Zlato: Na trhu se děje něco divného

Cena zlata dostala v posledních týdnech zásah. Mnoho analytiků navíc předpovídá, že bude následovat větší korekce. Musím uznat, že i já jsem byl této předpovědi nakloněn. Není to nelogické. Zlato bez přestávky letí nahoru už mnoho měsíců. Korekce jednou přijít musí. Avšak moje analýza Commitment of Traders (COT) se s tímto výhledem příliš neshoduje. Místo toho ukazuje něco velmi zajímavého, co neodpovídá cenové akci v minulých týdnech.
Podívejme se nejprve na skupinu producentů a zpracovatelů:
Světle modře jsem zvýraznil ostré peaky tvořené křivkou pozic. Jak je vidět, po těchto peacích přišel vždy cenový uptrend. To souhlasí se zákonitostmi, podle nichž se většinou COT chová.
Nyní je jasné, co chci říct. Křivka pozic dosáhla relativní úrovně -0,4, což byl shodou okolností také obrat při minulém peaku. To implikuje pravděpodobnost, že v následujících týdnech se vytvoří další peak. V souladu s předchozími situacemi by poté mohl následovat pohyb ceny nahoru.
Dalším grafem jsou tzv. managed money, tedy pozice různých fondů a bank (ale jedná se pouze o spekulanty, nikoli hedgery nebo swap dealery).
Velkým uptrendům často předchází velké výprodeje v této skupině účastníků trhu. Nutno podotknout, že velikost změn v pozicích hrubě neodpovídá velikosti změn v ceně. Což opět souhlasí s tržními zákonitostmi a má to svou logiku (cílem tohoto článku není vysvětlovat principy COT – pozn. aut.).
Křivka pozic se nyní nachází blízko hranice 0,7, což je za poslední 2 roky rekordně nízko. To podporuje možnost budoucího cenového pohybu nahoru, jak vyplývá z analýzy skupiny producentů a zpracovatelů.
Pozice swap dealerů vypadá podobně jako u zpracovatelů a producentů, nejsou ovšem tak vyhrocené.
Poroste tedy zlato tento týden?
V žádném případě. Proč?
1. COT je střednědobý až dlouhodobý indikátor, což znamená že v krátkodobém horizontu (klidně několik týdnů) se může stát naprosto cokoli.
Cena může klidně spadnout o více než 100 USD a stále budeme mluvit o validním signálu. Navíc možnou situaci popisuji se značným předstihem – peak popisovaný výše se zatím ani nezačal tvořit. Křivky pozic se mohou vyhrotit ještě mnohem více, není důvod, aby se peak vytvořil právě na současných hladinách (i když jsou komodity, které se na určitých levelech pravidelně otáčejí). To může trvat spoustu týdnů. A i poté, kdy se peak vytvoří, nemusí odezva v ceně zlata přijít hned, ale také s několikatýdenním zpožděním.
Aktuální cenu zlata sledujte zde
2. Situace z hlediska COT je v tomto případě velmi podivná.
Proč? Protože v minulých týdnech došlo k velkému pohybu v pozicích, ale pouze nepatrnému pohybu v ceně. Tento fakt sám o sobě není zas tak podivný – procentuální změny v pozicích nikdy neodpovídají procentuálním změnám v ceně. Avšak v tomto případě je tento nepoměr až příliš velký. I to se někdy stává, ale, jak už jsem říkal, je to divné. Buď někdo něco chystá, nebo se někdo šeredně mýlí.
3. Samotné zlato se z hlediska COT chová obecně velmi podivně.
Zlato totiž není komodita. Tedy je, ale rozhodně se nechová jako většina komodit. Důvodů je několik. Drtivá většina každoročně vytěženého zlata se nikde nespotřebuje. Neexistuje tedy žádná životně kritická poptávka po zlatě. Navíc zlato má velmi vysokou marginal utility. To znamená, že jednotlivec nikdy nemůže mít tolik zlata, aby ho měl dost.
Cílem článku není ukázat směr, kterým se cena zlata vydá. To momentálně nikdo neví. Cílem je ukázat, že na zlatě se opravdu něco zajímavého děje. Něco, co ze samotné ceny nebo z odvozené technické analýzy nemůžete nikdy poznat. A to je právě krása využívání analýzy Commitment of Traders. Nyní bude zajímavé sledovat, zda, jak a za jak dlouho se velké změny v rozložení trhu projeví v ceně.
Aktuality
