25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Globální minimální daň z firemních zisků, která je součástí plánované reformy mezinárodního daňového systému, by mohla vytvořit dodatečné rozpočtové příjmy kolem 220 miliard dolarů ročně. To je téměř o polovinu více, než se dříve předpokládalo. Uvedla to ve středu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Reforma, na které se dohodlo téměř 140 zemí a která by mohla vstoupit v platnost v příštím roce, má dva pilíře. První pilíř má přerozdělit 25 % zisků největších světových nadnárodních společností ke zdanění v zemích, kde sídlí jejich klienti, bez ohledu na fyzické sídlo firmy. Druhým pilířem je stanovení celosvětové minimální sazby daně z příjmů právnických osob ve výši 15 %.
"Nyní se předpokládá, že navrhovaná globální minimální daň zvýší globální roční rozpočtové příjmy o zhruba 220 miliard dolarů," uvedla OECD ve středeční zprávě. "To je výrazný nárůst ve srovnání s dříve odhadovanými 150 miliardami dolarů," dodala. OECD rovněž odhadla, že první pilíř reformy vytvoří dodatečné rozpočtové příjmy v rozsahu od 13 do 36 miliard dolarů ročně.
Cílem změn mezinárodního daňového systému je zohlednit nástup velkých digitálních společností jako Apple a Amazon, které mohou účetně vykazovat zisky v zemích s nízkými daněmi. "Mezinárodní komunita dosáhla významného pokroku ve snaze o zavedení těchto reforem, které mají zajistit, aby byl mezinárodní daňový systém spravedlivější a funkčnější v digitalizované a globalizované světové ekonomice," uvedl generální tajemník OECD Mathias Cormann.