte v další vzestup komodit, zkuste se zaměřit na akcie společností, které mají co do činění s komoditami, například Miner Freeport-McMoran, Chevron nebo Barrick Gold.

Zdroj:
Marketwatch.com
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat