Jaderná energetika jako sektor se slibnou akciovou budoucností

Jaderná energetika, jaderná elektrárna - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com

Svět se ze všech sil snaží zajistit si dodávky energií. Některé země jich budou mít koncem letošního a začátkem příštího roku nedostatek, a tak se upírá značná pozornost na jadernou energii, která nabízí řešení.

Poptávka po energii z jádra rychle roste i proto, že jde po vodní energii o druhý největší zdroj elektřiny s nulovými uhlíkovými emisemi. Firmy spojené s čistými energetickými alternativami navíc letos patřily na světových trzích mezi ty s nejlepší výkonností. Než ale budeme o tomto odvětví uvažovat jako o investiční či obchodní příležitosti, je potřeba prozkoumat jeho ekonomické fundamenty.

Jaderná energie pokrývá v současnosti 10 % světové spotřeby, do budoucna se však očekává, že bude hrát v dodávkách elektřiny a energií klíčovou úlohu. Má totiž nulovou uhlíkovou stopu, její výroba je poměrně levná a vyžaduje jen omezené prostředky. Nehledě na to, že svět zoufale hledá alternativy k placení rekordních cen za plyn, ropu a uhlí, případně k vyšším nákladům spojeným se "zelenými" projekty zaměřenými na obnovitelné zdroje energie.

Podle Světové jaderné asociace se budou muset dodávky uranu do konce roku 2040 zdvojnásobit, aby pokryly rychle rostoucí poptávku. A to je dobré znamení pro ceny uranu i firmy s ním spojené.

Proč stoupá popularita jaderné energetiky?

  • Jaderná energetika nevytváří žádné emise. Energie vzniká takzvaným štěpením atomů uranu. Uvolněné teplo vytváří páru, která roztáčí turbíny, a generuje tak elektřinu. A to vše bez fosilních paliv, což znamená ochranu kvality ovzduší.
  • Jaderná energetika potřebuje méně zdrojů než energie větrná či sluneční. Průměrné 1000megawattové jaderné zařízení vyžaduje ke svému provozu 2,6 čtverečního metru, zatímco větrné farmy potřebují k vyprodukování stejného množství elektřiny 430 větrných turbín a 360krát větší plochu. Solární panely vyžadují 75krát více prostoru, a chcete-li vyrobit stejně energie jako průměrný komerční jaderný reaktor, budete jich potřebovat zhruba 3 miliony.
  • Jaderné palivo má extrémní hustotu. Asi milionkrát vyšší než tradiční energetické zdroje. Například z pouhé jediné peletky jaderného paliva, která má na výšku jen 2,5 cm, získáme stejné množství energie jako z 2,8 barelu ropy, 1 tuny uhlí a 481 krychlových metrů zemního plynu. Jaderná energetika navíc produkuje minimum odpadu a některé pokročilé reaktory již umí použité palivo recyklovat, takže je odpad nulový. Všechno vyhořelé jaderné palivo vyprodukované americkou jadernou energetikou za 60 let by mimochodem zaplnilo jedno fotbalové hřiště do výšky 9 metrů.

Jádro je nejhustší zdroj energie

Jaké jsou do budoucna katalyzátory pro sektor jaderné energetiky?

Zaprvé, Spojené státy, Kanada a Japonsko prosazují celosvětový návrat k jaderné energetice a využití jádra jako primárního zdroje čisté energie. Společný projekt Clean Energy Ministerial (CEM), do něhož se tyto země zapojily, se soustředí na plnohodnotné využití jaderné energie k výrobě elektřiny. USA mají předat CEM návrhy na využití jádra ještě tuto zimu, takže můžeme brzy očekávat spoustu dalších zpráv z jaderné energetiky a další rozruch okolo celého sektoru.

Vedle toho se do CEM zapojily nejen Spojené království, Rumunsko, Polsko a Argentina, ale i Spojené arabské emiráty a Rusko. Mnoho zemí již podniklo významné kroky k využití jádra nebo si alespoň zmapovalo možnosti přechodu na ně ještě před termínem. Polsko chce vzhledem k prudce rostoucím cenám energií nakoupit z Ukrajiny "výrazně" více jaderné energie. Americké ministerstvo energetiky navrhuje, aby se 80 % funkčních i odstavených uhelných elektráren přebudovalo na jaderné reaktory, čímž by se ušetřilo 35 % nákladů ve srovnání s výstavbou reaktorů nových.

Zadruhé, Spojené státy urychlují vlastní jaderné iniciativy v rámci zákona o snížení inflace (Inflation Reduction Act), který prezident Joe Biden podepsal 16. srpna. Ten nabízí příležitosti jaderným elektrárnám a výnosy firmám zapojeným do výroby vodíku. Jaderné elektrárny totiž dostanou řadu daňových zvýhodnění, včetně odpočtů, když budou dodávat elektřinu výrobcům vodíku. Nárok na daňové odpočty však budou mít i za samotnou produkci.

Zajímavou společností by proto mohla být Constellation Energy. Ta má začít vyrábět vodík ještě letos a využije k tomu svou jadernou elektrárnu ve státě New York. Již na to dostala dotaci od amerického ministerstva energetiky. Využití jaderných kapacit k tvorbě čistého vodíku by mělo Constellation Energy pomoci zvýšit příjmy. Podle Morgan Stanley by tak mohlo dojít k růstu příjmů Constellation Energy až o 10 %. V očekávání vyšších příjmů a díky zprávám o získání dotace stoupla cena akcií firmy letos o více než 100 %.

A zatřetí, vedle pozitivních snah o návrat jádra jsou zde také rizika, která je potřeba si uvědomit a která mohou způsobit volatilitu. Poradce australské vlády pro nízkoemisní technologie a bývalý australský hlavní vědecký poradce prohlásil, že Austrálie ve svém budoucím energetickém mixu jadernou energii nepotřebuje. A Evropská unie chce mezitím získat 140 miliard dolarů zastropováním zisků výrobců elektřiny z obnovitelných zdrojů a z jádra a také zdaněním mimořádných zisků ropných a plynárenských společností, aby pomohla spotřebitelům platit za energie.

Kde jsou největší zásoby uranu na světě?

Největší světové zdroje uranu patří Austrálii. Největší produkcí uranu se však může pochlubit Kazachstán, dále Namibie, Kanada a Uzbekistán. Těchto pět zemí je (podle Světové jaderné asociace) odpovědných za většinu světové produkce uranu. Co tedy brání Austrálii, aby se stala největším světovým producentem? Vláda Západní Austrálie poněkud brzdí schvalování nových projektů těžby uranu. Sama Austrálie nevyužívá jádro vůbec a spoléhá do značné míry na uhlí, kterým pokrývá 60 % svých energetických potřeb. Takže se 100 % australské produkce uranu vyváží, což odpovídá čtvrtině energetického vývozu.

Většina australského uranu pochází z korunního klenotu uranového průmyslu, dolu Olympic Dam, kde se nachází největší známé ložisko uranu na světě. Patří firmě BHP Group, největší těžařské společnosti světa. Ta provozuje jeden z pěti uranových dolů v Austrálii. Mnoho dalších tamních dolů bylo z ekologických důvodů uzavřeno, například důl v částečném vlastnictví firmy Rio Tinto byl uzavřen loni v lednu a má se vrátit do původního stavu. Společnost Boss Energy koupila v roce 2015 nevyužívaný australský uranový důl a teprve nedávno získala povolení jej opět otevřít. První z plánovaných 86 vrtů svého uranového projektu Honeymoon uskutečnila firma Boss Energy v jižní Austrálii v září 2022.

To jen ilustruje, jak obtížné může být zprovoznit uranový důl. Nabídka energie z jádra to proto s vyrovnáním se poptávce nemusí mít snadné.

Firmy spojené s jadernou energetikou, které mohou na návratu k ní vydělat

Pro případnou investiční inspiraci jsme sestavili seznam firem, které jsou ve větší míře spojené s uranem nebo jadernou energetikou. Zabývají se těžbou a úpravou uranu, provozováním elektráren a výrobou energie z jádra, ale i přenosem energie a dodávkami jaderného paliva a komponent. Možností je také nákup některého z ETF zaměřených na uran, například Uranium ETF (na burze se obchoduje pod označením URA).

Firmy z odvětví jaderné energetiky

Jako vždy je potřeba připomenout, že cena akcií se zpravidla odvíjí od růstu výnosů firmy a jejích očekávaných výnosů a vývoje cash flow. Letos se na trzích v USA a Austrálii se letos nejvíce daří titulům z odvětví fosilních paliv a energetiky obecně. Je nutné zvážit, které sektory a firmy (a jejich akcie) mohou podobný výkon zopakovat v dalším období, které bude nadále provázet zvýšená inflace a vyšší úrokové sazby. Podle nás si energetika povede lépe než jiné sektory, takže by při úpravách portfolia pro další čtvrtletí stálo za to zvýšit expozici právě vůči tomuto odvětví.

Akciové tipy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Pixabay.com
6. 6. 2023 6:35
Malá tragédie českých penzijních fondů: Bez reformy nesmysl, státní příspěvek je jen pozlátko
Důchody
Přestat sledovat
Penzijní fondy
Přestat sledovat
Penzijní reforma
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spoření
Přestat sledovat
Srovnání investic
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
3. 6. 2023 19:00
Pavel Hadroušek (Fio banka): Růst Wall Street stále táhnou technologické tituly, kvůli vysokému…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
3. 6. 2023 13:19
Jaroslav Havel (HAVEL & PARTNERS): Majetek ve velkém přechází do rukou žen, v dalších dvaceti letech…
Bohatství
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat