US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500-0,53 %
NASDAQ-0,93 %
DOW JONES-0,71 %
PX+0,12 %
ČEZ-0,54 %
NVIDIA-0,52 %

Trh PC se začíná zotavovat

Trh s PC za druhé čtvrtletí vzrostl. Stále se ale podle konzultační společnosti iSuppli neprodá více jednotek osobních počítačů, než v roce 2008.

Jana Horáčková
Jana Horáčková
25. 9. 2009 | 6:00

Ve druhém čtvrtletí se celkově prodalo 67,2 milionů jednotek PC, což je o 1% více než za první čtvrtletí a o 4,3% méně než za druhé čtvrtletí roku 2008.

Podle firmy iSuppli poklesly prodeje za první kvartál roku 2009 o 14% a za čtvrtý kvartál roku 2008 o 2%.

„Za druhé čtvrtletí bylo celkově prodáno více jednotek PC, z čehož prodeje notebooků rostly a prodeje desktopů klesaly,“ uvedl Matthew Wilkins, hlavní analytik společnosti iSuppli pro výzkum počítačových platforem.

Wilkins očekává růst i ve třetím a čtvrtém čtvrtletí, především z důvodu postupného zotavování světové ekonomiky a díky novým technologiím, jako je např. operační systém Microsoftu Windows 7. Za rok 2009 předpokládá iSuppli o 4 procenta nižší prodeje počítačů, než za rok 2008.

Uvedení Windows 7 na trh, doprovázené velkými reklamami a mediálními kampaněmi Microsoftu, bude podle Wilkinse přínosem pro PC průmysl.

Hewlett-Packard zůstal i ve dvanáctém čtvrtletí po sobě hlavním producentem OEM výrobků a ve druhém čtvrtletí roku 2009 ovládal 20 procent trhu. Dell a Acer se s 13,4 procenty a 12,2 procenty umístily na druhém a třetím místě na trhu.

„Hewlett-Packard nezaujímá pouze vedoucí postavení na trhu, díky obrovským prodejům notebooků rostou i jeho akcie,“ tvrdí Wilkins.

Prodeje za 2. kvartál 2009:

Hewlett-Packard 13,420

Dell 9,035

Acer 8,206

Zdroj: iSupply

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vzkaz od tradera: Jen si kousejte nehty a prodávejte akcie, my si je rádi koupíme

Vzkaz od tradera: Jen si kousejte nehty a prodávejte akcie, my si je rádi koupíme

17. 10.-Andrej Rády
Americké akcie