Zlato a stříbro: Krátkodobý a střednědobý výhled

Jak se může vyvíjet cena zlata a stříbra v nejbližších týdnech a měsících, a to včetně "alternativních scénářů"? Nekonvenční, ale zároveň sofistikovaný pohled od Pavla Hály, komoditního analytika a tradera.

Z krátkodobého hlediska (týdny, pár měsíců) očekávám růst ceny zlata, pravděpodobně až na $1200 za trojskou unci. Ale střednědobě bych byl opatrný - očekávám ještě jednu deflační vlnu podobnou té kterou jsme viděli v roce 2008 na podzim. Zasaženy budou především akcie, ale celková likvidace aktiv zřejmě zasáhne i zlato, i když v mnohem menší míře než akcie. K tomuto poklesu však dojde zřejmě nejdříve koncem roku, spíše však až příští rok. Otázkou samozřejmě je jak se bude chovat samotné zlato.

Když totiž mluvím o poklesu na akciích, tak pro zlato to může znamenat pouze zdravou korekci - tedy třeba pokles z $1300 na $1000. Jedna věc je totiž předvídat určitou událost na trhu a druhá je jak na to trh zareaguje - závisí hlavně na sentimentu a ten se dopředu velmi těžko odhaduje. Po případném poklesu však očekávám návrat k dlouhodobému růstu a k cenám, které se teď mohou jevit jako težko představitelné.

Krátkodobý vývoj zlata a stříba - růst

Hlavním argumentem je technická analýza. Přikládám ji značný důraz, v krátkodobém horizontu je to dle mě nejlepší způsob jak predikovat cenu. Celou situaci a nejpravděpodobnější vývoj vidíte na následujícím grafu. Silné červené čáry jsou významné support a resistence, tenkou červenou je potencionální trendline, modrou je naznačen možný vývoj ceny.

Hlavním důvodem pro růst je proražení maxima z minulého roku a rezistence z letošního roku na podobné úrovni. To znamená potvrzení současného uptrendu. Jak jsem také naznačil, v nejbližších dnech by mohlo dojít k pullbacku (poklesu ceny) někam k $1020 - $1030 a následnému odrazu od supportu (podpory). K pullbacku samozřejmě dojít nemusí, ale cena to ráda dělá a mimo jiné tohle bývají ty nejlepší příležitosti pro krátkodobý spekulativní obchod.

Právě začíná americká výsledková sezóna v USA. A přes katastrofální situaci amerických bank si myslím, že by mohly ohlásit překvapivě dobré výsledky. A to opět díky kličkám v rozvahách. Hlavním důvodem by mohlo být hromadné upouštění od oceňování aktiv "mark-to-market" v minulých obdobích. V důsledku toho jsou i toxická a bezcenná aktiva oceněna prakticky dle libovůle banky (může na nich vykázat i zisk). To by posunulo akcie zase o kus výše a spolu s nimi většinu aktiv (včetně drahých kovů).

Střednědobý vývoj zlata a stříba - pokles

Jak jsem už zmínil výše, očekávám ještě jednu deflační vlnu. Důvodů je více. Akcie jsou předražené. Hospodářská situace je mnohem horší než nám namlouvají politici (nezaměstnanost v USA nyní skoro 20% podle U6, stav Baltic dry index, CRB Jefferies index apod.). Hrozba vzniku problémů na trh amerických komerčních realit a také je zde přítomno riziko znovupropuknutí problémů na trh nemovitostí rezidenčních, a to důsledku nového zpuštění tzv. ARMs hypoték. Navíc banky jsou na tom mnohem hůře než se zdá - spousta z nich si pouze pohrála s rozvahami a oceňováním aktiv, malé banky mohou krachovat po desítkách.

