13 argumentů pro nevyhnutelnost další krize

Problémů světa je nepřeberné množství. Některé z nich mohou stát na začátku další hospodářské krize, jiné mohou pominout bez větších dopadů, další mohou zapůsobit společně.

1. Nevyřešené politické konflikty

Co se od krize z let 2007-2009 podařilo vyřešit? Střední východ? Balkán? Krym?Afghánistán, Pákistán, nebo snad Libye? Súdán? NATO, různé koalice na obranu lidských práv a další svými aktivitami mnohdy pouze dále destabilizují situaci, Čína, Rusko a spol. na druhé straně také řeší pouze své zájmy. Pro světovou ekonomiku a investory každopádně nadále velké riziko.

2. Mocnosti zbrojí

V posledních dnech zaujalo celý svět to, že USA a Rusko svorně opustily smlouvu o likvidaci raket. Velké země navíc zbrojí jež řadu let, loni vzrostly výdaje v této oblasti globálně o 2,6 % na 1,82 bilionu USD, nejvíce od roku 1988 (a to se přesně neví, kolik do zbraní investuje Čína, ostatně i další země umí v této oblasti mlžit).

USA vs. Čína: Od celní k ekonomické válce
Na konci června se americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching v rámci setkání na summitu zemí G20 v japonské Ósace dohodli na pokračování jednání o obchodu mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Jenže tentýž závěr mělo již jejich setkání v Buenos Aires na konci roku 2018. A od té doby na toto téma moc pozitivních zpráv nepřišlo.

3. Levice má sílu

V rámci vyspělého světa je to především Evropa, která si pohrává s mnoha levicovými ideály. Nic proti určité míře sociálního státu, ale starý kontinent již léta rozdělují názory na imigraci, ekologická opatření, experimentuje se s energetikou i v oblasti zahraniční politiky. Třeba to všechno dobře dopadne, nezdá se ale, že by na to byly peníze. A dluhů je v některých velkých ekonomikách již nyní příliš.

4. Demografická změna

Převažující populace v západní Evropě, USA, Rusku, Jihoafrické republice, Japonsku nebo Jižní Koreji, tedy v zemích, které byly v uplynulých dvou stoletích v čele rozvoje moderních technologií i států, ustupují populacím z Afriky, Blízkého a Středního východu, Indie a dalších. Je otázka, zda tyto nastupující ekonomické a demografické celky dodají světové (stále přelidněnější) ekonomice dostatek inovací, aby se moderní společnost dokázala dále rozvíjet.

KONTEXT: Síly formující svět 21. století a vaše portfolio (2. díl: demografie)
89,7 % lidí ve věku do třiceti let žije v rozvíjejících se zemích, většina bohatých států stárne. Tento nepoměr, který (z)mění trh práce, hezky ilustruje další z megatrendů formujících svět zítřka. Jejich příčiny a důsledky jsme v rámci přípravy na "český Davos" zkoumali společně s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou. Výslednou studii doplněnou o komentáře a tipy předních investičních expertů vám nabízíme exkluzivně až do konce roku.

5. Zlaté rezervy

Řada zemí navyšuje své zlaté rezervy. Zejména to platí o Rusku, Turecku nebo Číně. Dělají to proto, aby v případě konfliktů měly o co opřít své domácí měny? Dokáží se oprostit od vlivu amerického dolaru?

6. Kryptoměny jako bezpečné přístavy?

Některé kryptoměny ukazují svou odolnost v době, kdy se v ekonomice děje něco nestandardního. Velké korporace (Facebook, Amazon), ale i státy (Venezuela) vytvářejí své vlastní měny. Že by další nárůst nedůvěry v současný finanční systém?

7. Zadlužení roste

Hora dluhů již dávno přerostla objem, který by kdo dokázal splatit. Vlastně nikdo ani nic podobného nečeká. Problémy se opakují ve chvíli, kdy se situace v některé zemi zvrtne a lidé chtějí vybírat peníze z bank. Ty mají své bilance prorostlé dluhy, a tak se i starosti v menších zemích mohou snadno přelít do globalizovaného finančního systému.

Vládní dluhopisy se záporným výnosem za 13 bilionů USD: Další bublina na obzoru?
Hodnota vládních dluhopisů se záporným výnosem vystoupala nedávno nad 13 bilionů dolarů. V Evropě má záporný výnos dokonce zhruba polovina vládních dluhopisů. Přímo se tak nabízí otázka, zda nejsme svědky nové obří bubliny.

8. Inverzní výnosová křivka

O převrácení výnosové křivky v USA se letos již napsalo hodně. Stejně podezřelé by ale měli být i biliony dolarů na dluhopisovém trhu, které věřitelům generují záporné výnosy.

9. Pesimismus ohledně vývoje ekonomiky

Ačkoli akciové trhy letos zatím výrazně posilují, některé ukazatele ekonomické aktivity v čele s indexy nákupních manažerů (PMI) nebo třeba vývozy z Jižní Koreje vysílají srozumitelné varovné signály.

10. Kam s odpady?

Po desítky let to bylo tak, že se nejvíce znečišťující a náročné provozy soustředily do třetího světa. Ten se ale s rychlým ekonomickým vzestupem podobně jako svět vyspělý začal místy doslova topit v odpadcích, které dlouhá léta navíc i dovážel. Zvládne lidstvo rychle přejít na výrobu a spotřebu, která nebude ničit životní prostředí?

11. Voda v centru pozornosti

Spotřeba vody globálně roste a okolo roku 2025 budou zhruba 3 miliardy lidí ohroženy nedostatkem životodárné tekutiny. O vodu se možná začne otevřeně válčit, již nyní je v pozadí řady politických a etnických konfliktů na Blízkém východě nebo v Africe. A i ve vyspělých zemích ceny vody rostou, podobně jako ceny potravin, což jistě stabilitě nepřidá.

12. Centrální banky to (ne)zachrání

Záporné sazby v eurozóně? Z hlediska obyvatelstva nejstarší země na světě, Japonsko, s úroky pod nulou? Co to (u)dělá s úsporami lidí, kteří si zodpovědně spořili a spoří? ECB je slovy Maria Draghiho ochotná "udělat cokoli" a Janet Yellenová z Fedu kdysi prohlásila, že další finanční krizi již nezažijeme. Část spekulantů tomu zřejmě stále věří.

13. Růst (v USA) trvá dlouho

Nic netrvá věčně, takže ani nejdelší (byť pozvolný) historický růst ekonomiky USA bude muset skončit. A americká recese nikdy nezůstane jen mezi Kanadou a Mexikem.

Zdroj:
GEFIRA
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Finanční krize
Přestat sledovat
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat