Nejhloupější věty z pracovních pohovorů

Pomlouvání předchozího zaměstnavatele, nedostatečné znalosti o konkrétní pozici nebo nicneříkající, plytké odpovědi. Takové přešlapy z pracovních pohovorů se již staly "klasikou". Éra sociálních sítí s sebou ale přináší nové nešvary.

"Sociální sítě nás nutí vynikat za každou cenu," vysvětluje Roy Cohen, profesionální kouč z New Yorku. "Ne vždy ale náboráři hledají kandidáty, kteří mají nutkavou potřebu vynikat. Chtějí lidi, kteří zapadnou do kolektivu."

Pokud hledáte nové zaměstnání a pracovní pohovor se slibně vyvíjí, byla by škoda si to pokazit. Nesdělujte svému potenciálnímu zaměstnavateli více, než musíte. O následujících příkladech to platí dvojnásob.

"Omlouvám se, že jdu pozdě. Pohádali jsme se s manželem. Stává se to pořád."

"Jedna kandidátka dorazila na pracovní pohovor o 20 minut později," říká Lisa Chenofsky Singer, profesionální kouč z New Jersey. Nabídla kandidátce sklenici vody a zeptala se jí, jaká byla cesta. "Odpověděla mi, že cesta byla hrozná. Pohádali se s manželem, kdo dovede dítě do školky. Zeptala jsem se jí, jestli takhle vypadá typické ráno. Odpověděla mi, že právě tohle byl důvod jejího propuštění z předchozí práce a dodala, že firmy rodinám nevycházejí vstříc."

Kandidátka prozradila, že mají s manželem dlouhotrvající problémy, které negativně ovlivňují její schopnost dorazit včas do práce. "Během neformální konverzace dostanete z kandidáta spoustu zajímavých informací," dodává Chenofsky Singer. "Měla skvělý životopis, ale svému klientovi jsem nemohla přidělávat problémy. Mým úkolem bylo usnadnit mu život, a proto jsem se s touto kandidátkou musela rozloučit."

"Uhodil jsem bývalého kolegu, a proto se nyní s terapeutem věnuji zvládání hněvu.

"Měl jsem kandidáty, kteří se mi svěřili s problémy zvládání hněvu, svými názory na gender, věk a další věci, které pohovoru rozhodně neprospěly," komentuje Shilonda Downing, vlastník společnosti Virtual Work Team, která vyhledá zaměstnavatelům vhodné kandidáty na práci z domova. "Jeden nedávno zmínil, že prochází terapií na zvládání hněvu kvůli incidentu, kdy uhodil svého kolegu, a proto by odteď rád pracoval z domova."

Charakterové vady, zvláště pokud se jedná o fyzické násilí, je lepší v pohovoru nezmiňovat. Informacím o neshodách s bývalým manažerem nebo kolegy se vyhněte. Chcete přece vytvořit dojem zodpovědného a spolehlivého zaměstnance, i když budete pracovat na dálku. "Konflikty s ostatními naznačují, že nejste schopni zvládat stresové situace profesionálně a bez násilí," dodává Downing.

"Vy jste také hezká."

"Měli jsme na pohovoru muže, který pozval naši náborovou pracovnici na rande během pracovního interview," popisuje Winnie Anderson, bývalá náborová pracovnice pro kasina. "Dotyčná byla opravdu v šoku."

Anderson tedy pokračovala v pohovoru místo ní. "Poděkovala jsem muži za účast a vysvětlila mu, že ho vzhledem k jeho chování musíme z konkurzu vyloučit. On na to zareagoval slovy, že já jsem také hezká. To už jsem se s ním musela definitivně rozloučit." Mělo by to být každému jasné i bez vysvětlování. Flirtování – ať už jemné náznaky, či do očí bijící svádění – do pohovoru prostě nepatří.

"Můj bývalý šéf byl monstrum. Jeho chování se na mně podepsalo.

"Mám klientku, která odešla z práce, protože se její manažerka chovala jako monstrum," říká Cohen. "Její pocity byly velmi drásající a svoje propuštění považovala za nespravedlivé a neopodstatněné." Ať byla pravda jakákoli, měla si to raději nechat pro sebe.

Neshody mezi manažery a zaměstnanci jsou časté. Ovšem fakt, že zaměstnanec byl poznamenán špatným vztahem se svým vedoucím, neukazuje dotyčného v nejlepším světle. "Náboroví pracovníci nejsou psychoterapeuti. Nepotřebují znát vaše největší tajemství. Zcela jim postačí, když jste psychicky vyrovnaní a na danou pozici se hodíte," doplňuje Cohen. "Není nutné zacházet do detailů. Každý dobrý náborový pracovník je schopen zjistit, jaká pověst předchází vašeho bývalého šéfa. Neplivejte na něj špínu, i když se nechoval nejlépe. Jednejte diplomaticky."

"Vzala jsem si prášek na uklidnění."

"Vedla jsem pohovor s kandidátkou, která se dušovala, že bude v dané pozici skvělá. Ale mluvila neuvěřitelně pomalu," vypráví Chenofsky Singer. "Každé slovo jí trvalo celou věčnost." Až to vypadalo, že má nějaký zdravotní problém. Chenofsky Singer se proto dotázala, zda takhle mluví normálně. "Ale ano, byla jsem nervózní, a tak jsem si vzala prášek na uklidnění. Dělám to tak vždycky. Není to tak hrozné, že ne?" zareagovala kandidátka.

Mírná nervozita je před pohovorem normální. Ale než se rozhodnete sáhnout po prášcích, ujistěte se, že nemají nežádoucí vedlejší účinky. Chenofsky Singer byla vysvětlením tak zaskočena, že začala přemýšlet, jestli toho její kandidátka neskrývá více.

"Další kandidát, kterého jste pozvali na pohovor? Pořádně si to rozmyslete."

"Jeden z kandidátů se účastnil pohovoru a věděl, že se na danou pozici hlásí další konkrétní zájemci," vysvětluje Cohen, profesionální kouč. "Zeptal se, jaké kvality hledáme, a popsal, jací jsou jeho rivalové. Poté dodal, že na pozici se mimo jiné hlásí ti a ti a před jejich najmutím nás důsledně varoval."

Pomlouvání a podceňování ostatních kandidátů neukazuje na váš dobrý charakter. "Zaprvé se ho na takové informace nikdo neptal, a zadruhé je neprezentoval vhodně," říká Cohen. "Takový člověk není dobrým týmovým hráčem. Nikdo nestojí o zaměstnance, který má neustálou potřebu převyšovat ostatní a myslí si, že pracuje nejlépe pod sluncem."

"Jen malé svědění."

"Pro svého zaměstnavatele jsem hledal vhodného kandidáta na post obchodního ředitele," říká Dany Bourjolly Smith. "Byl jsem nadšen, že mám před sebou tak skvělého kandidáta. Jeho životopis i odpovědi byly bez chyby. Najednou se sklonil a začal se zuřivě drbat na patě, jako by se nechumelilo. Na konci pohovoru jsem udělal vše pro to, abych mu nemusel podat ruku. Jen jsme se tak letmo dotkli lokty. Určitě si všiml toho, že jsem mu ruku nepodal záměrně."

Takové chování, ať už se jedná o tak vysokou pozici, či jakoukoli jinou, je zcela zapovězeno. "Samozřejmě jsem ho vyškrtl ze seznamu kandidátů," dodává Bourjolly Smith. "Jestliže se takhle choval při pohovoru, nechci radši domýšlet, co by předváděl před našimi klienty."

"Zamkl jsem duševně nemocného pacienta v místnosti, abych ho naučil poslušnosti."

"Před pár lety jsem pro svého klienta hledal provozního ředitele, který by zajišťoval chod zařízení pro lidi bez střechy nad hlavou, z nichž většina byla duševně nemocná," popisuje Bruce Hurwitz. Po předvýběru poslal Hurwitz ke svému klientovi kandidáta, který se mu zdál vhodný. Klient ho vyzval, aby uvedl příklad své práce s duševně nemocnými lidmi.

"Jeden pacient nechtěl respektovat zákaz vstupu do knihovny. Tak jsem si na něj jeden den počkal a v místnosti ho zamkl a nechal ho tam tak dlouho, až se málem pomočil. Když slíbil, že už do knihovny víckrát nevkročí, nechal jsem ho jít."

Když jste tázáni na konkrétní příklady své práce, vyhněte se kontroverzním tématům. Zneužíváním lidí, zvláště těch duševně nemocných, nikoho neohromíte. "Je smutné, že můj kandidát nikdy nepochopil, proč ho na post ředitele nevzali," kroutí hlavou Hurwitz.

"Promiňte, mám nával horka."

"Jedna klientka prochází obdobím menopauzy a trápí ji občasné návaly horka," říká Cohen. Klientka se proto obléká ve vrstvách, které může v případě potřeby odkládat. Během druhého kola pohovoru přišel onen nepříjemný nával. "Zasvětila tazatele do problému a sundala si svetr. Na těle jí tak zůstala jen tenká blůzka, která více odhalovala, než zakrývala."

Odhalovat příliš není při pohovoru vhodné. Vyjadřovat se o hormonálních stavech pak ještě přidává na trapnosti. "Pro klientku to bylo nepříjemné, ale ještě více nepříjemné to bylo pro tazatele," říká Cohen. "Naučte se podobné situace řešit s grácií. V tomto případě by stačilo obléci si méně vyzývavou blůzu. A nikdo po vás přece nechce, abyste komentovali odložení svetru."

"Manžela zabili, protože se zapletl do obchodování s drogami."

"Měla jsem na pohovoru ženu, která si vedla skvěle," říká Holly Wolf, která toho času nabírala zaměstnance na pohotovost. Na konci interview se zeptala, proč se chce dotyčná stát zdravotní sestrou. Žena jí vysvětlila, že po manželově smrti se vrátila zpátky do školy, aby šla dobrým příkladem svým dcerám.

"To znělo skvěle. Odvětila jsem jí, že by na ni její manžel byl určitě pyšný. Ona se však na mě podívala a komentovala to slovy, že její manžel zemřel při obchodování s drogami."

Dojemné příběhy mohou na tazatele zapůsobit. Ovšem pokud v nich hrají roli nelegální obchody, sotva zapůsobí pozitivně. Nesdělujte proto více, než je nutné.

Sedm otázek, které zabijí pracovní pohovor
Nemusíte ani přijít pozdě, nevhodně oblečeni nebo při pohovoru telefonovat. Pohřbít šanci na novou práci si můžete i nepatřičnou reakcí na rutinní otázku.

Kolik peněz se vejde do auta? Aneb hitparáda podivných otázek z pracovních pohovorů
Personalisté se neustále snaží zdokonalovat své metody výběru kandidátů, a proto si již nevystačí s "klasickými" úkoly a dotazy. Stále častěji pokládají otázky, které znějí poněkud zvláštně. Podívejme se na některé vpravdě bizarní.

Zdroj:
Fins.com
Zaměstnání
Přestat sledovat
Pracovní pohovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat