World Wealth Report 2021: Nejvíce loni (opět) bohatli ti nejbohatší

Počet dolarových milionářů (počítají se lidé s milionem dolarů, které mohou investovat) loni vzrostl celosvětově o 6,3 % a překonal hranici 20 milionů. Hodnota jejich bohatství vzrostla o 7,6 % a dosáhla téměř 80 bilionů dolarů. Severní Amerika, posílená rostoucími akciovými trhy a vládními stimuly, překonala asijsko-pacifický region a stala se jedničkou v počtu dolarových milionářů i jejich bohatství.

Počet nejbohatších dolarových milionářů (ultra-HNWI) v roce 2020 vzrostl o 9,6 % a jejich bohatství se zvýšilo o 9,1 %. Populace HNWI (high net world individuals) s investovatelnými prostředky od 1 do 30 milionů dolarů vzrostla jen o 6 % a jejich bohatství o 8 %. Přeloženo, nejvíce bohatli ti úplně nejbohatší.

Dolaroví milionáři se nyní aktivněji podílejí na svých investicích a hledají co nejlepší poradenství.  Stále častěji se správě bohatství věnují i technologické společnosti, takže tradiční hráči musejí začít využívat moderní technologie a hyperpersonalizované obchodní modely. Koronavirová pandemie přinesla již třetí globální hospodářský otřes v 21. století (po technologické bublině a globální finanční krizi). HNWI mají nadále tendenci napřímo investovat na rostoucím trhu, ale během krize a volatility trhu se vracejí k vyhledávání poradenství.

Bohatí dále bohatnou

Správci bohatství musejí využít příležitosti spojené s hybridním poradenstvím, které kombinuje osobní kontakt a digitální nástroje

Úspěch či neúspěch správců bohatství ovlivňují technologické inovace, změny sociální dynamiky, noví hráči, demokratizace správy investic a rozmach digitálních kanálů a aktiv. Dolaroví milionáři se zajímají o hybridní modely a stále častěji hledají kombinaci digitálního a osobního kontaktu. 34 % dolarových milionářů uvádí, že aktivně využívají služby WealthTech firem (společností specializujících se na správu digitálního bohatství). Správci bohatství vidí ve spolupráci s WealthTech také potenciál, protože mohou zlepšit nabídku i schopnost reagovat na tržní trendy. Mezi nejdůležitější důvody pro partnerství s WealthTech patří schopnost získat přístup k novým klientským segmentům a poskytovat nové a jedinečné nabídky.

Správci majetku musejí posunout své hranice a pochopit myšlení zákazníků, kteří jsou zvyklí na pohodlí a personalizaci služeb od Big Tech společností. Investice do technologií a lidských zdrojů jsou zásadní, aby správci majetku udrželi svůj podíl na trhu, protože WealthTech společnosti stále rostou a Big Tech dlouhodobě září.

Nové technologie, rekvalifikace a přijímání talentů povedou k transformaci správy majetku

Správci bohatství mohou vytvářet odolné a agilní operační modely, pokud budou investovat do technologií, jako jsou cloud, API a mikroslužby. Stále těží zejména ze své dobré pověsti o odborných znalostech a zkušenostech, ale budou muset v rámci svých strategií začít více využívat i datové analýzy. Klíčový bude nadále výkon investic, ale správci budou muset zohledňovat také environmentální, sociální a podniková kritéria (ESG).

25 zemí s nejvíce HNWI

Správa bohatství byla a je obchodem založeným na vztazích. Zvyšuje se rozmanitost HNWI (mileniálové a generace Z, ženy, netradiční rodiny a další), takže správci bohatství musejí vyškolit své poradce a zaměstnance, aby vyhovovali různorodějším očekáváním a aktivitám klientů. Je potřeba najímat a digitálně posílit řady poradců a rekvalifikovat zaměstnance, aby rozuměli různým segmentům klientely. 63 % dotazovaných poradců nicméně uvedlo, že nejsou spokojeni se snahou své firmy zabývající se správou majetku poskytnout nástroje či školení vyhovět měnícím se potřebám klientů.

Pro splnění očekávání HNWI budou firmy potřebovat také použít Big Tech strategie s hyperpersonalizací, komplexními nabídkami a intuitivními nástroji, aby si udržely postavení v rámci rozmanité zákaznické základny.

Průmyslové a klientské změny vedou k diverzifikaci správy majetku

Při pokračujícím prudkém růstu cen akcií se HNWI snaží diverzifikovat svá portfolia alternativními investicemi. Atraktivní jsou mimo jiné udržitelné investice. 43 % ultra-HNWI a 39 % mladších (ve věku do 40 let) HNWI pravděpodobně bude vyžadovat určité ESG skóre pro produkty nabízené správci majetku. Navíc 72 % dotázaných HNWI uvedlo, že investovalo do kryptoměn, a 74 % do dalších digitálních aktiv, jako jsou webové domény nebo aplikace.

Stále populárnější jsou takzvané SPAC a jako aktivum postupně získávají na důvěryhodnosti také nezaměnitelné tokeny (NFT). Další velký fenomén posledních let, investování bez poplatků, vzbudil zájem také u dolarových milionářů. 39 % z nich uvedlo, že si přeje obchodování s nulovými poplatky, ale jejich správce majetku si zatím poplatky účtuje.

Stáhněte si kompletní World Wealth Report 2021


World Wealth Report 2021 vychází z analýzy 71 trhů (více než 98 % globálního hrubého národního důchodu a 99 % světové tržní kapitalizace veřejně obchodovaných firem). Globální průzkum HNW Insights Capgemini 2021 dotazoval více než 2 900 dolarových milionářů z 26 hlavních trhů v Severní Americe, Latinské Americe, Evropě, na Středním východě a v asijsko-pacifickém regionu. Byly provedeny rozhovory a průzkumy s více než 100 vedoucími pracovníky organizací zaměřených na správu majetku ze 17 trhů a zastoupeny byly společnosti zaměřené čistě na správu majetku, světové banky a nezávislé makléřské či dealerské společnosti. Otázky se týkaly digitální transformace, strategie spolupráce a trendů v oboru, jako je udržitelné investování. Průzkum Wealth Manager Survey 2021 zahrnuje více než 350 odpovědí od správců majetku na ohledně trendů, změn na trzích a spokojenosti s podporou jejich firmy. World Wealth Report 2021 doplnil externí výkonný řídící výbor složený ze 14 odborníků na správu bohatství z bank, WealthTech, obchodních a technologických subjektů.

Zdroj:
Capgemini
Bohatství
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Erste Group Bank
4. 7. 2022 12:50
Nemovitostní trh v době vyšších sazeb a inflace: Záleží na segmentu. Poptávka je silná, větší…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
4. 7. 2022 6:00
Ronald Schubert (WOOD & Company): Se zpomalováním inflace se investoři budou postupně vracet na…
Alokace investic
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
2. 7. 2022 16:51
Válka na Ukrajině vs. region CEE: Česká ekonomika je nejzranitelnější, varuje expertka
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
30. 6. 2022 17:09
O válce na Ukrajině, (ne)jednotě Evropské unie i potratech v Americe aneb Když (téměř) všechno…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat