US MARKETOtevírá za: 4 h 17 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Začíná růst sazeb v USA. Pro strategie s nižší volatilitou to nemusí být problém

Když rostou sazby, pro riziková aktiva je to jasný protivítr. Tak by se dala zhruba formulovat tržní poučka, pokud by svět financí byl černobílý. Je ale pestrý, a tak se najdou strategie, pro které růst úroků nemusí být výraznějším problémem. Je ale potřeba pečlivě pochopit síly, které pohánějí ten který konkrétní cyklus zvyšování sazeb.

Jedním z běžných předpokladů u investičních strategií s nízkou volatilitou je to, že v období růstu sazeb budou generovat horší výnosy. Důvodem je jejich časté zaměření na defenzivní sektory citlivé na úrokové sazby, jako jsou zdravotnictví, telekomunikace, základní spotřební zboží a služby a v poslední době také technologie. Ne vždy to ale platí.

Americká centrální banka se dva roky po startu globální pandemie covidu-19 odhodlala ke zvyšování úroků. Co to může znamenat pro strategie s nižší volatilitou? Podívejme se na to, co se dělo během posledních cyklů zvedání úroků. Historická výkonnost indexu minimální volatility MSCI World ve srovnání s indexem MSCI World ukazuje, že v rozporu s tradičními představami index minimální volatility dosahoval lepších výsledků v počáteční a střední fázi cyklu růstu sazeb (2004-2005), nikoli ke konci růstového cyklu. Naproti tomu při růstu sazeb v letech 2016-2018 dosahoval index minimální volatility horších výsledků.

Růst sazeb není vždy špatný pro strategie s nižší volatilitou

Proč ten rozdíl? V letech 2004-2005 byl cyklus ve znamení soustavného zpřísňování měnové politiky, což pomohlo ukotvit dlouhodobé výnosy státních dluhopisů i hodnotu amerického dolaru. Pro globální akcie, včetně těch s nízkou volatilitou, to byl zlatý scénář. Naopak v letech 2016-2018 se výnosy státních dluhopisů zhruba zdvojnásobily, zatímco reálné výnosy zůstaly stabilní. To odráželo růst inflace. Výsledný "hon za výnosy" vedl k horší výkonnosti defenzivních sektorů.

Co by tedy měli investoři očekávat od nového cyklu zvyšování sazeb v USA? Rozsáhlé zpřísňování měnové politiky je již v cenách aktiv započítáno. Jsou však dobré důvody domnívat se, že vzhledem k dilematu, jemuž čelí centrální banky (zpřísnit politiku vs. ohrozit růst ekonomiky), bude existovat limit, kam a jak rychle mohou úrokové sazby a výnosy dlouhodobých dluhopisů růst.

Růst HDP již zřejmě dosáhl vrcholu a ekonomiky jsou nadále velice citlivé na vyšší náklady financování v důsledku obrovského celkového zadlužení. Ačkoli tedy inflace zůstává velkým problémem, je pravděpodobné, že cyklus zpřísňování nebude tak prudký, jak trhy očekávají (nebo donedávna očekávaly).

Komentář IW: I v případě rychlého růstu sazeb budou různé typy strategií zaměřených na nízkou volatilitu fungovat různě. Zásadní vliv bude mít to, jak bude portfolio s nízkou volatilitou sestaveno a řízeno. Méně náchylné reagovat negativně na růst sazeb v USA by měly být teoreticky obecně evropské akcie (menší riziko zvyšování sazeb), na ně ale dopadá silněji nejistota spojená s válkou na Ukrajině. V USA vyšší sazby vyhovují finančnímu odvětví, to je ale na druhé straně hodně citlivé na hospodářský cyklus. Obecně by tak měla v dalších kvartálech obstát v úvodu zmíněná defenziva.

Zdroj: Fidelity International

Americké akcieEvropské akcieFedInvestiční strategieSvětové akcieÚrokové sazbyVolatilita
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika