KONTEXT: Tipy s dlouhým horizontem aneb Co vám ve třetí dekádě (ne)vydělá

Leden je tu a s ním nová dekáda plná výzev a příležitostí pro vaše portfolio. Tento KONTEXT proto věnujeme inspirativnímu pohledu do zpětného zrcátka na vítěze a poražené uplynulého desetiletí a investicím, které by vyznavače strategie "kup a drž" měly potěšit napříště. Společně s tím přejeme pevné nervy a potřebné štěstí, hra začíná!

Nejvýnosnější sázka desetiletí? Bitcoin, který jeden zainvestovaný dolar v roce 2010 proměnil v 90 000, spočítala Bank of America před Vánocemi. Ne každý má ale nervy na prudké pohyby ceny této matky všech kryptoměn a na neméně dramatická proroctví o jejím konci.

Pro akciové investory se proto premiantem stal Netflix, jenž z dolaru za uplynulou dekádu udělal bezmála 43 dolarů. S výrazným náskokem tak překonal index S&P 500 (+189 %) a drtivou většinu titulů v něm zahrnutých.

Symptomatické přitom je, že i tohoto poskytovatele streamované zábavy trh několikrát pohřbil a mnozí mu nevěří ani nyní, mimo jiné kvůli velice nízkým provozním maržím, zápornému volnému cash flow a v neposlední řadě aktuálnímu nástupu konkurenčních mastodontů v čele s Applem či Walt Disney.

Nejlepší a nejhorší akciové investice v USA uplynulé dekády
Které americké akcie (z indexu S&P 1500) od začátku roku 2010 do konce roku 2019 nejvíce posílily, a které naopak odevzdaly největší část své hodnoty?

Mezi investiční propadáky dekády se řadí aktiva spjatá s místy, která mají za sebou několik (geo)politických kotrmelců. Konkrétně jde o barmský kyat, který by z jednoho dolaru v roce 2010 udělal dodnes čtyři desetiny centu. Řecké akcie pak při stejné původní sázce mají hodnotu sedmi centů. Něco podobného mohou brát tržní dobrodruzi jako pobídku k nákupu, vzhledem k pokračujícím problémům "podkladových zemí" by nicméně takový tah byl silně spekulativní.

Premisa, z níž by vycházel, nicméně má něco do sebe, a to i pro konzervativnější investory. To nedávno připomněl stratég ze společnosti CFRA Sam Stovall. Trojice sektorů, které v letech 1990-1999 a 2000-2009 patřily na tržní dno, se v další dekádě zařadily mezi premianty. Na prahu nového desetiletí (byť rok 2020 správně teprve druhou dekádu 21. století uzavírá) proto určitě má smysl podívat se detailněji na základní materiály, komunikační služby a energetiku.

Podobné hrátky s čísly je potřeba brát s rezervou, zejména v době megatrendy poháněných, tradice narušujících historických zlomů. Lze je však považovat za jisté vodítko. Mimo jiné nám říkají, že se i v nestabilní době vyplácejí sázky na chléb a hry, což z mého pohledu může být zemědělská půda a zábavní průmysl (ne náhodou tvoří čtvrtinu portfolia Michaela "The Big Short" Burryho akcie společnosti GameStop). A do třetice, v roce, jenž podle některých relevantních ukazatelů naplno odstartuje asijské století, má smysl do portfolia dostat také potřeby mladých a dravých Číňanů, Indů a dalších.

A jaká dlouhodobá sázka se líbí zkušeným domácím tržním hráčům?

Vladimír Vávra (WOOD & Company)

Zaměřil bych se na akcie kvalitních společností s nízkým zadlužením a stabilním dividendovým výnosem v sektorech, které v minulé dekádě nebyly středem zájmu investorů, jako jsou například telekomunikace, veřejné služby či ropa. Opatrnost zřejmě bude namístě u technologií, které v uplynulé dekádě zaznamenaly nejvyšší výkonnost, a valuace mnoha růstových společností tak již dosáhly úrovně spekulativní bubliny. Mezi technologickými tituly bych (nadále) sázel na velká jména jako Alphabet či Amazon, u kterých budeme díky jejich dominantnímu tržnímu postavení svědky strukturálního růstu a která budou hlavními motory inovací v technologických megatrendech typu umělé inteligence či internetu věcí.

Roman Koděra (Patria)

Mým tipem na další dekádu je americký výrobce sportovního vybavení Nike. Firma dokázala využít technologie, automatizaci a umělou inteligenci, a co více, jako jedna z prvních velkých korporací vzala za svůj koncept udržitelnosti. Se sílícím tlakem společnosti se přitom peníze investorů budou podle mě přesouvat právě k takovým firmám, zatímco investice do firem, které tento trend nebudou akceptovat, budou eliminovány. Nike již velkou část svých výrobků dělá z recyklovaného odpadu a podobně jako konkurenční Adidas vyrábí obuv z plastů z oceánů. Obě společnosti navíc mají téměř oligopol. Hýbat se navíc chceme a musíme, přičemž nejzdravější je běh. Dekáda je dlouhá a na takový maraton je potřeba dobré obutí.

Lukáš Vácha (Conseq IM)

Začátek dekády bude přát aktivnímu investování. Světové ekonomiky jsou ve skvělé kondici, což ceny většiny aktiv reflektují. Nelze očekávat, že by se loňské žně v brzké době opakovaly napříč všemi trhy. Zajímavým tipem v této situaci budou akcie na rozvíjejících se trzích, střední a východní Evropu nevyjímaje. V uplynulých letech v porovnání s hlavními burzami výrazně ztrácely, jen loni zaostal MSCI Emerging Markets za globálním indexem o 10 procentních bodů. Ekonomická výkonnost firem z rozvíjejících se trhů je přitom jen o málo nižší a ekonomiky rostou podstatně vyšším tempem než ty rozvinuté. Pokud navíc dojde k uvolnění napětí v mezinárodním obchodě, budou emerging markets v nadcházejícím období jasným vítězem.

Podrobně se investování ve třetí dekádě budeme věnovat s Pavlem Kysilkou živě na YouTube kanálu Investičního webu v pondělí 6. ledna od 16.30 v rámci ABCD investora. Mnohé tipy a triky představí přední domácí a zahraniční experti také v rámci Investičního fóra 7. ledna.

Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat