Zdraží barel ropy na 100 dolarů? A co proti růstu cen může udělat Donald Trump?

Severomořská ropa Brent od poloviny srpna zdražila o téměř 15 % na 83 USD za barel, za posledních 12 měsíců se ceny černého zlata zvýšily o zhruba 40 %. Někteří analytici proto začínají spekulovat, zda ceny barelu brzy nevystoupají zpět na(d) 100 USD. To se však ani trochu nelíbí Donaldu Trumpovi.
Cenám ropy je nyní podporou hlavně druhá vlna amerických sankcí proti Íránu, které Washington plánuje uplatňovat od 4. listopadu. Írán je třetí největší těžař ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a americké sankce mají mířit právě na vývoz íránské suroviny.
Americký prezident Donald Trump už stihl vyzvat ropný kartel OPEC k okamžitému snížení cen suroviny, členové organizace a zástupci dalších významných těžařů v čele s Ruskem ale na konci září na setkání v Alžíru rozhodli, že žádné kroky ke snížení cen černého zlata zatím nepodniknou.
Ceny ropy ovlivňuje významně i kurz dolaru. Ceny černého zlata i dalších surovin rostou, když americký dolar oslabuje. A oslabování dolaru začalo stejně jako zdražování ropy v polovině srpna.
"Donald Trump ví, že Američané jsou citliví na růst cen pohonných hmot, jenže nemá moc možností, jak ceny ropy stlačit. Již dříve prohlásil, že si nepřeje silný dolar, a nereálné je i to, že by zmírnil sankce proti Íránu," říká komoditní obchodník Ben Luckock ze společnosti Trafigura, který odhaduje, že koncem roku budou ceny ropy nad 90 USD za barel.
Jednu možnost, jak proti vysokým cenám ropy bojovat, ale Trump přece jen má. Každá země má strategické zásoby určitých surovin - v Číně je to vepřové maso, v Kanadě mimo jiné javorový sirup. Spojené státy sedí na ropě, ve strategických rezervách jí mají 660 milionů barelů. Kdyby tedy Trump chtěl ceny ropy na trhu stlačit, stačilo by v zásadě, aby z rezerv na trh trochu ropy nalil. Nebyl by ostatně první, konzultovat by takový krok mohl například s Billem Clintonem, který podobné opatření učinil v roce 2000.
"Trump by v krajním případě mohl začít část strategických zásob ropy rozpouštět, je však potřeba si uvědomit, že by šlo o opatření jak časově, tak objemově omezené. Investoři by se tak měli nadále soustředit hlavně na politiku významných těžařů a vývoj kurzu dolaru," dodává Luckock.
Cena ropy Brent (v USD za barel)
Zdroj: moneyweek.com