Šéf Coinbase kritizuje JPMorgan Chase za zákaz krypto plateb ve Spojeném království
Společnost JPMorgan Chase UK začátkem tohoto týdne oznámila zákazníkům, že už nebude umožňovat nakupovat kryptoměny pomocí svých debetních karet nebo bankovních převodů. Banka jako důvod uvedla obavy z rizika podvodů, přičemž citovala údaje dokazující, že podvody související s digitálními měnami jsou na vzestupu. Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong odsoudil krok JPMorgan Chase UK zakázat transakce související s kryptoměnami a řekl, že není správné, aby soukromé společnosti "deplatformovaly kryptoprůmysl". Armstrong navrhl, aby vláda Spojeného království vzala krok na vědomí, i když ocenil ambici země stát se Web3 a krypto centrem.
Banka, která působí ve Spojeném království jako samostatný subjekt od roku 2021, uvedla, že tento krok podniká, protože "podvodníci stále častěji používají kryptoaktiva ke krádeži velkých částek peněz od lidí".
"Jednou za čas vidíme ve světě banku, která se rozhodne, že chce deplatformovat celé toto odvětví," řekl Armstrong ve čtvrtek v rozhovoru pro CNBC.
Údaje od Action Fraud, britské agentury pro hlášení podvodů, ukazují, že ztráty britských spotřebitelů způsobené kryptografickými podvody vzrostly za poslední rok o více než 40 % a poprvé přesáhly 300 milionů liber.
Kryptoměny byly původně vytvořeny jako alternativní online forma peněz, která měla obejít potřebu bankovních účtů a dalších finančních zprostředkovatelů, ale stále více jsou přijímány tradičními finančními institucemi, jako jsou například PayPal, Visa a Mastercard.
Zastánci kryptoměn tvrdí, že toto odvětví po kolapsu burzy FTX a mnoha dalších skandálech značně dozrálo. Říkají, že se krypto může stát součástí každodenních plateb a obchodování způsobem, který je legitimní.
Spojené království pracuje na vývoji legislativy, která by regulovala obchodování s kryptoaktivy. Ekonomický tajemník ministerstva financí Andrew Griffith pro CNBC řekl, že Spojené království by mohlo přijmout nový zákon pro kryptoměny do dubna 2024.
Jurisdikce po celém světě od Dubaje po Singapur se snaží být převážně přátelská ke kryptoměnám, aby povzbudila firmy k založení obchodů na tamních trzích.
Zdroj: CNBC