Možná už víte, co z toho vyplývá. Takový menší deleveraging, likvidace aktiv, pokles cen. A s tím jak by banky a fondy tlačily ztráty na akciích a mimoburzovní trh derivátech (OTC), tak by museli zlikvidovat úplně všechno - i případné pozice v komoditách. Ale v případě drahých kovů (a hlavně zlata) si myslím že pokles nebude tak velký jako byl v minulém roce (minimum na podzim), protože jsou zde silné fundamentální důvody pro růst ceny zlata a hlavně stříbra. A oproti roku 2008 jsou dnes tyto důvody mnohem zřejmější jak široké veřejnosti, tak silným hráčům na mezinárodním poli (Čína, Indie, Rusko).

Dalším, a pro mě docela podstatným zdrojem informací je Commitment of traders (COT) report vydávaný přímo CFTC (Commodity futures trading commision). U nás je tento report neznámý, všichni mediálně známí "ekonomové a analytici" o něm většinou buď neví nebo mu vůbec nerozumí. V ČR jej používá pouze hrstka traderů, převážně futures spreadařů. Přitom je to velmi užitečná věc - veškerá technická analýza a všechny indikátory se totiž počítají z historické ceny (proto taky vypadají všechny podobně). COT poskytuje cenné informace, nezávislé na ceně.

Tento report mapuje rozložení pozic velkých hráčů na trhu s futures (COMEX). Nejdůležitější jsou pozice commercials, tedy subjektů přímo "z oboru" které danou komoditu těží, zpracovávají nebo s ní obchodují. U zlata se jedná především o těžaře. Tyto subjekty jednak drží většinu pozic na trhu a druhak se v tomto oboru pohybují desítky let a navíc mají informace ke kterým se normální člověk nikdy nedostane. Aktuální výstup (10.10.09), resp graf z mé analýzy právě vidíte (připomínám že jsou zobrazeny pouze pozice commercials:

Nejdůležitější je křivka positions. Traders křivka je takový můj "výmysl", který mi slouží jako určitý sentiment indikátor. Z výstupu vyplývá že commercials očekávájí pokles ceny a to docela jednoznačně, což je u cot vzácnost. Na druhé straně je nutné uvést, že COT je především dlouhodobější indikátor a navíc je nevhodný na časování trhu.

To znamená že pozice commercials se můžou ještě více vyhrotit, do ještě extrémnější oblasti. A to může klidně zabrat několik týdnů nebo i víc. Navíc i commercials se v odhadu vývoje už párkrát pořádně sekli - naposledy si vzpomínám že to bylo okolo vánoc 2007. Ale i přes to všechno je to pro mě velmi důležitý ukazatel který beru vážně. V minulosti se mi díky němu podařilo pár pěkných obchodů.

Zlato a stříbro - dlouhodobý růst

Bez ohledu na krátkodobý vývoj zůstává v platnosti perspektiva dlouhodobého růstu cen drahých kovů. O tom jsem narozdíl od krátkodobého vývoje pevně přesvědčen. Jak jsem říkal nebudu tady teď dělat fundamentální analýzu proč tomu tak je, pouze zmíním 2 hlavní faktory, které dle nyní ovlivňují cenu a budou ji ovlivňovat dlouhodobě. monetizace T-bonds.

Jde ve zkratce o to, že Fed skupuje T-bonds emitované americkým ministerstvem financí. To vlastně znamená tisknutí peněz. Pojem T-bonds není úplně přesný, protože T-bonds jsou dlouhodobé (30 leté) vládní dluhopisy, ale k monetizaci dochází u všech typů emitovaných federálních dluhopisů, tedy i T-notes a T-bills.

Tento pojem (monetizace T-bonds) se ale obecně vžil, protože jako bondy se často označují všechny dluhopisy. Ale zpátky k věci - jsou důkazy že Fed monetizuje 50% všech vydaných bondů. To je víceméně tištění $ miliardových částek. Toto skupování často probíhá nepřímo, tzn že tyto dluhopisy nekoupí přímo Fed v aukcích, ale koupí je až od prime dealers. Což není tak na očích.

