ČEZ prodá státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II. Riziko vysokých nákladů pro samotnou firmu zatím není zažehnáno
Energetická skupina ČEZ prodá státu 80% podíl ve společnosti Elektrárna Dukovany II, která bude stavět nové jaderné bloky, a to za 3,6 miliardy Kč. To jsou dosud vynaložené náklady na projekt. Stát má také opci na odkup zbývajícího 20% podílu. Smlouva s korejskou firmou KHNP o výstavbě nových bloků bude podepsána 7. května. Dva nové dukovanské jaderné bloky by měly stát 400 miliard korun.
"Zatím není jasné, jak se na investici bude finančně podílet ČEZ. Předpokládáme, že zbylých 20 % si ponechal vzhledem k svému jadernému know-how. Riziko, že by ČEZ byl do financování projektu zapojen, výrazně kleslo, nicméně stále nejsou známy detaily," říká analytik z Komerční banky Bohumil Trampota.
"Prodej 80% podílu v jaderném projektu s očekávanými investičními náklady zhruba 400 miliard Kč za 2,1 GW kapacity vnímáme pro akcie ČEZ neutrálně do doby, než budou známy podrobnosti o budoucím provozním a finančním zapojení skupiny do projektu. Prodej majority v projektu do rukou státu (za cenu doposud vynaložených nákladů) není překvapivý, o prodeji projektu nebo jeho části státu se spekulovalo již několikrát a byla to nejpravděpodobnější varianta pro zajištění jeho financování. Domníváme se, že aktuální ocenění akcií ČEZ (8,5 EV/EBITDA a 20 P/E 2026e) neodráží žádná rizika spojená s výstavbou nových jaderných bloků, tedy trh již očekával, že ČEZ nebude tyto bloky sám stavět. V tomto světle lze ponechání si minoritního 20% podílu (na základě odhadovaných 400 miliard za nové bloky v Dukovanech tedy 80 miliard korun investičních výdajů) vnímat jako mírně negativní," doplnil analytik Petr Bártek z České spořitelny.
"Vedení ČEZ dříve uvedlo, že jeho cílem je omezit vlastní kapitálovou expozici (myšleno equity expozici) vůči celému projektu na maximálně 1,7 miliardy eur (60 Kč na akcii po zdanění, před diskontováním), což se nyní zdá být dosaženo. Existuje ale riziko vyšší expozice, dokud nedojde k potvrzení způsobu financování ze strany firmy. V negativním scénáři, pokud by ČEZ musel celých 80 miliard Kč financovat bez použití dluhového financování na úrovni projektu, by tato investice dále zvýšila už tak vysoké plánované investiční výdaje firmy v nadcházejících letech (ČEZ plánuje CAPEX na modernizaci teplárenství, sítí a nahrazení dosluhujících uhelných zdrojů v objemu 426,7 miliardy Kč v letech 2025-2030). Otázkou je, jak by pak tato investice byla rozložena v čase (zda rovnoměrně po celou dobu projektu do roku 2036/2038, nebo třeba jen v průběhu přípravy do roku 2029/2031, což je nejhorší scénář). Vyšší dodatečná investice do jaderného projektu nad úroveň už plánovaných jiných investic by dále snížila finanční možnosti firmy například pro odkup minorit (nápad zmiňovaný některými politiky v předvolebním boji)," dodal Petr Bártek.
Trh informaci nicméně v pátek dopoledne četl jako pozitivní pro akcie ČEZ. Ty tak na pražské burze přidávaly přes tři procenta.
Zdroj: Komerční banka, Česká spořitelna