Kolik zaplatí svět a globální technologické firmy za restrikce vůči Huawei?

Společnost Huawei sesbírala od analytiků odhady toho, jak moc zasáhne ekonomiku a konkrétní firmy její zařazení na takzvanou americkou černou listinu. Jedná se o ztráty v řádu stovek miliard dolarů ročně a desítek tisíc pracovních míst. Nepochybně existuje i řada jiných odhadů, pro tentokrát dejme prostor čínskému gigantu.

  • Zařazení společnosti Huawei na černou listinu americkým prezidentem Donaldem Trumpem vedlo k oznámení společnosti Google, že stáhne licenci na svůj operační systém Android z chytrých telefonů vyrobených čínským gigantem. To znamená, že uživatelé s novými přístroji Huawei nebudou mít nadále možnost stáhnout si aplikace z obchodu Google Play, což by mohlo technologický kolos stát stovky milionů dolarů ročně. Analytici z Nomura Instinet napsali, že v případě "nejhoršího scénáře" vývoje situace okolo zákazu Huawei by Google mohl přijít o částku mezi 375 a 425 miliony dolarů za rok. Výkonný ředitel Wedbush Securities Dan Ives odhaduje, že tato suma bude blíže 150-200 milionům dolarů ročně.
  • "Nikdo neví, jak to všechno skončí, ale víme jistě, že náklady odstřihnutí Huawei z globálního dodavatelského řetězce 5G technologií budou astronomické. Vstupujeme na nezmapované území," uvedl Paul Triolo, ředitel Eurasia Group pro globální technologickou politiku.
  • Omezovat vývoz amerických technologií čínským společnostem je riskantní strategie. Omezování amerického technologického vývozu navíc snižuje hospodářský výkon a počet pracovních míst v USA, čímž trpí americká konkurenceschopnost a dochází k urychlení procesu získávání technologické nezávislosti Číny. Analýza Nadace pro informační technologie a inovace (ITIF), která se věnuje možným omezením vývozu nových technologií, ukazuje, že v závislosti na přísnosti kontrol by mohly americké firmy přijít o 14-56 miliard dolarů z exportních prodejů v průběhu pěti let. To by ohrozilo 18-74 tisíc pracovních míst.
  • Umístění Huawei na černou listinu bude mít významné důsledky pro americké dodavatele, kteří zajišťují přibližně sedminu komponent produktů Huawei. Z celkových 70 miliard dolarů, které Huawei v roce 2018 vydala za nákup součástek, šlo zhruba 11 miliard americkým firmám včetně Qualcommu, Intelu a Micron Technology.
  • Společnost Huawei pro Financial Times prohlásila, že rozhodnutí Trumpovy administrativy umístit firmu na černou listinu může ovlivnit až 1 200 dodavatelů z USA. Huawei přinesla USA v roce 2018 asi 11 miliard dolarů za nákupy součástek a služeb.
  • "Každý dodavatel ve světě začne nyní přemýšlet, jak snížit riziko toho, že jeho výroba bude ukončena americkým prezidentem. Rozhovory, které v těchto dnech vedu s firmami v Evropě, jsou o tom, že procházejí svá portfolia duševního vlastnictví a vymýšlejí, jak se amerického duševního vlastnictví zbavit, což je strašně smutné a destruktivní," podotkl Herman Hauser, spoluzakladatel společnosti ARM.

Náklady obchodních válek

Podle analýzy zveřejněné Federální rezervní bankou v New Yorku mohou nově zvýšená cla na čínské zboží stát běžnou americkou domácnost 831 dolarů ročně.

Jaké mohou být ekonomické náklady dovozních cel?

  • Ralph Ossa z Curyšské univerzity odhaduje velikost ztrát ekonomického blahobytu spojených s obchodními konflikty různého rozsahu, od bilaterálního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou po nejhorší scénář globální obchodní války. Klíčovou myšlenkou jeho analýzy bezvýhradné globální obchodní války je, že odhadované ztráty reálných příjmů pro USA, EU a Čínu ve výši zhruba 2 % pro každého z těchto aktérů jsou mnohem menší než odhadované škody pro menší země jako Švýcarsko (-14 %), Mexiko (-7 %) nebo Kanadu (-7 %).
  • Doireann Fitzgerald z minneapoliského Fedu se věnuje dvěma významným studiím s okamžitým dopadem na americko-čínskou obchodní válku (Amiti a kolektiv 2019, Fajgelbaum a kolektiv 2019). Obě studie poněkud překvapivě shledávají, že dochází k úplnému přenesení amerických cel na americké dovozce. Jinými slovy, čínští vývozci, kteří nadále prodávají zboží do USA i po uvalení cel, nesnížili ceny, aby změkčili dopad na své zákazníky.
  • Tato zjištění jsou překvapivá ve světle předchozích empirických prací na téma optimálního cla a reakce cenové politiky firemního sektoru na pohyby kurzů měn. Výzkum optimálního cla ukazuje, že vlády zavádějí vyšší cla, pakliže náklady těchto cel mohou být (alespoň částečně) přeneseny na vývozce (Broda a kolektiv 2008, Bown a Crowley 2013, Bagwell a Staiger 2011). Nová studie ukazuje reakci čínských vývozců na fluktuaci směnného kurzu přizpůsobením vývozních cen a přirážek podle cílové země (v měně výrobce), aby stabilizovali své ceny (v místní měně) na zahraničních trzích (Corsetti a kolektiv 2019). Přestože náklady cel americko-čínské obchodní války se dosud rodily na straně amerických dovozců, tyto studie spekulují, že pokud obchodní válka potrvá, vývozní ceny by se mohly začít přizpůsobovat, uvedlo Středisko pro výzkum hospodářské politiky (CEPR).
  • Hlavní ekonom Morgan Stanley Chetan Ahya předpovídá globální recesi, pokud USA situaci znovu vyhrotí a uvalí 25% cla na zbývající čínský import, který dosud není předmětem obchodní války. Ten má hodnotu přibližně 300 miliard dolarů. Podle ekonoma pouhý pohled na přímé dopady tržních tlaků na HDP znamená riskovat vážné podcenění skutečných nákladů těchto cel.
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
5G sítě
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat