Zaostali jste v roce 2013 "za trhem"? Neděste se, Dow nebo S&P 500 mohou být hodně mizerné benchmarky

Přestože jsou nejvíce sledované indexy jako S&P 500 nebo Dow populární v médiích i mezi velkými institucemi, nemusejí být nutně nejvhodnější k poměřování výkonnosti s portfolii drobných investorů.

Většina investorů má totiž v portfoliu kromě akcií řadu jiných druhů aktiv jako zajištění proti riziku - dluhopisy, alternativy, ale i starou dobrou hotovost. Ani pro ty, co mají zainvestováno hlavně v akciích, ale nemusejí být Dow a S&P 500 dobrým benchmarkem, protože v nich dominují velké americké firmy, zatímco manažeři klientům do portfolií přidávají obvykle také světové akcie a menší americké firmy s růstovým potenciálem. Pro investory v Evropě to platí dvojnásob.

"Neexistuje jeden benchmark, který by bylo možné univerzálně využít k měření výkonnosti," říká Jeremy Wilson z poradenské společnosti Draffin & Tucker.

Jak tedy hodnotit schopnosti svého investičního poradce a výkon portfolia? Nabízíme 6 způsobů.

1. Najděte si ten pravý benchmark

Pro každý sektor akcií (nebo typ investice) lze najít index, který poslouží jako vhodné měřítko. Portfoliomanažeři prezentují tyto indexy v kvartálních reportech, aby si klienti mohli zkontrolovat, jak se daří té které části jejich portfolia. Mezi nejčastěji využívané indexy patří:

  • MSCI EAFE (index Morgan Stanley, který sleduje akciové trhy vyspělých zemí);

  • Russell 2000 (pro americké small-caps);

  • Barclays U.S. Aggregate Bond Index (pro americké dluhopisy).

Obdobné indexy nabízejí další banky i pro evropské, středoevropské, asijské a další akcie a dluhopisy.

Nechybí ani indexy pro alternativní investice. Investujete například do vzácných lahví skotské whisky? Pak je tu IGS (Investment Grade Scotch), index od skotské společnosti Whisky Highland, která trh s investiční whisky pokrývá.

Někdy se vyplatí využít i tradiční indexy, jako je S&P 500, například pokud máte v portfoliu hodně amerických large caps. Před používáním indexu Dow (DJIA) ale experti spíše varují, není totiž relevantní jako měřítko širšího trhu, protože se skládá jen z 30 akcií.

2. Jak na investiční mix v portfoliu?

Co už smysl dává, je porovnávat s indexy jednotlivé části portfolia zvlášť. Většina investorů má v portfoliu mix akcií a dluhopisů, což lze porovnávat s benchmarky, které kombinují akciový a dluhopisový index. Často jsou tyto indexy navržené přímo pro potřeby klientů, případně jednoduše odrážejí typické portfolio 60/40 (60 % akcií podle akciového indexu a 40 % dluhopisů podle dluhopisového indexu). Může jít o jiný poměr (80/20), benchmark také mohou tvořit více než dva indexy.

3. Ukazatele využívejte konzistentně

Mějte se na pozoru před poradci, kteří vám navrhují změnu benchmarku v průběhu investičního období. Mohlo by to znamenat, že se snaží zakrýt svůj špatný výkon. Pokud s tím není spojena výrazná a trvalejší změna složení portfolia, většinou nedává žádný smysl začít najednou sledovat jiný benchmark.

4. Nesledujte jen indexy

I když po indexu pro měření základní výkonnosti automaticky sáhnete jako první, jsou i důležitější věci. Umožní vám takto konkrétně sestavené portfolio v budoucnu splnit cíle, jako jsou investice do vzdělání dětí nebo financování penze?

"Je to předem prohraný boj," tvrdí nezávislý poradce Edward Kohlhepp. "Když je trh nahoře, klienti chtějí vědět, proč se jejich portfoliím nedaří jako S&P 500, i když nemají pozice jen v akciích. Naproti tomu, když je trh nízko, ptají se, proč nedosahují výnosů aspoň jako z vkladů z depozit, přestože hotovost má v jejich portfoliu jen malý podíl."

5. Poplatky

Když portfoliomanažer porazí benchmark o 1 procentní bod, ale strhne si na poplatcích za správu 2 %, klient trh neporazí. Pro investora je důležité znát skutečné náklady. Předložit statistiky je pro mnohé poradce samozřejmost, pokud tomu tak není, neškodí si je vyžádat.

6. Výkonnost posuzujte v širším kontextu

Mnozí poradci poskytují řadu služeb – od asistence při hledání hypotéky po tvorbu dlouhodobých finančních plánů. Nemá smysl posuzovat poradce pouze podle toho, zda dokáže porazit index (mělo by to být jen jednou ze součástí hodnocení). Roli hrají i jiná kvalitativní kritéria: Je poradce schopen rychle reagovat na vaše dotazy? Dokáže vás odeslat k dobrému účetnímu nebo realitnímu makléři? Tyto věci nelze snadno "benchmarkovat", ale přitom často hrají v dlouhodobém horizontu největší roli.

Zdroj:
MarketWatch
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat