Rusko uvaluje zákaz na dovoz potravin z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska, tuzemští producenti bijí na poplach

Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP ruský premiér Dmitrij Medveděv. Podle premiéra zemi dokážou zásobovat domácí farmáři. Podle reakcí tuzemských pěstitelů a farmářů může ruské embargo spustit lavinu dovozu zemědělských produktů do ČR a pád cen ovoce, zeleniny a mléčných produktů. České ministerstvo zemědělství již producentům přislíbilo pro případ potřeby pomoc.
Kromě toho Rusko podle premiéra zakáže tranzitní lety ukrajinských aerolinek přes své území a zákaz zvažuje i pro tranzitní lety aerolinek z EU a USA do Asie.
Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska.
"První obětí bude domácí trh," uvedl v reakci na krok Ruska ekonom Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Abdolreza Abbassian. "Bude to mít nicméně určité dopady na zemědělce v producentských zemích," dodal.
Podle agentury Reuters tak Abbassian poukázal na možný nárůst přebytečných zásob v některých státech vyvážejících potraviny, jenž by mohl vytvořit tlak na pokles cen. "Jsem zvědavý, co udělá Polsko se všemi těmi přebytečnými jablky, a kde skončí drůbež ze Spojených států," řekl dále Abbassian. Rovněž ale upozornil, že se ruský zákaz netýká hlavních potravinářských komodit, například obílí, které se používají k posouzení globální potravinové bezpečnosti.
Světové ceny potravin v červenci podle FAO klesly na šestiměsíční minimum. Minulý měsíc organizace předpověděla, že ceny potravin by měly během příštích deseti let zůstat stabilní, protože zemědělci reagovali na dřívější cenové šoky zvyšováním produkce.
Čeští pěstitelé mají obavy, bojí se také některé mlékárny
Někteří tuzemští pěstitelé a potravináři se obávají, že ruské embargo na dovoz potravin ze zemí EU a z USA může v ČR způsobit přesycení trhu a následný pokles cen potravin. Čeští výrobci varují, že ostatní unijní země začnou do ČR dovážet potraviny, které by za normálních podmínek skončily na ruském trhu. Bojí se ale i poklesu tržeb za vývoz do Ruska.
Obavy z očekávaného zvýšených dovozu z EU do Česka a následného dopadu na výkupní ceny mají především zelináři, ovocnáři a zpracovatelé masa. Čeští pivovarníci, kteří ročně do Ruska vyvážejí zhruba 300 tisíc hektolitrů piva, což odpovídá desetině českého vývozu, očekávají pokles tržeb a nárůst nezaměstnanosti.
Ruské embargo bude mít těžký dopad například na jihočeskou Madetu, uvedl Milan Teplý, generální ředitel největšího tuzemského zpracovatele mléka. České mlékárny společnosti Bongrain Europe ruské sankce poškodí méně, protože pro ně Rusko v současné době není významným odbytištěm, řekl zástupce mlékáren Oldřich Obermaier.
České ministerstvo zemědělství již slíbilo producentům pomoc. Je připraveno pomoci českým zemědělcům a potravinářům v případě, že je embargo na vývoz do Ruska ohrozí, uvedl ministr Marian Jurečka. Premiér Bohuslav Sobotka ale řekl, že případné kompenzace by se měly řešit především na úrovni EU.
Ministr Jurečka současně vyzval všechny občany, aby v co největší možné míře podpořili české zemědělce a potravináře nákupem českých potravin. Jde především o mléko a mléčné výrobky, maso, ovoce a zeleninu. "V této souvislosti také oslovím osobním dopisem obchodní řetězce působící v ČR se žádostí, aby i ony podpořily prodej těchto potravin," dodal Jurečka.
Rusko je podle agentury AP silně závislé na dovozu potravin, a to především ze Západu. Loni ze zemí EU dovezlo potraviny za 11,8 miliardy eur, z USA za 1,3 miliardy dolarů. Jen Nizozemsko, jeden z největších světových vývozců potravin, prodalo loni Rusku produkci za 1,5 miliardy eur. Celkově na ruský trh míří desetina potravinářského exportu EU. Česko loni vyvezlo do Ruska zemědělské a potravinářské zboží za 2,4 miliardy korun. Objem vývozu přitom každý rok roste.
Zdroj: ČTK, Bloomberg