Tento proces je vysoce proinflační a přímo tlačí cenu zlata a stříbra nahoru. O tom že bude pokračovat a gradovat není pochyb. Nejde jenom o obří schodky federálního rozpočtu nově nafukované vládními balíčky a navrhovanou zdravotní reformou prezidenta Obamz, ale také o refinancování současného dluhu. Ono by bylo docela nepříjemné, kdyby na aukci federálních bondů skoupili prime dealers pouze zlomek nabízených dluhopisů. Proto zbytek jednoduše odkoupí Fed.

Čína skupuje veškeré zlato. Ať už jde o budoucí projed ze zásob Mezinárodního měnového fondu nebo na volném trhu (open market). Také připomínám že platí zákaz exportu jakéhokoliv zlata vytěženého v Číně - všechno skoupí stát. Navíc v poslední době začíná stát přímo podporovat nákup investičního zlata a stříbra občany. Celkově se není čemu divit

Čína má obrovské rezervy v amerických dolarech (resp. ve státních a hypotéčních dluhopisech) a tyto rezervy se znehodnocují s tím jak se znehodnocuje dolar. V zákulisí se dokonce spekuluje o tom, že existuje tzv. Chinese put na zlato (připomíná to Greenspan put na akcie), neboli že Čína neumožní žádný významný pokles ceny zlata, protože při každé korekci nakupuje bez ohledu na objem.

Alternativní scénaře vývoje zlata a stříba (aneb co když se mýlím)

K deflační vlně nemusí dojít. Fed může zrychlit tisknutí peněz na tokové obrátky, že budeme mít opravdu vysokou inflaci. To by znamenalo pokračování růstu cen všech aktiv (i akcií) bez ohledu na fundament. Stav nabídky a poptávky by byl irelevantní. Tohle se dá velmi těžko odhadnout, protože zda k tomu dojde záleží na rozhodnutí několika málo politiků - a to se nedá nijak předvídat.

K deflační vlně naopak může dojít dříve než očekávám. I to se může stát. Každopádně čím dřív k ní dojde tím kratší dobu bude trvat. Tohle se také nedá odhadnout. Časování trhů je velmi těžká věc a bez křišťálové koule to neumí nikdo na světe (pokud není insider, např. v případě konkrétních akcií).

Cena stříbra a zlata bude reagovat odlišným způsobem. Mám na mysli např. to, že by začala opět negativně korelovat vůči akciím. To znamená že akcie by šly dolů a drahé kovy nahoru. Dokážu si to představit v případě imploze další obří banky. Spekuluje se o Citigroup, ale dle mého názoru k tomu nedojde - Fed jim jednoduše vytiskne tolik peněz kolik budou potřebovat.

Každopádně onen krach velké banky by mohl odstartovat destrukci trhu OTC derivátů (největšího trhu co existuje, který je řádově větší než celé světové HDP). To by způsobilo rychlý růst ceny fyzického stříbra a zlata. Ale jak jsem psal, problém některé banky se dá vyřešit elegantněji - vytištěním potřebných peněz (ve skutečnosti není potřeba ani nic tisknout - stačí přidat pár nul v počítači).

Co říci závěrem? Ať už se bude krátkodobě situace vyvíjet jakkoliv, důležité je dívat se na věc z dlouhodobého pohledu. Fundament se totiž vždycky projeví. Třebaže přes všechnu tu manipulaci to může trvat léta, spíše desítky let. V případě zlata a stříbra to trvá právě již desítky let. Celá situace je ale již natolik vyhrocená (svědčí o tom mimo jiné i hospodářská krize), že osobně očekávám provalení problémů USA a nynějšího zruinovaného světového měnového systému v příští dekádě, možná už v její první polovině.A právě v delším horizontu budou stříbro, ale také zlato a zemědělské komodity vítězové.

Koupit tisíce bušlů pšenice, ale není zrovna praktické, proto v historii lidstva sloužily jako skutečné peníze především stříbro a zlato. Zvláště proto, že v krátkodobém horizontu není jisté jak se bude cena vyvíjet, tak doporučuji nakupovat pravidelně v menších množstvích. V delším horizontu je to nejlepší strategie.

Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat