US MARKETOtevírá v 15:30
S&P 500+0,13 %
NASDAQ-0,21 %
DOW JONES+0,16 %
PX+0,31 %
ČEZ-1,00 %
NVIDIA-2,47 %

Zadlužení Češi splácejí dluhy nejrychleji od roku 2014

Zadlužení Češi splácejí dluhy nejrychleji od roku 2014. V první čtvrtině letošního roku vzrostla průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, o 11 % na 2 183 Kč. Lidé také poctivěji dodržují splátkové dohody, vyplývá z čtvrtletních statistik inkasní agentury EOS KSI. Nejspolehlivější jsou nyní dlužníci z Plzeňského kraje, nejméně z Vysočiny, plyne dále z průzkumu.

Redakce IW
Redakce IW
17. 6. 2018 | 12:47
Zadlužení

Celkově letos narostla průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, o 220 Kč. "Příčinu dalšího růstu průměrné inkasované částky vidím nejen v ekonomickém rozkvětu, ale i ve zlepšující se komunikaci a práci s dlužníkem," uvedl jednatel EOS KSI Vladimír Vachel.

Mezi kraje s nejvyšší průměrnou splátkou patří Praha (2 796 Kč) a Liberecký kraj (2 530 Kč), nejméně splácí obyvatelé Karlovarského kraje (1 374 Kč). Muži hradí měsíčně v průměru o 153 Kč více než ženy. Zároveň mají ale větší problém s dodržováním splátkových dohod. Ženy jsou naopak ochotnější sjednávat splátkové kalendáře a začít své dluhy řešit.

Výrazné rozdíly napříč Českem přetrvávají v dodržování splátkových dohod. Nejméně zodpovědní jsou nyní dlužníci z Jihočeského kraje (31 % dlužníků zde dodržuje splátkové dohody) a Vysočiny (28 %). V prvním čtvrtletí si na první místo naopak polepšili lidé z Plzeňského kraje (z 31 % na 45 %).

"Dlužníkům napříč kraji doporučujeme, aby současné dobré období využili ke snížení svých závazků a do období očekávaného zpomalení ekonomiky vstupovali jen s dluhy, které budou schopni hradit i s nižšími příjmy," dodal Vachel.

Zdroj: ČTK

Česká republikaÚvěryZadlužení
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

Je AI už bublina, nebo stále příležitost století? Na konferenci Market Mood padly odpovědi

22. 10.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Investiční portfolio