US MARKETOtevírá za: 14 h 28 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Írán zavede vlastní digitální měnu, řekl guvernér centrální banky

Írán se chystá v nejbližší době zavést vlastní digitální měnu. Projekt digitálního rijálu je širší snahou modernizovat íránský bankovní systém, který čelí západním sankcím, a zlepšit mezinárodní spolupráci ve finančním sektoru. Uvedla to íránská polooficiální tisková agentura Tasnim. Guvernér centrální banky Mohammad Rezá Farzín o plánech tento týden informoval na výroční konferenci o moderním bankovnictví a platebních systémech.

Guvernér v projevu konferenci popsal jako příležitost přezkoumat pravidla a nastínit budoucí trajektorii bankovního systému. "Jako guvernérovi mi tato platforma umožňuje vyhodnotit strategie a nastavit kurz vpřed. Poznatky, o které se zde podělíme, začleníme do tvorby naší politiky," řekl.

Farzín řekl, že Írán má robustní digitální infrastrukturu. "Íránská platební síť Shetab s transakcemi zpracovanými do dvou sekund patří k nejefektivnějším v regionu,“ poznamenal guvernér. Digitální rijál bude podle něj spuštěn bezprostředně a centrální banka je odhodlána prosazovat moderní bankovní postupy. "Vývoj inovativních bankovních systémů je celosvětovou odpovědností centrální banky a my jsme odhodláni tuto povinnost v Íránu splnit," dodal.

Guvernér připustil, že problémem jsou pro Írán mezinárodní sankce, země ale podle něj pokročila v hledání alternativních řešení. Írán čelí sankcím za porušování lidských práv, za obohacování uranu a také například za dodávky zbraní Rusku. "Sankce zůstávají významnou překážkou, ale v posledních letech jsme udělali pozoruhodný pokrok," řekl guvernér s odkazem na spuštění systému ACU-MIR. Tato platforma, navržená pro finanční spolupráci v Asii, funguje jako alternativa k západnímu platebnímu systému SWIFT a umožňuje transakce se zeměmi, jako je Indie a Pákistán.

Platforma ACU-MIR je v Íránu plně funkční od 2. října a zemi umožňuje efektivně se vypořádat se sankcemi, řekl guvernér. "Nahradili jsme SWIFT touto platformou a posílili jsme vazby se skupinou BRICS, která formuje globální obchod se strategickým plánem do roku 2025," řekl guvernér a dodal, že plán se zaměřuje na větší používání místních měn, čímž vytváří pro Írán příležitost integrovat se do systému.

"Čína a Rusko už jdou tímto směrem a naším cílem je vypořádat transakce za použití měn zemí BRICS," poznamenal Farzín. Skupina rozvíjejících se ekonomik BRICS bývá považována za konkurenta skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. Sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu, Jihoafrickou republiku a od letoška i další země, včetně Íránu či Spojených arabských emirátů. Od října bylo přizváno dalších 13 zemí, které jsou zatím v roli partnerů, nikoliv členů.

Guvernér íránské centrální banky také zmínil platformu pro přeshraniční vypořádání, která je v současné době v počáteční fázi, ale která by mohla ještě více usnadnit zahraniční platby. Pokud jde o regionální konektivitu, Farzín podrobně popsal úsilí o propojení íránské platební sítě Shetab s ruským systémem MIR.

"Nedávno se Shetab spojil s ruským MIR a v systému teď funguje několik bank," řekl. I když zavádění systému je stále v počáteční fázi, Farzín je optimista, pokud jde o jeho postupné rozšiřování. Plány do budoucna počítají například s tím, že ruští turisté budou mít už tuto zimu možnost používat íránské prodejní systémy, zatímco íránští turisté budou mít od začátku příštího rok přístup k obdobným ruským službám.

Zdroj: ČTK

Centrální bankyÍránKryptoměny
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa