Inflace, ekologie, NFT, akcie i sazby: Tenhle výhled na rok 2022 byste si měli přečíst

Rok 2021 byl investičně nebývale úspěšný, rostly ceny téměř všech aktiv napříč trhy. Nabízí se proto otázka, zda je podobný vývoj udržitelný, zda se překlene i do roku 2022, případně do dalších let (lednový vývoj tomu zatím nenasvědčuje, ale jsme stále jen na začátku roku). Analytici z XTB Online Trading sestavili podrobný výhled na letošní rok, který stojí za to si přečíst.

Která témata budou hýbat trhy a kterých budou plná média? V XTB vybrali ty nejžhavější, o kterých se dá téměř s jistotou říct, že nás budou provázet na (nejen) investiční cestě rokem 2022.

NFT: Investice budoucnosti

Na první pohled mohou investice do digitálních aktiv působit jako šílenost. Podobně jako kryptoměny před 10 lety si však takzvané nifties mohou o pozornost žádat oprávněně. Investice do NFT znamená investici do digitálního vlastnictví, ať už se jedná o obrázek, video, předměty ve hrách nebo citát známé osobnosti či vašeho souseda.

Proč by to někdo kupoval? Situaci můžeme snadno přirovnat k investicím do standardního umění. Přestože v mnoha českých domácnostech visí na zdi Vitruviánský muž od Leonarda da Vinciho za pár korun, jeho originál obvykle vystavovaný v italských Benátkách má nevyčíslitelnou hodnotu. Digitální aktiva se kopírují snad ještě snadněji, ale nezpochybnitelný zápis v blockchainu určující originál i vlastníka mohou z těchto aktiv učinit skutečné sběratelské kousky. Digitální předmět může mít ve svém rodném listu také například zakódovánu automatickou destrukci, což z Banksyho skartovačky v obrazu Holčička s balónem dělá relikvii minulosti.

NFT již navíc poskytují pasivní příjem. Nakoupená aktiva typu bojovníků nebo pozemků v NFT hrách mohou být již nyní pronajímána ostatním hráčům, kteří jejich využíváním vydělávají, když to zrovna nedělá jejich majitel. Ano, zní to šíleně, ale svět investic se mění a kdo rychle pochopí nová pravidla, bude mít před ostatními náskok.

Jaká jsou rizika? Většina digitálních aktiv jsou bezcenné cetky. Investice do NFT je potřeba důkladně vybírat, což ostatně platí o investicích obecně. Přesto musí investor počítat se značným rizikem.

Udržitelné investování

Důraz na ekologii vládne světu. Z ošklivého káčátka, které bylo ve finančním světě dlouhé roky bráno na milost, protože vypadalo dobře před veřejností, se stal regulérní investiční proud. Investoři dávají najevo, že nejen nejvyšší tržby a zisk jsou v jejich hledáčku. Problematiku řeší ESG investice, které směřují finance do oblastí s nejvyšším „udržitelným“ skóre v rámci dopadů na životní prostředí, sociálních aspektů či řízení.

Pro koho tyto investice jsou? Hlavně pro ty, kterým jde o určitý vyšší užitek. Nicméně i v případě ESG investic se dá spálit. Firmy s nejvyšším ESG ratingem mohou být značně rizikové a investičně nezajímavé. Problémem je také samotné stanovování ratingu, které nemusí být v souladu s realitou. Někteří ekonomové navíc namítají, že takto zaměřené investice nesplňují podmínku efektivní alokace kapitálu.

Avšak i zarytí odpůrci ESG musejí dávat na tento trend pozor. Centrální banky, které jsou zároveň často významnými investory, se na zelené investice začínají zaměřovat. Evropská centrální banka si v polovině roku vytvořila prostor k preferenčnímu nákupu cenných papírů, které budou splňovat vysoká ESG kritéria. A pokud nové peníze poplynou primárně do ESG aktiv, tak v této oblasti můžeme očekávat vyšší růst cen než na zbytku trhu.


Chcete vědět více? Stáhněte si kompletní tržní výhled na rok 2022.


Inflace

Nárůst inflace patřil k hlavním tématům roku 2021. Cenový růst byl dlouho vysvětlován spíše technickými dočasnými faktory, ať už to byla nízká srovnávací základna z předchozího roku nebo narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců. Ke konci roku se však začalo ukazovat, že slovo „dočasná“ by se mohlo změnit na „dlouhodobá“. Podobně to začaly vidět centrální banky v čele s Fedem, kde došlo k posunu názoru během pár listopadových týdnů.

Je otázka, jak se bude situace vyvíjet letos. Již se ale objevují signály toho, že vrchol cenového růstu je stále před námi. Mezi nejdůležitější patří výrazně rostoucí indexy spotřebitelských cen (nejvíce za desítky let), velké naděje nedávají ani indexy cen výrobců, které na podzim akcelerovaly a v mnoha zemích výrazně převyšují nárůsty indexů spotřebitelských cen. Dá se očekávat, že většinu zvýšených nákladů budou výrobci muset přenést na spotřebitele.

Ve vyšších cenách se navíc ještě plně neprojevily dopady skokového zdražení energií, které navíc v závěru roku opět nabralo na tempu. A na růst cen bude tlačit také napjatý trh práce, který vyvolává poptávku po růstu mezd. Cenový růst by naopak mohlo přibrzdit zpřísňování měnové politiky centrálních bank a také nevýrazný růst některých velkých ekonomik.

Inflace

Akciové trhy

Kdo se začal zajímat o finanční trhy až po koronavirovém propadu, může si připadat jako fantastický investor. Extrémní nárůst cen akcií v roce 2020 měl v roce 2021 skvělé pokračování, indexy přidaly další desítky procent. Na čelo růstu se postavily technologie, kde dominovaly mediálně známé společnosti jako Tesla, Apple nebo Netflix. Vzestupu pomohl silný hospodářských růst, monetární expanze centrálních bank a štědré vlády, které díky levným penězům začaly rozhazovat tak, jako kdyby zítřek již nikdy neměl nastat. Každá párty má ale svůj konec. Doba štědré podpory se blíží ke konci a bude potřeba skládat účty.

Udrží akciové indexy vysoké úrovně? Tržní prostředí se v posledních letech výrazně změnilo. Kromě převahy pasivního investování se do akce stále více zapojují drobní investoři. Rizikem je také rostoucí objem dluhu, který investoři využívají ke vstupu do pozic. Zmíněné faktory mohou být zdrojem vysoké volatility, který by mohla zvýraznit dopad negativního vývoje na trzích. Společnosti budou muset v následujících čtvrtletích potvrdit své vysoké valuace hospodářskými výsledky, protože příliv likvidity bude slábnout. Pokud se jim to nepodaří, vyznavači strategie „buy the dip“ budou mít po dlouhé době příležitost nakoupit s opravdu výraznou slevou.


Chcete vědět více? Stáhněte si kompletní tržní výhled na rok 2022.


Úrokové sazby v Česku

Česká národní banka v druhém pololetí svižně zvyšovala sazby až na současných 3,75 %. ČNB navíc signalizovala, že úroky ještě porostou. Guvernér Jiří Rusnok sice již na konci listopadu přišel s informací, že růst úroků není hotová věc, když pravděpodobně reagoval na příznaky zpomalující ekonomiky a rostoucí rizika spojená se šířením koronaviru. Prosincové vyjádření guvernéra se však opět jasně postavilo za růst sazeb.

Názorový posun tam a zpět během několika týdnů dává tušit, že jakékoli dlouhodobé předpovědi vývoje sazeb nemají příliš smysl. Hlavním cílen ČNB je péče o cenovou stabilitu, přičemž růst indexu spotřebitelských cen by se měl pohybovat v tolerančním pásmu 1-3 % se středovou 2% úrovní. Pokud budeme svědky návratu k této úrovni, tak by to již s růstem sazeb nemělo být tak žhavé. Aktuálně se ale (dočasně) vyhlíží až 10% růst spotřebitelských cen.

Život s koronavirem

Příchod koronaviru ovlivnil fungování celé společnosti. Takřka všichni jsme byli nuceni rychle změnit své chování a přizpůsobit se. To, co nám na naší mikro úrovni nemusí přijít až tak zásadní, z makroekonomického znamenalo velké posuny. Covid-19 spustil exodus zaměstnanců z kanceláří a již nyní je jasné, že ve stejných počtech se již nevrátí.

Home office ovlivnila také dopravu. Pozitivní efekt menší potřeby přesunu kalí fakt, že více lidí má potřebu jezdit osobními vozidly kvůli strachu z nákazy. Díky službám jako Rohlík nebo Košík se však méně lidí musí dopravovat za nákupy. A stále více získává na oblibě také dovážka nepotravinářského zboží.

Vrátí se život po pandemii do starých kolejí? To nikdo nemůže vědět, nicméně je to velice nepravděpodobné. Přežijí však jen takové novinky, které budou dávat smysl i v dobách bezrouškových. A i když to není otázka roku 2022, vizionáři nás již připravují na přesun lidské aktivity do kyberprostoru, kde se budeme moci bavit i pracovat. Metaverse od společnosti Meta Platforms může být pouhým začátkem. Řekněme si na rovinu, že takový prostor by nás covidu-19 zbavil jednou provždy.


Chcete vědět více? Stáhněte si kompletní tržní výhled na rok 2022.


 

Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 6:27
ČEZ pohledem akcionáře i analytika: Ceny elektřiny, dividenda a změny v evropské energetice v…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Emisní povolenky
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Bártek
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 5. 2022 12:48
Farkač (Sev.en Energy): Domácnosti by měly investovat do diverzifikace zdrojů energie
Bydlení
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
22. 5. 2022 23:00
Michal Semotan (J&T Banka): V portfoliu doporučuji kombinovat dividendové a růstové tituly, vláda by…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat