US MARKETOtevírá za: 7 h 2 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

KONTEXT: Síly formující svět 21. století a vaše portfolio (2. díl: demografie)

89,7 % lidí ve věku do třiceti let žije v rozvíjejících se zemích, většina bohatých států stárne. Tento nepoměr, který (z)mění trh práce, hezky ilustruje další z megatrendů formujících svět zítřka. Jejich příčiny a důsledky jsme v rámci přípravy na "český Davos" zkoumali společně s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou. Výslednou studii doplněnou o komentáře a tipy předních investičních expertů vám nabízíme exkluzivně až do konce roku.

Lidstvo stárne. Před třiceti lety žil v zemích, kde míra porodnosti výrazně zaostávala za úrovněmi zajišťujícími obnovu nebo růst populace, jen zlomek lidí. Na začátku tohoto desetiletí šlo již o 60 %. Nejznámějšími případy jsou Japonsko a Rusko, které v posledních letech hlásí úbytek občanů. Demografický deficit se nicméně šíří do celého světa a představuje hrozbu, nebo přinejmenším výzvu pro mnohé globálně či regionálně systémově významné ekonomiky, a to od Číny po pilíře Latinské Ameriky.

Především bohaté ekonomiky stárnou a ty chudé obývají mladí a neklidní. Řečí čísel, ze světové populace mladší 30 let (celkově 50,5 % všech lidí) žije 89,7 % na Blízkém východě a v rozvíjející se Asii. Od těchto lokalit by měla do konce století převzít štafetový kolík subsaharská Afrika.

Také část zemí střední a východní Evropy se přitom kvůli migraci a demografii vylidňuje. Problémy kvůli tomu mají jak západ, kam většina migrantů směřuje, tak jejich původní domoviny.

zdroj: European Demographic Data Sheet, Vienna Institute for Demography (2018)

Česká republika zatím patří mezi ekonomicky rozvinutými zeměmi z demograficko-migračního pohledu k těm šťastnějším. Masový únik špičkových mozků do bohatších zemí, nekontrolovaný příliv kulturně nekompatibilních migrantů ani dramatický úbytek obyvatel v produktivním věku nejsou tématy, která by dominovala seriózní společenské diskuzi.

Krátkozraká politická logika (do jisté míry právě proto) velí vládám řešení strategicky významných problémů vyžadujících nepopulární a krátkodobě bolestivá opatření odkládat, a přenášejí tím tíhu jejich nevyhnutelného dopadu na příští generace. Již nyní je přitom zřejmé, že perspektiva stárnutí české populace, oteplování planety směřující ke "stěhování národů" silnějšímu než dnes a slabá připravenost domácí pracovní síly obstát v podmínkách stále se zostřující globální konkurence na rychle se transformujícím pracovním trhu se již v dohledné budoucnosti stanou vážným ohrožením pro rovnováhu nejen českých veřejných rozpočtů a ekonomiky, ale celé české společnosti.

zdroj: Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, Úřad Národní rozpočtové rady (2018)

Petr Žabža (ING Bank): Jedno staré a osvědčené pravidlo finančníků říká "následuj peníze". Pokud je více než polovina světové populace mladší 30 let a z nich většina žije na Blízkém východě a v Asii, tak asi tušíte, kam půjdou peníze, a kam je tedy následovat. Protože ti "mladí a neklidní" jsou v jádru stejní jako my tady v Evropě a jde jim o jediné – mít se dobře. I proto v Asii raketovým tempem vzkvétá spotřebitelské financování, a proto je to oblast, kam z dlouhodobého hlediska směřovat investice. Nebude to jednoduché a musíte se připravit na vyšší míru kolísání, ale za pár let budete nejspíše spokojení.

Studie "8 megatrendů, které (z)mění svět" byla podkladovým materiálem pro diskuze konané během listopadového "českého Davosu" v Kostelci nad Orlicí. Celý materiál lze stáhnout a shrnutí toho nejzajímavějšího najít na webu Alter Eko.

Česká ekonomikaDemografieSvětová ekonomikaTrendy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa