Evangelium podle Charlieho Mungera: Diverzifikace je šílený nápad!

Charlie Munger má za sebou práva na Harvardu a službu u americké armády jako meteorolog. Svět ho ale zná proto, že se jeho cesta setkala s tou, po které kráčel Warren Buffett. Munger je již desítky let jeho pravou rukou a druhou nejznámější tváří investičního konglomerátu Berkshire Hathaway. Nepřekvapí proto, že toho stihl o investicích hodně říci.
1. Investujte jen do byznysu, který by mohl vést hlupák.
Moudrá věta, protože dříve či později téměř každou firmu nějaký hlupák povede. A společnost by měla ustát drobné chyby managementu, jinak to není silná firma hodná investice.
2. Na vrchol vede jediná cesta, a to tvrdá práce.
Musíte o daném oboru přemýšlet a trénovat se v něm. Stále se musíte učit, protože svět se mění před očima. Večer byste si měli lehat moudřejší, než jste ráno vstali. Pokud toto dodržíte, jen výjimečně nebudete stoupat. Třeba pomalu, ale stoupat.
3. Nepřeceňujte svou inteligenci.
Je lepší, když se budete vnímat skromněji, než když budete bezhlavě věřit ve svého génia.
4. Chytří lidé dělají hloupé věci.
Snažte se zjistit, kdo chytrý dělá co hloupého. A pak se mu vyhněte při budování byznysu.
5. Dělejte to, co máte rádi a v čem jste dobří.
Kdyby si Warren kdysi jako svůj obor vybral balet, asi bychom o něm nikdy neslyšeli.
6. Pro odborníka je diverzifikace šílený nápad.
Začínající investoři jsou vedeni k diverzifikaci. Ano, tato strategie dokáže vyhladit ztráty, opravdový expert by se ale neměl bát vsadit na něco, čemu věří. A jen hlupák by v takové situaci dal do takového obchodu méně peněz, než může. Cílem investování je najít situace, ve kterých nepotřebujete diverzifikovat.
7. Pokud jste líní a nespolehliví, je jedno, v čem jste dobří.
Lenost a nespolehlivost vás spolehlivě pohřbí, ať už jinak vynikáte v čemkoli. Pokud o něco máte zájem, jdete do toho s energií.
8. Život vám dá hodně ran, ale můžete se otřepat a poučit se z nich.
Někdy je život nespravedlivý, krutý a tak dále. Vždy ale máte možnost se poučit, chovat se lépe a postavit se k problému konstruktivně.
9. V jednoduchosti je síla.
Náklady ušlé příležitosti jsou poměrně spolehlivý filtr nejen v investování. Lidé se často ptají na zázračné investiční tipy, Berkshire Hathaway ale skládá portfolio na základě jednoduchých tezí.
10. Sebelítost nic nevyřeší.
Od sebelítosti je jen kousek k paranoie a z té už vede jen velice klikatá cesta vzhůru.
11. Chytrých lidí je spousta, jen ti výjimeční ale dokáží přemýšlet o věcech, o kterých ostatní nepřemýšlejí.
Mozarta se prý jeden mladík zeptal, jak má psát symfonie. Amadeus odpověděl, že je na to onen tazatel ještě příliš mladý. "Ale vy jste byl také mladý, když jste začínal psát," namítl mladý muž. "Ano, ale já se tehdy nikoho neptal, jak mám psát symfonie," dočkalo se mu zdrcující odpovědi.
12. Nejchytřejší mozky jsou v knihách, ne ve třídách.
Nic jiného než apel na čtení starých klasiků napříč obory.
13. Soustřeďte se na aktiva.
Závazky jsou vždycky 100% v pohodě, starost si dělejte s aktivy.
14. Další generace bude lepší než my.
Tak jako Buffett překonal svého velkého učitele Benjamina Grahama, tak jednou někdo nechá za sebou výsledky Berkshire Hathaway. Je to přirozené.
Zdroj: Berkshire Hathaway, The Economist, Business Insider