US MARKETOtevírá za: 2 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Koho pošlou ruské odvetné sankce do recese?

Ruský prezident Vladimír Putin ve středu schválil odvetné sankce zakazující nebo omezující dovoz zemědělských produktů ze zemí, které na Rusko uvalily sankce, a to na jeden rok. Aktuálně nejsou známy detaily, tedy jaké přesně komodity budou zcela zakázány a které jen omezeny.

David Navrátil
David Navrátil
7. 8. 2014 | 8:00
Rusko

Statistika za rok 2013 ukazuje, že EU vyvezla do Ruska zboží v odvětví "jídla a živých zvířat" za 8,8 miliardy EUR. Jde o 7 % z celkových vývozů do Ruska.

Pokud se podíváme na celkové vývozy z EU (tedy nejen do Ruska, ale do zbytku světa), tato položka představuje půl procenta z celku. To už nezní jako velká hrozba. A pokud bychom chtěli odhadnout zhruba dopad na HDP, potřebujeme ještě podíl vývozů na HDP. Ten je v EU zhruba 45 %.

Takže náš první odhad je, že by ruská odveta mohla snížit růst HDP EU o 0,1 procentního bodu. A pravděpodobně půjde o nižší číslo, protože vývoz této položky neklesne na nulu. Takto to nevypadá zle. Ale ďábel se skrývá v detailech.

Pokud se podíváme na jednotlivé země, vidíme, že dopad nebude rovnoměrný. Nepřekvapí jména hlavních postižených. Největší podíl vývozu potravin do Ruska na celkových vývozech mají pobaltské země (Litva dokonce přes 10 %), Polsko a Kypr.

Zkusil jsem rychle spočítat maximální dopad do HDP (opět upozorňuji, že jde o maximální odhad). Ne všechny vývozy budou zrušeny a část jich muže být vyvážena někde jinde, případně spotřebována doma. Sankce by mohly přivést do recese Pobaltí. Například Litva by mohla mít nižší HDP až o téměř 4 %.

Zajímavé je, že se odvetné sankce negativně dotknou také Ruska. Omezení dovozů povede k růstu cen potravin, které už nyní rostou o 10 % za rok.


ČR a zemědělské vývozy do Ruska (zdroj: ČTK)

Vývoz zemědělských komodit a potravin z ČR do Ruska v posledních letech stoupá. V roce 2011 jeho hodnota činila 1,87 miliardy korun, o rok později 2,2 miliardy a v roce 2013 již 2,45 miliardy korun. Za první pololetí letošního roku vyvezli zemědělci a potravináři do Ruska zboží za 1,5 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce. Uložil vládě vypracovat seznam zakázaných položek. Zákaz by měl platit rok. Výnos Kremlu nezmiňuje jednotlivé státy, lze však předpokládat, že Česka jako členské země Evropské unie by se měl týkat také.

Celkový vývoz zemědělských komodit a potravin z Česka loni činil zhruba 158 miliard korun, přičemž přes 90 % směřovalo do zemí EU. Mimo Evropskou unii vyvážejí čeští zemědělci a potravináři nejvíce právě do Ruska, a to hlavně pivo, násadové vejce a výživu pro psy a kočky. Například piva se do Ruska vyváží v posledních letech za více než půl miliardy korun.

Rusko je jednou ze zemí, kde by měli nastoupit ještě letos noví zemědělští diplomaté. Českým firmám mají pomáhat při vývozu zemědělských a potravinářských komodit. Místa zemědělských radů by ještě měla vzniknout na Ukrajině, v Číně, Saúdské Arábii a Srbsku.

Analytici ČSDavid NavrátilGeopolitikaMezinárodní obchodRuskoUkrajina
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa