Levicové křídlo Bidenovy Demokratické strany chce vyměnit šéfa centrální banky USA

Levicové křídlo Demokratické strany prezidenta Joea Bidena si nepřeje, aby v čele americké centrální banky (Fed) nadále působil její současný šéf Jerome Powell. Ten je ve funkci od roku 2018 a mandát mu končí příští rok. Progresivisté v čele s kongresmankou Alexandrií Ocasiovou-Cortezovou, která se hlásí k podpoře socialistických myšlenek, jsou přesvědčeni, že šéf Fedu nedělá dost pro zmírnění klimatických změn ani pro odstranění ekonomické nerovnosti, píše server BBC.

Powell je členem Republikánské strany a do čela Fedu ho vybral bývalý prezident Donald Trump. Funkční období Powellovi končí v únoru, spekuluje se ale, že Biden má v úmyslu Powella pověřit vedením Fedu i na další období. Bílý dům nesdělil, koho chce příští rok za šéfa Fedu. Sama centrální banka komentář na toto téma odmítla.

"Vyzýváme prezidenta Bidena, aby nastavil jiný kurz centrální banky, který se zaměří na eliminaci klimatických rizik a na posílení rasové a ekonomické spravedlnosti," píše se v prohlášení, které vedle Ocasiové-Cortezové podepsali i její kolegové Rashida Tlaibová, Ayanna Pressleyová, Mondaire Jones a Jesús García. "Abychom zlepšili přístup celé vlády, který eliminuje klimatická rizika a zároveň udělá náš finanční systém bezpečnější, potřebujeme takového šéfa (centrální banky), který bude zavázán těmto cílům."

Trump, ačkoliv Powella do funkce sám vybral, nynějšího šéfa Fedu i několikrát kritizoval. Opakovaně na centrální banku tlačil, aby snížila úrokové sazby, a když Powell varoval před následky obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou, Trump se urazil. Právě Trumpova administrativa totiž zavedla sérii opatření vůči několika zemím, včetně Číny. Většinou šlo o celní poplatky.

Politici v demokratických zemích se kritice centrální banky zpravidla vyhýbají, aby nebyli nařčeni, že ohrožují její nezávislost. Ekonomové ale Powella v poslední době spíše chválí, oceňují zejména to, že americké ekonomice poskytl za pandemie rychlou podporu. Díky tomu se podle nich Spojené státy vyhnuly hospodářské depresi, tedy závažné formě ekonomické recese.

Socialistka Ocasiová-Cortezová a její kolegové na Powellovi oceňují, že centrální banka pod jeho vedením dělá víc pro dosažení plné zaměstnanosti. Tak se definuje stav, kdy práci najde každý, kdo o ni skutečně stojí. Fed ale pod Powellovým vedením podle nich dělá málo pro to, aby zmírnil rizika, která změny klimatu představují pro americký finanční systém. Powell sám ale už dříve varoval, že změny klimatu představují pro globální ekonomiku a finanční systém potenciálně velký problém.

Ocasiová-Cortezová a její kolegové zdůraznili, že Fed pod Powellovým vedením výrazně oslabil mnoho reforem, které byly zavedeny po finanční krizi z roku 2008 a které se týkají regulace velkých bank. Jde hlavně o požadavek na kapitálovou přiměřenost a dostatečnou likviditu, zátěžové zkoušky a takzvané Volckerovo pravidlo. To omezuje objem klientských aktiv, která banky mohou použít na rizikovější transakce.

"Oslabení regulace ve finančním systému, která vznikla proto, aby zabránila takovým pohromám do budoucna, ohrožuje živobytí Američanů v celé této zemi," uvedla kongresmanka a její kolegové.

Ocasiová-Cortezová je v americké politice součástí vlny progresivistů, kteří se do Kongresu dostali až v posledních letech a kteří posunuli Demokratickou stranu doleva. Neustále vyvíjejí tlak na umírněné křídlo uvnitř strany, k němuž patří i Biden, a ovlivňují prezidentovu politiku ohledně infrastruktury, vzdělání i sociálního zabezpečení, poznamenala BBC.

Zdroj:
ČTK
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Jerome Powell
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat

Videotéka

29. 11. 2021 12:00
Investorský magazín: Tržní rok 2022 ve výhledu Pavla Kohouta a inflační (ne)bezpečí spojené s…
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
29. 11. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Další vlna pandemie může zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA,…
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat