3. 6. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Po deseti letech debat jsou kvóty pro ženy ve vedení firem, jejichž akcie se obchodují na burze, o krok blíže k zavedení. Europoslanci v úterý schválili příslušný legislativní text v druhém ze tří čtení. Podle jeho zastánců nová úprava zajistí objektivnější výběr manažerek do vedení velkých firem. Kritici tvrdí, že úprava se týká jen úzké skupiny žen, jež se pohybují ve vysokých patrech byznysu.
"Směrnice zajistí, aby výběr členů správních rad byl genderově neutrální," uvedla eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová. Podle ní zavede mechanismy pro lepší výběr vedení firem. Současnou situaci, kdy jsou ženy na vysokých manažerských postech výrazně méně zastoupené než muži, označila Dalliová za "mrhání lidským kapitálem". Podle zastánců kvót mají vysocí manažeři tendenci vybírat na řídicí posty firem další muže.
"Jsme si vědomi, že bez vymahatelných opatření se nic nezmění," řekla europoslankyně Evelyn Regnerová. Návrh obsahuje i sankce pro firmy, které by nařízení nedodržovaly. Připomněla, že nová pravidla se tvoří už deset let. Legislativní návrh byl totiž dlouho zablokován v jednáních mezi Evropským parlamentem a členskými státy a rozmrazit se ho podařilo až letos.
Zastánci nových kvót často argumentovali nepoměrem mezi úspěchem žen ve formálním vzdělání a jejich zastoupením na nejvyšších manažerských postech. Ačkoli ženy tvoří zhruba 60 %n absolventů univerzit, zastávají jen zhruba 30 % ve správních radách velkých veřejně obchodovaných firem. Podle evropského statistického úřadu Eurostat ale rozdělení absolventů mezi ženami a muži není ve všech oborech rovnoměrně. Ženy převažují například v pedagogických oborech, muži v oblasti informačních technologií.
Podle odpůrců úpravy nejsou kvóty pro prosazení žen v čele velkých firem nezbytné. Poukazují také na to, že norma se bude týkat jen úzké skupiny žen, jež se pohybují ve vysokých patrech byznysu. Například italská europoslankyně Isabella Tovaglieriová z krajně pravicové Ligy by uvítala posílení sociálních služeb, jež by usnadnily sladění rodinného života a kariéry. "Je nutné, aby si ženy nemusely vybírat mezi rodinou a prací," řekla.
Návrh směrnice počítá s povinností, aby ženy obsadily alespoň 40 % nevýkonných řídících funkcí nebo 33 % všech řídících funkcí. Státy budou muset také připravit sankce pro firmy, které by povinné podíly nenaplňovaly, jako pokuty či omezení přístupu k veřejným zakázkám.
Nová povinnost by měla začít platit od července 2026 a nemá se týkat firem s méně než 250 zaměstnanci. Text čeká další projednání v Radě Evropské unie a parlamentu.