US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,19 %
NASDAQ+0,31 %
DOW JONES+0,22 %
PX+0,63 %
ČEZ-0,47 %
NVIDIA-0,85 %

Prezident Zeman jmenuje příští týden Havlíčka ministrem průmyslu

Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po pondělní schůzce s prezidentem na Pražském hradě. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně na Twitteru oznámil, že prezident dosavadního náměstka Havlíčka jmenuje do ministerské funkce v úterý 4. dubna před polednem.

Redakce IW
Redakce IW
27. 3. 2017 | 15:31
Česká republika

Schůzka se podle Havlíčka nesla v přátelském duchu. "Pana prezidenta jsem seznámil se svými prioritami, které bych chtěl jako budoucí ministr průmyslu a obchodu v úřadu prosazovat," řekl novinářům.

Havlíček své priority představil už v pátek. V pondělí zopakoval, že za ně považuje dokončení schvalování zákona o elektrických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu nebo novely zákona o České obchodní inspekci.

Kromě schvalování zákonů chce také řešit situaci v OKD nebo problém s tureckou elektrárnou Yunus Emre společnosti Adularya. Na její stavbu poskytla úvěr Česká exportní banka (ČEB) a hrozí to, že kvůli problémům se spuštěním elektrárny by Česko mohlo o investici za víc než deset miliard korun přijít.

Nového ministra čeká také výběr kandidátů nově zřízené rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). V pondělí potvrdil, že dodrží termín navržení členů rady na přelomu května a června, o kterém mluvil už jeho předchůdce Jan Mládek (ČSSD).

Rada ERÚ začne fungovat od 1. srpna, kdy končí mandát současné předsedkyni úřadu Aleně Vitáskové. Členy a jejího předsedu má nově jmenovat a odvolávat vláda právě na návrh ministra průmyslu a obchodu. Dosud jmenoval předsedu ERÚ prezident na návrh vlády, funkční období je šestileté. Nová rada bude mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden bude jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.

Vitásková dříve novou podobu řízení ERÚ několikrát kritizovala. Upozornila na to, že může dojít k politizaci instituce, předseda rady se totiž podle ní stane jakýmsi dalším náměstkem ministra průmyslu.

Místo ministra průmyslu a obchodu se uvolnilo po odvolání Mládka ke konci února. Resort od té doby dočasně řídí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Zdroj: ČTK

Aktualita pro rok 2026

Česká republikaPolitikaPrůmysl
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciový býčí trend jako americký národní zájem? Nedivte se!

Akciový býčí trend jako americký národní zájem? Nedivte se!

27. 11.-Andrej Rády
Americké akcie