US MARKETOtevírá za: 58 h 15 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Regulační rámec pro kryptografický průmysl v USA zaznamenal velký posun, vyhráno ale ještě nemá

V minulém týdnu udělal kryptografický průmysl další významný krok k plnohodnotnému přijetí a zapojení se do finančních struktur, když Sněmovna reprezentantů USA schválila zákon o finančních inovacích a technologiích pro 21. století (FIT21). Jedná se o vůbec první plnohodnotný regulační rámec pro digitální aktiva, který vyjasňuje právní postavení kryptoaktiv ve Spojených státech.

Potřeba regulace sílí

O potřebě regulace kryptoaktiv se v zámoří vedou diskuze již delší dobu. Ty nabraly na intenzitě poté, co v listopadu 2022 zkrachovala do té doby druhá největší kryptoburza světa, burza FTX. V mezidobí se do role drába a ochránce světa tradičních financí (TradFi) pasovala Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která nastolila nekompromisní kurz zaměřený na potírání snah o hlubší provázanost světa decentralizovaných financí (DeFi) se světem TradFi. Tento boj vyústil do soudních bitev a několika zatčení jako v případě zakladatele kryptoburzy Binance, Changpeng Zhaoa.

Nutno podotknout, že v několika případech daly soudy SEC zapravdu. Nicméně ve stěžejních oblastech pro kryptografický sektor utrpěla SEC porážky. Teprve až tyto soudní prohry donutily SEC alespoň částečně přehodnotit dosavadní postoj odmítání všeho, co mělo byť jen sebemenší spojitost s digitálními aktivy. Výsledkem bylo lednové revoluční povolení zřízení 11 spotových bitcoinových ETF, které jsou aktuálně tím největším hybatelem celého kryptografického trhu.

Silná podpora od zákonodárců pro FIT21

Nyní se dostává celému sektoru další významné podpory ze strany amerických zákonodárců. Ti vyslyšeli hlasy volající po potřebě zákonné regulace trhu a s podporou jak z řad republikánů, tak také z řad demokratů přijali návrh zákona FIT21, jehož cílem je vytvořit komplexní regulační rámec pro digitální aktiva. O silné podpoře tohoto návrhu hovoří i poměr hlasů pro a proti přijetí, který byl 279:136.

Překvapivá však je podpora návrhu zákona zejména 71 demokratů, kteří nevyslyšeli postoj Bílého domu k tomuto zákonu a hlasovali tak proti Bidenově administrativě. Není vyloučeno, že svou roli v tak významné podpoře z řad demokratů sehrála Nancy Pelosiová. Bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů totiž zvažovala podporu návrhu zákona. A i když již není ve vedení, její názory stále dokáží ovlivnit demokraty ve Sněmovně.

Regulační rámec FIT21

Návrh zákona FIT21 byl představen loni v červenci (2023) s cílem vytvořit závazný regulační rámec pro kryptografické technologie a definovat role SEC a Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) při dohledu nad kryptoměnami. Zákon mimo jiné stanovuje pokyny pro různé aspekty trhu s kryptoměnami, včetně vydávání tokenů, obchodování s nimi a jejich úschovy.

I když se jedná o významný krok na cestě k přijetí regulačního rámce kryptoaktiv v USA, vyhráno tento zákon ještě zdaleka nemá. Ze Sněmovny reprezentantů totiž FIT21 putuje do Senátu, kde jej s ohledem na rozložení sil čeká nejistá budoucnost. Na rozdíl od Sněmovny reprezentantů mají těsnou v Senátu většinu demokraté.

A i když senátorka Cynthia Lummisová zmiňuje oboustrannou podporu návrhu zákona v Senátu, opak může být pravdou. Lummisová k návrhu zákona na síti X uvádí: "V obou komorách Kongresu existuje bipartijní většina, která podporuje kryptoměny. Budoucnost je velmi světlá."

Vzhledem k postoji Bílého domu se však lze spíše domnívat, že demokratičtí senátoři budou ctít názor Bílého domu a návrh zákona odmítnout. Jednak tomu napovídá skutečnost, že někteří přední senátoři neprojevili o návrh zákona zájem a jednak některé potřebné výbory se na návrhu regulace kryptoaktiv nepodílely. Navíc v současné době chybí protinávrh zákona.

Hlasy proti

Proti přijetí zmíněného zákona kromě Bílého domu silně lobuje také předseda SEC, Gary Gensler. Tvrdí, že FIT21 nejenže oslabuje dohled SEC, ale zároveň může zvýšit rizika pro investory a poškodit americké trhy. Varuje, že přijetí zákona vytvoří nové regulační mezery tím, že nerespektuje Howeyho test. Tento test je, dle Garyho Genslera, základní právní normu pro určení, zda se aktivum kvalifikuje jako cenný papír.

O osudu návrhu zákona tak paradoxně mohou rozhodnout blížící se prezidentské volby v USA. Objevují se náznaky, že podpora z řad prokryptografických voličů může být pomyslným jazýčkem na vahách v otázce, kdo se nakonec stane budoucím prezidentem USA. Bidenova administrativa se tak vzhledem k potenciálnímu vlivu na voliče ostýchá agresivněji vystupovat proti přijetí regulačního rámce FIT21.

Ve svém prohlášení Bílý dům zdůrazňuje záměr využít stávající pravomoci k podpoře prostředí příznivého pro kryptografické inovace a k ochraně spotřebitelů a investorů. Zároveň uznává potřebu regulačního rámce pro digitální aktiva. Domnívá se však, že FIT21 ve své současné podobě vyžaduje dodatečná ochranná opatření. Nato, jaký nakonec bude osud návrhu zákona FIT21 si tak ještě budeme muset počkat.

Zdroj: CoinBank

KryptoměnyPrávoRegulaceSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika