7 otázek, které byste se neměli bát položit na pracovním pohovoru

Image
Trh práce, kandidát, HR, zaměstnání, pracovní pohovor, podání ruky - ilustrační foto 1
Obrázek: Freepik.com

Pracovní pohovor je především o vaší sebeprezentaci a o odpovědích na tuctové, ale i nevšední otázky. Proklepnout si protistranu ale potřebujete i vy. Nebojte se proto ptát. Zde je sedm tipů na otázky, které vám pomohou odhalit, jaká společnost, v níž byste mohli pracovat, skutečně je, a naznačí, co od nabízeného pracovního místa můžete očekávat.

1. Jaká je ve zkratce firemní kultura?

Prakticky všechny firmy se navenek tváří jako přátelské k zaměstnancům a otevřené diskuzi a nápadům na inovace. Realita je ale mnohdy jiná a zdánlivě "free" společnost může být těžkopádný moloch, kde změnit i jen maličkost je nadlidský úkol. Z rychlé odpovědi vašeho protějšku lze přitom docela spolehlivě odtušit, jaká je pravda.

2. Kde se společnost vidí za pět let?

Pracovní pohovor probíhá tady a teď, vy ale ve společnosti zřejmě plánujete být déle než pár měsíců. Proto je dobré vědět, jaké jsou vize firmy pro horizont minimálně několika let. Chce firma růst, expandovat na další trhy, rozšiřovat nabídku? Od odpovědí na tyto otázky se odvíjejí i vaše vyhlídky a vyhlídky vašeho finančního ohodnocení.

3. Je místo, o které se ucházím, nové?

Pokud jde o novou pozici, zajímejte se, proč vznikla, kdo činnost, kterou bude pokrývat, vykonával dosud nebo s kým budete ve firmě spolupracovat. Pokud nejde o novou pozici, nebojte se zeptat, kdo na ní pracoval před vámi, a pokud tento člověk pouze přešel na jiné místo ve firmě, zeptejte se, jestli byste si s ním nemohli krátce promluvit.

4. Jakým výzvám firma právě teď čelí?

Má společnost dostatek klientů a zakázek? V jaké fázi jsou významné projekty? Snažte se nepřímými otázkami zjistit, jestli nemáte pro firmu být jen dočasným řešením pro překlenutí hektického období. Hledáte přece perspektivní práci, ne jen záplatu na tři měsíce.

5. Podle jakých hledisek se hodnotí výsledky práce?

Jaká je ve firmě struktura odpovědnosti za dosažené výsledky? Ideální je, pokud se do vašeho ohodnocení promítají i vaše individuální výkony, ne jen výsledky práce celého týmu. Snažte se rovněž zjistit, kdo bude vaši práci hodnotit a od koho a v jaké podobě budete dostávat zpětnou vazbu.

6. Na jakých nejzajímavějších projektech jste pracovali?

Pokud hledáte výzvy a nechcete v práci jen "odsedět" svých osm hodin denně, zajímejte se o projekty, které má firma za sebou. Jsou různorodé, nebo jsou jeden jako druhý? Je na historii firmy vidět její posun dopředu? Pokud by se vám dostalo odpovědi v tom smyslu, že o zajímavý projekt ani nezavadíte, dobře si svou volbu rozmyslete.

7. Co se vám osobně líbí nejvíce na vaší práci?

Ať proti vám bude sedět ředitel firmy, personalista, nebo jen řadový zaměstnanec, zeptejte se, jaká je náplň jeho práce, co na firmě oceňuje, kde vidí prostor pro zlepšení. Nezáleží ani tak na konkrétní odpovědi, ale spíše na energii, která je s odpovědí spojená. Cítíte nadšení, nebo znudění? Nálada lidí z firmy je mnohdy zrcadlem jejího celkového stavu.

Zdroj:
Business Insider
Pracovní trh
Přestat sledovat
Zaměstnání
Přestat sledovat
19. 6. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Lukáš Novotný, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat